Pátek 21. června 2024
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 30°C

Ruský diplomat v ČR načerno kupoval náboje do „sniperek“: Exkluzivní fotky ze zásahu

Autor: Mii - 
18. srpna 2020
06:00

Závažný incident se odehrál v červnu na parkovišti v Říčanech u Prahy. Policie tu zatkla ruského diplomata, který v Česku nelegálně nakupoval munici do odstřelovacích pušek a dalších zbraní. Upozornil na to web iRozhlas.cz s odkazem na zdroje z bezpečnostních a diplomatických kruhů. Zadržený muž již z Česka odcestoval, před vězením jej ochránila imunita. Blesk Zprávám se z policejního zásahu podařilo získat exkluzivní fotografie.

Proběhlo to v naprosté tichosti a relativně rychle. Muž s ruským přízvukem se 25. června přišel naobědvat do tenisového klubu v Říčanech a než stihl odejít, sebrala jej policie. Detektivové mu svázali ruce, naložili jej do auta a bylo po všem. Na svůj web pak napsali, že šlo o akci související s daňovou kriminalitou.

Žádné daně se ale ve skutečnosti neřešily a muž nebyl jen „obyčejný“ podvodník. Jak zjistil iRozhlas.cz, jednalo se o zaměstnance ruské ambasády v Česku, konkrétně její vojenské sekce, který do Říčan nepřišel pouze na řízek, ale především nakupovat náboje do odstřelovacích pušek. Ty patří mezi specializované zbraně a munici do nich lze nakupovat pouze u licencovaných prodejců.

K čemu ruský diplomat náboje potřeboval, není jisté. Stejně tak jaká byla jeho konkrétní role na ambasádě v Praze. Jeho usvědčení ale v diplomatické a bezpečnostní komunitě vyvolalo vrásky. „Bylo toho každopádně hodně a na koroptve to samozřejmě nekupoval. Zřejmě to bylo určené pro evropské gangy nebo pro speciální ruské jednotky, které v Evropě tajně působí,“ sdělil serveru jeden ze zdrojů.

Národní centrála proti organizovanému zločinu podle iRozhlasu dokonce pracuje s verzí, že muž byl zaměstnancem ruské vojenské rozvědky GRU. Ta stojí například za otravou bývalého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii, na kontě toho ale má mnohem více. Spojení diplomata s GRU nicméně nelze v tuto chvíli potvrdit.

Šedivý: Je to závažné

Muž se v současné době nachází zpět v Rusku, policie jej po prolustrování musela propustit. Jeho stíhání nedovoluje diplomatická imunita, záhadný „agent“ se tak sbalil a Česko opustil ještě před tím, než byl oficiálně vyhoštěn. Kdyby šlo o běžného člověka, mohl za nelegální nákup nábojů skončit až na pět let ve vězení.

Ruská strana obvykle přesuny svých diplomatů vnímá velmi citlivě, tentokrát mlčela. Podle zdrojů webu totiž věděla, že situace je vážná a nic s tím neudělá. „Bylo jim jasné, že byli nachytáni se staženými kalhotami,“ sdělila nejmenovaná osoba z oblasti diplomacie.

Ta také říká, že incident ukazuje, že Rusko se nebojí na území členských států Evropské unie vykonávat špinavou práci, která je za hranou. A podobně to vnímá bývalý náčelník generálního štábu české armády a šéf Evropské obranné agentury (EDA) Jiří Šedivý. „Rusko jako stát, popřípadě ruská ambasáda by měly zdůvodnit, co tady ten člověk vlastně dělal a s jakým cílem tady byl. Podle mého názoru je to velmi závažné a je potřeba se tomu věnovat,“ uvedl pro iRozhlas.cz.

Vše by podle experta bylo ještě horší, kdyby se potvrdila příslušnost diplomata u GRU. „Pokud je vážné podezření, že to byl ve skutečnosti agent ruské tajné služby, tak o to by to bylo závažnější. Je to zase další střípek do mozaiky, jak se Rusko chová na území České republiky a že je poměrně vážným bezpečnostním rizikem,“ řekl Šedivý s tím, že nakoupené náboje mohou být eventuálně zneužité k teroristickým útokům.

Další rána pro česko-ruskou budoucnost

K zadržení diplomata došlo jen krátce poté, co česko-ruské vztahy utrpěly kvůli tzv. kauze ricin. V ní existovalo podezření, že dvěma komunálním politikům – pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) a starostovi Prahy 6 Ondřeji Koláři (TOP 09) - hrozí otrava. Nakonec se ukázalo, že žádné ohrožené nebylo, informaci o chystané otravě si vymysleli pracovníci ruské ambasády.

Česko v reakci dva ruské diplomaty vyhostilo, Rusko pak udělalo stejnou věc s českými diplomaty. Je tak možné, že muž nakupující nelegálně náboje ještě zhoršil už tak vyhrocenou situaci.

Ministerstvo zahraničí k věci nechtělo poskytnout žádné informace. Zatčení diplomata v Říčanech nepotvrdilo, ani nevyvrátilo. „Nemohu tuto záležitost komentovat, jedná se o věc policie a jsem přesvědčen, že bychom měli nechat policii pracovat,“ konstatoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Video  Babiš a Petříček na tiskovce: Útok na české politiky? Smyšlená zpráva a vyhoštění dvou ruských diplomatů  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Kazin ( 21. srpna 2020 15:28 )

No co chystal se na Novotného,Hriba a další a nebude to vozit z domu tak to kupoval u nás .V klidu on se vrátí .😂

marmat ( 19. srpna 2020 18:55 )

A nebude od těch "volovin" ani na diplomatické úrovni KLID !!!§§§???
Skandál na skandál...

marmat ( 19. srpna 2020 18:49 )

Admin evidentně taky......každý den

marmat ( 19. srpna 2020 18:48 )

Vám se to ale strašně zhoršilo....víte vůbec kolikátýho je ???
A nebo aspoň měsíc ???

t.novak ( 18. srpna 2020 08:49 )

No jo no, prostě Rusáci, co dodat, ti dělají jenom zlo. 🇷🇺🤮

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa