Zemana „podřezat jako svini“, hlásal exradní za ODS. Nejde o trestný čin, vzkázal soud

Autor: ČTK - 
20. května 2020
16:20

Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku o prezidentovi Miloši Zemanovi, nespáchal podle Obvodního soudu pro Prahu 8 trestný čin. Podle soudce šlo maximálně o přestupek, případ proto předal Úřadu městské části Prahy 8. Na sociální síti Lang na adresu Zemana mimo jiné napsal, že „je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“.

Středeční usnesení není pravomocné, státní zástupkyně si proti němu podala stížnost, kterou se bude zabývat pražský městský soud. Langovi hrozí za podněcování k trestnému činu až dvouleté vězení, žalobkyně pro něj navrhovala peněžitý trest. Bývalý radní nepopřel, že na svém soukromém profilu příspěvek zveřejnil, odmítl však, že by se dopustil trestného činu. Podle svých slov pouze naplňoval svá ústavní práva.

„Soud má za to, že se nejedná o trestný čin, (...) je přesvědčený, že by tato věc neměla být řešena v trestněprávním řízení,“ konstatoval ve stručném odůvodnění samosoudce Miloslav Sládek. Doplnil, že soud má sice výhrady k Langovu příspěvku, podobného vyjadřování se však podle něj dopouštějí i další politici, které na rozdíl od Langa chrání poslanecká imunita. Upozornil ale také, že hranice svobody projevu není bezbřehá.

Prezident už o tomto závěru podle mluvčího Jiřího Ovčáčka ví. "Nebavili jsme se do podrobnosti o nějaké reakci na tento verdikt," řekl však na Frekvenci 1, ale upozornil na nejednotné rozhodování soudů v podobných případech. Věc verbálních trestných činů je podle Ovčáčka citlivá věc, protože můře zasahovat do svobody slova. Komunální politik sice podle Ovčáčka omlouvá svůj výrok, ale prezidentovi se napřímo neomluvil a měl by to udělat.

Poslance označil za „proradná prasata“

Lang loni v dubnu reagoval svými výroky na sociální síti na to, že Zeman souhlasil se zdaněním náhrad vyplácených církvím. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali, Lang označil za „proradná prasata“, která je dovoleno a nutné zabíjet.

Lang se dnes hájil tím, že jeho vyjádření bylo myšleno v nadsázce a neměl v úmyslu někoho instruovat k fyzické likvidaci prezidenta, pouze k jeho odstranění z politického života. Řekl, že poté, co prezident se zdaněním náhrad souhlasil, chtěl udělat něco, „co by bylo vidět a čeho by si každý všiml“. Svým vyjádřením Lang podle svých slov naplnil svoje právo na svobodu projevu, Zemanovi a poslancům se prý omlouvat nehodlá.

Zastupitelé Langa podpořili, i tak z funkce odešel

ODS Langa kvůli výroku vyloučila ze strany. Rezignoval také na funkci radního, ačkoliv ho jeseničtí zastupitelé podpořili a odhlasovali vyjádření, že výrok byl osobním prohlášením a nevyjadřuje postoj zastupitelstva ani městské rady.

Sněmovna schválila zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, loni 23. dubna. Novelu poslanců KSČM, jež zdanění zavádí, Zeman podepsal 2. května. Proti zákonu se ale v říjnu postavil Ústavní soud, který konstatoval, že dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené komunistickým režimem míří proti principům demokratického právního státu.

Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) po rozhodnutí Ústavního soudu uvedli, že je jeho nález třeba respektovat. Kdyby soud nezasáhl, podléhaly by finanční náhrady za nevydaný majetek devatenáctiprocentnímu zdanění od letošního ledna.

hejhej ( 24. května 2020 08:55 )

" Elita ODS" Lang, Novotný, žvanil Stanjura a Fiala, hloupá Němcová , nicmachr M. Benda

narcis ( 23. května 2020 11:12 )

proč jste mi vyškrtli *** ODS když na prezidenta nechávate plné znění u něj vám to nevadí a u sviní ODs vám to vadí to je ta vaše demokracie WC nádraží!!!

narcis ( 23. května 2020 11:10 )

tak že *** ODS se mužou podřezávat!!!

Alucard ( 22. května 2020 14:25 )

A Zeman taky dobře udělal, co jinýho s váma 😂. A že to děláš politikům ? Tak to jseš ještě k tomu kuurrva a dost možná bukva 🤣

st.rec ( 22. května 2020 12:30 )

A můžu zkusit vyhlásit požadavek na podřezání (asi židáka) Langa nebo to pro mě bude nezákonné vyhrožování a trestný čin?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud