Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Aféra s Rathovou matrací: Ministerstvo vytklo chyby, Bradáčové zaslali dopis

Autor: ČTK - 
28. července 2020
14:57

V souvislosti s vězněním bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha pochybila jak teplická věznice, tak i státní zástupci. V tiskové zprávě to v úterý uvedlo ministerstvo spravedlnosti, které podmínky věznění prověřovalo. Zároveň sdělilo, že porušení zákona nedosáhlo takové intenzity, aby bylo nutné přijímat další opatření. Pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou úřad na pochybení upozornil dopisem. Bradáčová ČTK sdělila, že pro veřejný komentář tiskové zprávy nespatřuje důvod.

Teplická věznice podle ministerstva porušila právní předpis v souvislosti s tím, že odsouzenému Rathovi povolila civilní oblečení a zdravotní matraci. „V době prováděné prověrky dozorovým státním zástupcem nebylo možné v osobním spise odsouzeného dohledat jeho žádost o povolení k držení a užívání civilního oblečení a zdravotní matrace ve výkonu trestu odnětí svobody ani rozhodnutí o této žádosti,“ konstatoval úřad.

Ministerstvo ale zároveň dospělo k závěru, že pracovníci věznice tím nezvýhodnili Rathovo postavení na úkor ostatních vězňů. „Byl zachován rovný přístup ke stejným právům všech odsouzených. Z tohoto důvodu nebylo nutné přistoupit ve vztahu k Vězeňské službě ČR k dalším adekvátním opatřením,“ napsalo.

Státní zástupci pochybili, uvedlo ministerstvo

Úřad také uvedl, že státní zástupkyně z pražského vrchního státního zastupitelství pochybila, protože vybočila ze své pravomoci a zasáhla do dozorové prověrky Rathova věznění, kterou provádělo ústecké krajské státní zastupitelství. „Vrchní státní zástupkyně byla proto požádána, aby při výkonu svých dohledových kompetencí postupovali státní zástupci v souladu se zákonem,“ uvedlo ministerstvo.

„Informace zřejmě vycházejí z přezkumného oprávnění Nejvyššího státního zastupitelství, které v minulosti provedlo kontrolu skončené věci, s jejímiž závěry jsme byli seznámeni a ztotožnili jsme se. Podstatou bylo konstatování, že příslušné orgány Vězeňské služby zvýhodnily svým postupem odsouzeného Davida Ratha, a za mne osobně, pokud bych měla reagovat a akcentovat formální nedostatky v postupu státních zástupců, které neměly a nemohly mít vliv na samotná zjištění, potom by se jednalo o odvádění pozornosti od merita věci,“ uvedla Bradáčová na žádost ČTK o reakci na úterní tiskovou zprávu.

Nejvyšší státní zastupitelství v červnu rovněž konstatovalo, že teplická věznice porušila předpisy a že k tomuto závěru správně došel dozorový státní zástupce z ústeckého krajského státního zastupitelství. Zároveň upozornilo pražské vrchní státní zastupitelství „na meze provádění dohledové činnosti“.

Ministryně Marie Benešová (za ANO) nyní nejvyššího státního zástupce požádala, aby sjednotil postup obou vrchních státních zastupitelství při výkonu dohledu nad krajskými státními zastupitelstvími, která dozorují dodržování právních předpisů ve věznicích. Ministerstvo doplnilo, že Rathův případ prověřovalo na základě podnětu Bradáčové, která se na úřad obrátila letos v lednu dvěma dopisy.

Sedm let pro bývalého hejtmana

Rath si loni v první větvi korupční kauzy vyslechl pravomocný trest sedm let vězení. Justice jej uznala vinným z ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Letos shledal středočeský krajský soud bývalého hejtmana nepravomocně vinným i v druhé části kauzy. Za přijímání úplatků a zmanipulované veřejné zakázky kraje a krajských nemocnic mu původní trest o rok prodloužil.

Do teplické věznice nastoupil Rath v říjnu, později byl přemístěn do Ruzyně. Vězeňská služba už dříve uvedla, že povolením civilního oblečení a vlastní matrace neporušila teplická věznice zákon a že pochybila pouze v administraci tzv. povolenky, kterou řádně nevložila do Rathova spisu.

Video  Rath si užíval poslední doušky svoboy: Kolo, zubař a klidný spánek.   - Aktu.cz
Video se připravuje ...

mikes15 ( 28. července 2020 17:12 )

Nechte to být, vždyť to žádný chudák nebyl. Co asi má říkat ten chudák co ho zavřeli za ukradenou bulku za 60kč

sorgedoktor ( 28. července 2020 17:07 )

Kamjdu...To co jste tady napsal je dost nesrozumitelne.Cela kausa presahuje predstavu normalniho obcana. Jesatli tomu dobre rozumiám, tak hlavnichyba/kterou nasli/ byl, ze vse nebylo zdokumenmtovano..

kamjdu ( 28. července 2020 16:23 )

Jak snadno mohou vysoko postavení zločinci odrounat svého odpůrce. Smutné je že mnoho občanů těm zločincům věří a nebo je jim jedno, co se stalo a nebo se raději ani o to nezajímají. Jsem si jist že MUDr. Rath je nevinný a nás pár, co to víme nebo si to myslíme, nic proti těm obludám nenaděláme. Ještě i nám mohou velmi ublížit. Když jsem zvonil kdysi klíči, tak jsem opravdu ani v nejmenším netušil, jaké zmije se budou dostávat k moci a že si to ovčané to všechno nechají líbit.

jajas ( 28. července 2020 16:14 )

No tak pokud se justice a ministerstvo zabývá docela dlouhou dobu jednou matrací, tak si tady už nejsem jistý ničím........

marlen52 ( 28. července 2020 15:52 )

jejda ona ho tlačila matrace chudáček copak je princezna na hrášku není je to mukl

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud