Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Senát chce metál pro nakaženou sestřičku, která zemřela. Zmínil i mikrobioložku Pekovou

Autor: ČTK - 
23. července 2020
19:28

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností. Navrhl ve čtvrtek ocenit předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, neurochirurga Vladimíra Beneše nebo mikrobioložku Soňu Pekovou kvůli jejímu podílu na boji s koronavirovou epidemií. O ocenění rozhodne prezident Miloš Zeman.

Medaili Za hrdinství by si podle senátorů posmrtně zasloužila zdravotní sestra Věra Hanušová z Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem od pacienta.

Rychetský je navržen na Řád Tomáše Garrigua Masaryka, stejně jako patolog Jan Vignati, který se za druhé světové války zapojil do odbojové organizace Obrana národa a byl popraven nacisty.

Do pětice adeptů, jimž by měl být podle Senátu posmrtně udělen Řád Bílého lva, patří váleční letci - velitel 310. československé stíhací perutě RAF Alexander Hess a první velitel 311. československé bombardovací perutě RAF Karel Mareš - Toman. Mezi 32 navrhovanými jsou také protifašistický odbojář Jan Andrýsek nebo kapitán Vladislav Matoušek, který bojoval proti nacismu i komunismu a byl utýrán v komunistickém žaláři.

K nominovaným na Medaili Za zásluhy patří slovenská operní pěvkyně Edita Gruberová, epidemiolog Karel Raška, gynekolog Tonko Mardešič, sládek Ivan Chramosil, lékař a maratonec Pavel Kantorek, hasič Jiří Kunst nebo ředitelka Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově Hana Jirmusová Lazarowitz.

Konečné slovo má Zeman

Kandidáty na vyznamenání navrhují Zemanovi také vláda a Sněmovna. Zeman k jejich nominacím může, ale také nemusí přihlédnout. Hlava státu už v lednu ohlásila, že udělí Řád Bílého lva bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), který v lednu náhle zemřel.

Loni byli Zemanem oceněni tři z 25 senátních kandidátů, mimo jiné generálmajor Josef Ocelka, jeden z velitelů 311. československé bombardovací perutě ve Velké Británii. Vyznamenání obdržel i chemik Jan Mašát, který vynalezl bezodpadovou metodu výroby perchlormetylmerkaptanu (PMM), přípravku k výrobě pesticidů.

Volby do Senátu 2020: Kdy a jak Češi zvolí třetinu senátorů?

Video Zeman rozdal 42 vyznamenání: Jak to šlo prezidentovi od ruky? - abl

wenzel trousil ( 26. července 2020 17:56 )

Je treba zvysit tlak na ty parazity!! Kcemu ten jejich "vylet" bude dobry?? Cim tim prispeji k "blahu lidtva"??

wenzel trousil ( 24. července 2020 09:26 )

Senat by mel predevsim zrusit provokaci s vyletem svych clenu v cele se skritkem Vystrcenym k Cankajskovcum na Taiwan..Poklabosit muzou prez SKYPE, kdyz muzou Evropsti politici mezi sebou, proc ne jakysi stryc ze Senatu!! Usetrene penize muzou byt venovany pro obeti Covidu 19 nebo pro rodinu strojvudce ktery nedavno zemrel ve sluzbe!! Jinak Senat je pro Cesko nebez­pecny,­,vyvo­lava svymi zmatenymy vyzvamy a provokacemi jen napeti mezi narody , nasirrra vetsinu obyvatelstva a financne je prisat na obcanech jak kliste Kaisr na hrbu Labusove!!

Evka4 ( 24. července 2020 08:57 )

petrolinda: Paní doktorka Peková je super odbornice a je báječná i jako člověk. Vyznamenání si určitě zaslouží

petrolinda ( 23. července 2020 22:52 )

Po revoluci vystřídal několik stran (hnutí OF, Stranu zelených atd.), než zakotvil ve zlodějské ODS a to bylo pro něj ryto. Přesně strana šitá na míru pro tohoto politického šmejda. Začal se chovat v Teplicích arogantně a předváděnou jakousi údajnou lidovostí zastíral jen svoji intelektuální prázdnotu. To opravdu uměl dokonale!
Jediná životní rode která mu opravdu sedla byla role „kecala“ v Prodané nevěstě a tu zahrál opravdu super dokonale.

petrolinda ( 23. července 2020 22:49 )

Ovšem v případě J.Kubery jde o fatální přehmat.

Kdo byl ve skutečnosti Jaroslav Kubera
Tragedie smrti se nevyhne nikomu z nás a natož ani politikům jako je Kubera. Říkává se, že o mrtvých vždy dobře, ale u této karikatury je nutné udělat výjimku a výjimka potvrzuje pravidlo.

Ve všech medií je Kubera oslavován jako velký a úspěšný politik, ale opak je pravdou. Pár televizních štábů běhalo po Teplicích a zjišťovalo názory občanů na tohoto kontroverzního politika a dříve starostu a primátora Teplic. Když jim někdo chtěl říci pravdu tak to netočili! Neměli zájem.

Kubera totiž stojí za islamizací Teplic a jako zkorumpovaný politik se přímo na tom podílel osobně. . To jak dokázal Kubera zkorumpovat kde koho byl opravdu geniální. Kubera měl již dávno sedět za mřížemi.

Mlčí se o jeho kariéře jako maturanta v armádě! Ano Kubera vystudoval vojenskou střední školu v době totality a jako svazák a mladý komunista měl otevřené dveře všude díky svému otci, který byl v Teplicích kovaný komunista a člen okresního výboru strany. Tento mladý lempl nikdy nic nedotáhl do konce a vysoké školy kam vždy nastoupil a to díky svému komunistickému otci nikdy nedodáhl ani do druhého semestru. V době kdy jiní nemohli na vysokých školách studovat, tak on přecházel ze školy na školu. Vše mu zařizoval soudruh Kubera starší.

Nakonec skončil v teplickém Elektrosvitu, kde dělal nákupčího a nakonec i předsedu komunistických odborů ROH. Na této pozici začal úspěšně kšeftovat s poukázkami na rekreaci a každý rok běhal na závodní výbor KSČ a dožadoval se opakovaného vstupu do KSČ. Tam ho nevzali, ale jen z jedné maličkosti. Kubera měl za sebou trestnou činnost rozkrádání elektrolamp. Ale strana a vláda ho nepotrestala, protože jeho otec nad ním držel ruku a tak byl potrestán jen po stranické linii, nebyl co by kandidát strany přijat za plnohodnotného člena a musel trpělivě čekat, až si odpyká svůj prohřešek.
Po revoluci vystřídal několik stran (hnutí OF, Stranu zelených atd.), než za

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud