Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Babiš a Schillerová spolu o rozpočtu: Premiér slibuje nižší schodek než letos tlačí na nižší daně

Aktualizováno -
11. srpna 2020
16:11
Autor: ČTK - 
11. srpna 2020
10:15

ři přípravě státního rozpočtu na příští rok je cílem, aby byl deficit nižší než v letošním roce. Po dnešním jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je shoda jak na provozních úsporách na jednotlivých ministerstvech, tak i na růstu důchodů a zrušení superhrubé mzdy. Různé návrhy ohledně případné nové sazby daně z příjmu nebo způsob zvyšování důchodů Schillerová probere příští týden s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Babiš ani Schillerová tak konkrétní návrhy ani konkrétní výši schodku rozpočtu na příští rok neuvedli. Pro letošek je schválen schodek rozpočtu 500 miliard korun.

„Dnes to byla první schůzka nad rozpočtem na příští rok takto do hloubky. Priority jsou jasné, jsou to důchody, zrušení superhrubé mzdy a investice,“ uvedla Schillerová. Dnes představila šest různých variant možného zrušení superhrubé mzdy, které projedná s Hamáčkem. „Domluvili jsme se dnes, že zůstanou dvě sazby, ale nedokážeme nyní říci jaké,“ dodal Babiš.

Maximální výška deficitu pro příští rok je podle Babiše dána rozpočtovými pravidly. Vláda podle něj bude hledat cestu, jak stát zásadně nezadlužit. Při příchodu na ministerstvo financí hájil i letošní hospodaření s rekordním schodkem 500 miliard korun. „Dluh letos nebude vyšší, než byl, když jsem v lednu 2014 přišel do této budovy,“ uvedl s odkazem na svoje působení v křesle ministra financí.

Rozpočet na příští rok bude poznamenán dopady šíření koronaviru. MF zatím nesdělilo výši schodku, se kterým v rozpočtu na příští rok počítá. Schillerová už dříve uvedla, že příjmy a výdaje rozpočtu sestaví na základě makroekonomické prognózy, kterou úřad vypracuje na počátku září. Už dříve uvedla, že mimo jiné chystá plán úspor, ale ty odhaduje v řádech jednotek miliard, nikoli desítek.

Ministerstvo financí počítá v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy s několika variantami snížení daně z příjmu zaměstnanců v rozmezí od 15 do 19 procent. Nyní je efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému tzv. solidární přirážka. „My tak fakticky dvě sazby daně již máme,“ uvedl premiér.

Ze schůzky také vyplynulo, že Schillerová bude chtít po jednotlivých ministrech, aby nejdříve čerpali evropské peníze a pak peníze z národních zdrojů. To se v minulosti podle Babiše nedělo.

Podle schváleného zákona o předložení státního rozpočtu na příští rok letos vláda může poslat zákon o státním rozpočtu na příští rok Sněmovně až do konce října, běžný termín je konec září. Sněmovna by o něm měla jednat v listopadu.

„S panem Hamáčkem budu jednat příští týden, potom počítám v druhé polovině srpna s tím, že musím rozepsat jakési návrhy výdajové stránky jednotlivých kapitol a pak bude nová prognóza, na základě které odhadneme příjmy. A jednání s ministry začnu v první polovině září,“ uvedla Schillerová k dalším krokům při přípravě rozpočtu.

O rozpočtu dnes jedná premiér Babiš, ministryně Schillerová (za ANO), ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

Premiér Andrej Babiš (ANO) při rozhovoru pro Blesk Premiér Andrej Babiš (ANO) při rozhovoru pro Blesk | Blesk:TONDA TRAN

Proti snížení daně na 15 procent jsou kvůli vysokému výpadku státních příjmů i komunisté, kteří vládu dlouhodobě podporují. „Já nevím, jestli je to 90 miliard, musí se to spočítat, my jsme s paní ministryní mluvili o sumě 73 miliard,“ uvedl.

Babiš: Důchody jsou stále nízké

V případě investic plánuje premiér navýšit rozpočty na výstavbu železnic a dálnic. Rozpočet sportu by měl stoupnout na 11,8 miliardy korun. S Hniličkou chce dnes jednat o způsobu kofinancování velkých sportovních stadionů, představuje si třetinový podíl státu, krajů a obcí.

Premiér zopakoval, že plánuje i zvýšení důchodů, nechtěl ale předjímat, zda o zákonem danou valorizaci, nebo víc. „Důchody jsou stále nízké, je třeba vymyslet, jak navyšovat,“ uvedl. Dnešní jednání vnímá jako konzultace, od nichž se nedá „čekat velké závěry“. Jak bude stát zacházet s platy zaměstnanců ve veřejné sféře, nechtěl předjímat. Vláda v tomto případě bude čekat na makroekonomickou prognózu, která bude hotova počátkem září.

Romman ( 29. srpna 2020 15:41 )

Super

Romman ( 29. srpna 2020 15:41 )

Navrhnout zrušení posuzování osob a osoby MPSV, další věc provozní náklady o 25%uspory, zrušit dotace pro ÚP ČR, zvýšení DPH na místní poplatky v obci a měst, snížení dotace pro akcionáře a společnost o 40%.
Na léta 2021do 2029.
www.tn.nova.cz

ji-ri ( 12. srpna 2020 12:28 )

Pod Babišovým vedení prognóza na rok 2021 --50% podnikatelů zanikne a nezaměstnanost 33% oproti Německu kde bude nezaměstnanost asi 7%.

xiioma ( 12. srpna 2020 10:02 )

Hodný strýček Babiš slibuje, ve slibech předseda vlády nezná hranic. Brát věci S NADHLEDEM není žádná sranda, když vám vládne populistická banda.

ji-ri ( 12. srpna 2020 09:25 )

Když budu rozhazovat tak také udělám schodek.Jak se to stalo v ŘECKU a potom jim zase peníze sebraly.
Kdo to zaplatí, asi naši potomci .Ale to je nám jedno to se nás netýká.Ať platí .
Dobrý hospodář šetří a nastaví nové mantinely.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud