Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

První vakcínu proti viru ohlásili Rusové. Putin nechal naočkovat dceru, expert zmínil risk

Autor: ČTK - 
11. srpna 2020
12:20

Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první očkovací látku na světě proti nemoci covid-19, způsobované koronavirem. Oznámil to v úterý ruský prezident Vladimir Putin, podle něhož vakcínu na sobě už vyzkoušela i jedna z jeho dcer. Látku vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji.

Putin podle agentury TASS vyjádřil naději, že hromadné očkování bude možné zahájit v nejbližší době. Vicepremiérka Taťjana Golikovová v této souvislosti sdělila, že vakcinace novým preparátem by mohla začít koncem srpna nebo začátkem září.

Podle ministra zdravotnictví Michaila Muraška by přitom jako první měli přijít na řadu pracovníci ve zdravotnictví, protože ti přicházejí do přímého kontaktu s infikovanými lidmi. Přednostně očkovaní by rovněž měli být učitelé, dodal.

Na vývoji vakcíny pracují i vědci v Rusku.Na vývoji vakcíny pracují i vědci v Rusku. | Reuters

TASS poznamenal, že podle osvědčení zveřejněného na webových stránkách státního registru léčiv vstoupí nová vakcína do „civilního oběhu“ od 1. ledna příštího roku.

Schválení vakcíny může být risk

Německý biochemik Klaus Cichutek, kterého oslovila agentura DPA, považuje řádné schválení vakcíny bez obsáhlých dat ze třetí fáze testování za riskantní. V této fázi, které se obvykle účastní několik tisíc až desítek tisíc pokusných jedinců, je podle ředitele Ústavu Paula Ehrlicha možné zjistit mimo jiné to, zda nemá vakcína nějaké méně časté nežádoucí účinky. V Německu je ze zákona možné schválit očkovací látku pro distribuci právě až po skončení poslední fáze.

Aktuálně je ve světě hlášeno na různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek. Patří mezi ně například vakcína připravovaná biotechnologickou skupinou CanSino, sídlící v Hongkongu, nebo vakcína vyvíjená německou biotechnologickou firmou BioNTech a americkou farmaceutickou společností Pfizer.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v červenci uvedla, že považuje za vedoucího kandidáta v celosvětové snaze získat vakcínu schopnou zastavit koronavirem SARS-CoV-2 způsobenou pandemii látku AZD1222. Tato experimentální vakcína společnosti AstraZeneca je bezpečná a v první fázi klinických testů na zdravých dobrovolnících vyvolává imunitní reakci.

D Laghman ( 11. srpna 2020 23:42 )

Congratulations mother Russia.!!
Krok kupredu k pomoci lidstva.

kralovna-vsech-mori ( 11. srpna 2020 14:01 )

Risk? No to není, risk je chování amíků co se olizují na plážích. Se podívejte kolik nakažených mají émeričani a kolik Rusové. A my s naším de-bilním chováním a vládou půjdeme cestou amíků.

kukuku ( 11. srpna 2020 13:26 )

Rusům stačí vyhlásit akci "Vyděržaj pioněr" a osob na testování mají dost.

wenzel trousil ( 11. srpna 2020 13:12 )

Tak je to "Risk"?? Proto Americani otestovali svuj Remdesivir na Ceskym taxikari a Rusko na Putinove dceri?? Pro koho to je "risk"?? Kdo se boji testovat na svych lidech,,a radeji testuje na obyvatelich "satelitniho statecku"??

Milan Šmid ( 11. srpna 2020 13:03 )

RUSOVÉ TO UDĚLAJÍ ZA STOVKU A PRODAJÍ ZA DVĚ STOVKY !!AMÍCI TO UDĚLAJÍ ZA STOVKU A PRODAJÍ TO ZA DESÍTKY TISÍC !!A PROTO TO EU NEKOUPÍ OD RUSKA !!!!! I KDYBY JSME UMÍRALI JEDEN ZA DRUHÝM !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud