„Kriminalisté mají k dispozici už všechny potřebné důkazy. Znalci jim v těchto dnech dodali psychologický posudek střelce, který se po činu zastřelil,“ informoval dozorující státní zástupce David Bartoš z Krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Posudek zaměřený na duševní stav střelce byl poslední důkaz, na který policie čekala. „Znalci se trochu zpozdili. Posudek dodali minulý týden. Policie nyní vypracovává rozhodnutí ve věci. Počátkem srpna bude rozhodnuto,“ uvedl Bartoš a dodal, že s ohledem na to, že pachatel zločinu je mrtvý, bude případ odložen.

Patrně duševní porucha

Co obsahuje znalecký posudek duševního stavu střelce, nechtěl ale specifikovat. Už dříve uvedl, že jednou z verzí motivu je právě duševní porucha. „Potvrdil věci, které policie už věděla. Které vyplynuly z výslechů svědků a dalších důkazů,“ řekl Bartoš. Dodal, že více se on či policie k závěrům vyšetřování vyjádří až v době, kdy rozhodnutí bude doručeno všem poškozeným.

Motiv střelby, při které v čekárně traumatologie FN Ostrava zemřelo šest lidí, sedmá oběť podlehla zraněním o dva dny později, je nejasný. Spekuluje se právě o chorobné představě střelce. Věřil, že trpí rakovinou a nikdo jej nechce léčit.

„Vyšetřování nepotvrdilo, že by muž byl fyzicky nemocný. Vše ale směřuje k nějakému duševnímu onemocnění. S tímto policie nyní pracuje,“ uvedl již v červnu státní zástupce Bartoš.

Bez varování

Muž zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý 10. prosince po sedmé hodině ráno. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Sedm lidí zabil, dva zranil. Z nemocnice se mu podařilo utéct před příjezdem policie. V Děhylově na Opavsku pak spáchal sebevraždu.

Při útoku použil zbraň, jež nebyla plně funkční. Opakovaně se mu podle výpovědí svědků z místa činu i expertů zasekávala. Střelec totiž použil takzvaný řez zbraně. Jde o zbraň sloužící třeba k výuce, některé její části chybějí, což umožňuje pohled do útrob zbraně. V tomto případě ale byla dodatečně upravena tak, že byla schopná střelby, i když ne úplně spolehlivě.

Fotogalerie
34 fotografií