Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Šéf Motola zkritizoval Maďara a zastal se mladých. Přidal potíže s krví a cenou roušek

Autor: Markéta Volfová, Pavlína Horáková - 
11. srpna 2020
05:02

Pět a půl měsíce od prvního nakaženého na území Česka počty infikovaných koronavirem trvale stoupají, počet aktivních případů je rekordní. Podle ředitele pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka to krásně ukazuje především na fakt, že čím více se testuje, tím více přibývají nakažení. Šéf Motola zároveň v pořadu Epicentrum varoval, že na podzim je takováto míra testování nemyslitelná a připomíná, že nejdůležitější je míra zatížení zdravotního systému, ne kritika mladých, ke které se minulý týden uchýlil epidemiolog Rastislav Maďar.

„Pan docent Maďar si nějak neuvědomuje, že lidský život má spoustu stránek a barev a epidemiolog ho nemůže přetřít načerno nebo nabílo. Ať děláte, co děláte, ten virus populací prochází,“ zareagoval šéf Motola na Maďarovu kritiku českých účastníků party na chorvatském ostrově Pag.

Ludvík upozornil na to, že mladá populace se s virem potýká velmi dobře a imunita je zatím stále to jediné, na co se můžeme v boji s koronavirem spoléhat. Dodává, že by ani starší generaci nenazval rizikovou.

Zároveň si Ludvík rýpl do Rakouska, kde dovolenou trávil on sám. „Když se přiblížíte víc než na 1,5 metru, tak na vás vycení zuby, jako když je chcete zabít,“ řekl s tím, že podle něj v zemi panuje mírná hysterie, rozestupy lidé musí dodržovat i na benzinové pumpě ve frontě na toaletu. 

Video Epicentrum – Miloslav Ludvík - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík

WHO? „Reagují se zpožděním a hloupě“

Kritikou nešetří ani vůči Světové zdravotnické organizaci (WHO), která podle jeho slov dodnes nedokázala přijít s jednotnou striktní metodikou v počítání obětí nového typu koronaviru. „Naprosto se neposunuli, reagují vždy se zpožděním a neuvěřitelně hloupě,“ vysvětlil Ludvík a přidal příklad z Británie: „Tam třeba počítají jako zemřelého na covid někoho, kdo ho prodělal, vyléčil se a zemřel třeba až za čtyři měsíce.“

Další aktuální problém, který Ludvík přičetl WHO, je prohlubování nedostatku krve. „V České republice dochází krev. Metodika WHO říká, že pokud jste navštívili rizikový region, nemůžete čtyři týdny darovat krev. A to v době, kdy lidé jezdí na dovolenou, a ty oblasti jsou velmi proměnlivé – jednou je to Chorvatsko, jindy Švédsko. A přitom krví se ten virus vůbec nepřenáší,“ zmínil.

Nedostatku ochranných pomůcek se ředitel Motola do budoucna neobává. Zůstává mu ale rozum stát nad cenou, za jakou se nyní roušky prodávají. „Sehnat ji pod deset korun je takřka nemožné. Před pandemií přitom stála čtyřicet haléřů bez DPH. Zřejmě se všichni při vidině maléru, který tu byl na jaře, extrémně předzásobili a ta poptávka zvedla cenu,“ vypočetl Ludvík s tím, že i tyto věci mají expirační dobu, a přehnané zásoby jsou proto kontraproduktivní. 

pooresh ( 11. srpna 2020 15:51 )

konkretne pakine!

pooresh ( 11. srpna 2020 15:50 )

Ej,dobre dopadli! Cehunum vladne slovensky gajdos z huor,a pekne je svira,zdima a krouti!

pooresh ( 11. srpna 2020 15:48 )

Hele kozibobku,ne svete je lidi,jako sracek! 4 miliardy navic.

Milan Šmid ( 11. srpna 2020 15:46 )

VŠECHNO TADY VE ZDRAVOTNICTVÍ FUNGUJE !! BYL JSEM VČERA NA ODBĚRY KRVE ! PTAL JSEM SE JESTLI MI MŮŽOU ŘICI MOU KREVNÍ SKUPINU V PŘIPADĚ NEHODY AŽ JI MÁM U SEBE ,NENÍ PRÝ PROBLÉM AŽ ZAPLATÍM 200 Kč TAK MI JI DAJI !!??? NA DÁVKY PRO NEFACHČENKA MÁME ALE PRO SLUŠNÉ PRACUJICI A DUCHODCE PENÍZE NEJSOU ŽE !!??? ALE KDYŽ TO NĚKDO VYTUNELOVAL TAK CO A přešlo se i na Evropskou unii. Divák se totiž zeptal Vitáskové, co říká na vládou schválený unijní Green new deal, který prý je na podobné úrovni jako podvod se solárními barony, pouze je celoevropský, takže je na vyšším levelu. „Green deal je podvod na všech občanech Evropské unie, protože to, co je tam připravováno a k čemu jsme se do jisté míry přihlásili jako Česká republika, protože musíme, jako členská země musíme, tak skutečně bude mít nepředvídatelné dopady na nás na všechny, bude ohrožena energetická bezpečnost, bude ohrožen dostatek energií v následných letech a z mého hlediska se energie stane pro občany tak drahým zbožím, že bude pro mnohé nedostupné, ten Green deal je nesmysl,“ myslí si Vitásková.

Dále Xaver demonstroval na dopisu z banky, který mu přišel, aby doložil příjmy, zda náhodou nefinancuje terorismus, mantru, že všichni jsou zločinci, ještě dřív, než se cokoliv stane. „Vy jste to zažila na vlastní kůži, než vás zprostili, osm let. Jak se s tím dá žít?“ ptal se moderátor. „Nedá se s tím žít. Nemáte plnohodnotný život. Mně se v tom období narodila vnoučata, tu radost z toho jsem si neužila. V den, kdy se narodila, tak dva dny na to jsem měla soud v Brně, kde se rozhodovalo o vině a trestu. Prostě já jsem si neužila toho narození těch dětí, neužila jsem si radost z toho, protože stále to bylo poznamenáno soudy, stále to bylo poznamenáno útoky v médiích, prostě je to opravdu těch nocí probdělých, ona to není legrace, a proto jsem založila institut, já nechci, aby se to stávalo běžnou praxí, aby se lidé takto likvidovali, protože ne každý to ustojí.

Já znám plno lidí, kteří zemřeli. Inženýr Chalupa, kt

pooresh ( 11. srpna 2020 15:45 )

Pravdu ma reditel,deset virologu a kazdej keca neco jineho, z rousek dostanete jen vyrazky,bedary a chcipnete na otravu vydychanym vzduchem,pitomci! Umrit muzete i na uplavici,protoze si cunata nemejete pazoury,zerete zapareny uzeniny od premiera,a chlastate mizernou pitnou vodu!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud