Poslanci kývli na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zůstane i odpočet úroků, Schillerové navzdory

Aktualizováno -
8. července 2020
12:25
Autor: ČTK - 
8. července 2020
11:34

Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí. Proti původnímu vládnímu návrhu a přes nesouhlas ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) však zachovala možnost odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení od základu daně z příjmů. Vláda chtěla tuto možnost od roku 2022 zrušit. Pro návrh občanského demokrata Vojtěcha Munzara hlasovali i dva sociální demokraté Václav Votava a Roman Sklenák a také část poslanců KSČM.

Pro schválení návrhu, kterým se daň z nabytí ruší, nakonec hlasovalo 187 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo z nich. Předlohu nyní musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

Munzarův návrh prošel nejtěsnější možnou většinou hlasů. Zároveň ale omezuje maximální částku úroků, kterou si lze za rok odečíst od základu daně, z nynějších 300 000 na 150 000 korun.

Právě vládní záměr od roku 2022 zrušit odpočty úroků se stal terčem kritiky nejen opozičních poslanců, kteří jinak záměr na zrušení daně podporovali. Za zachování odpočtů se přimlouval i poslanec vládní ČSSD a bývalý předseda rozpočtového výboru Václav Votava. Argumentoval tím, že jde o výraznou úsporu pro lidi, která může představovat i statisíce korun. Jeho návrh na zachování odpočtů ale Sněmovna nepřijala.

„Je to ve stylu něco za něco,“ řekl poslanec ODS Vojtěch Munzar. Je to rušení jediné podpory vlastnického bydlení, kterou střední třída má, uvedl k rušení odpočtů. Věra Kovářová (STAN) poukazovala na to, že banky už při rozhodování o poskytnutí hypotéky počítají s tím, že si klient bude úroky odečítat, a změna proto může ovlivnit jejich rozhodování. Zachování odpočtů podpořil i předseda klubu SPD Radim Fiala.

Ministryně financí naopak argumentuje tím, že kupující ušetří peníze hned a můžou je použít na něco jiného. Zrušení odpočtů je podle ní navíc rušením daňové výjimky, která navíc zvýhodňuje pouze kupující bez úvěru na bydlení.

Schillerová po projednání bodu novinářům řekla, že bude chtít v koalici o podpoře pozměňovacího návrhu dvěma poslanci ČSSD hovořit. „Komunisté měli volné hlasování. Neměla jsem signály, že by podpořili opoziční návrh z pera občanských demokratů, nicméně je to politická realita, se kterou musím žít. Co se týče koalice, nebudu prát špinavé prádlo před médii, určitě to vezmu na koaliční radu,“ poznamenala. Nepředstavuje to podle ní ale fatální problém.

Úprava má velké šance i v Senátu

Předseda ODS Petr Fiala novinářům řekl, že zachování odpočtů je otázkou zdravého rozumu. „Proč zdražovat lidem bydlení, proč jim bránit v bydlení, proč komplikovat život těm, kteří si na bydlení musí vzít hypotéku? Zpravidla jsou to lidé s nižšími příjmy,“ uvedl. Podle šéfa STAN Víta Rakušana by s touto podobou zákona mohli být spokojeni i senátoři nejpočetnějšího klubu Starostů.

Novela má zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo už zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později.

Schválený zákon zároveň prodlužuje z pěti na deset let tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Sazba daně z nabytí nemovitosti, která v minulosti nahradila daň z převodu, činí čtyři procenta a platí ji kupující. Stát na ni v posledních letech ročně vybral kolem 13 miliard korun. Schillerová označuje daň z nabytí za nespravedlivou. Všechny předchozí pokusy zrušit tuto daň však ztroskotaly. Nepovedlo se to ani loni, kdy to navrhl přímo Senát.

Video „Příště se na vás vys*rem?“ Schillerová o hlášce, angličtině i dopadu viru na peněženky Čechů - Blesk TV

wp3t ( 8. července 2020 18:43 )

Škoda, že už nikde není k dispozici Havlův projev z Hrádečku, kdy totálně na .... on, Mejla a Magor vypráví, co je cílem undegroundu. Vašek tam dělá chytrýho a Jirous ho neustále opravuje, plácá ho přes ruce a posílá ho pryč.

Je to velká škoda, protože vy jste ho takhle neznali, ale kdo se s ním někdy před revolucí potkal, tak ví svoje.

viz. stránky opilec a něco VH, které jsou neustále likvidovány, přestože to o něm vypráví přátele z podzemí. O tom jak seděl se svou suitou na penězích ze Západu na pomoc antikomančů a nechal za komančů hladovět celé rodiny nižších chartistů a roznašečů protikomunistických letáků a podpisových archů.

9vox9 ( 8. července 2020 16:54 )

..jen si tím potvrdil to co jsem o tobě napsala..JSI HNŮJ!!!

9vox9 ( 8. července 2020 16:53 )

Krásné napsáno, akorát se to smutně čte ..bohužel pravda na 1000%...a nevyvrátí to žádné vulgární cinty zdejší opoziční úderky!!!

petrolinda ( 8. července 2020 16:14 )

Nikdo nečekal, že co se nerozprodá, to bude vytunelováno a zlikvidováno, jako většina podniků a továren, které před "sametem" živily mnoho generací rodin .

Nečekali jsme, že přijdeme o cukrovary, mlékárny, maso­kombi­náty,­země­dělská družstva a soběstačné potravinářství.
Nikdo nečekal ani to, že nebudeme smět chránit své hranice.

Nečekali jsme ani to, že staří lidé po celoživotní dřině nebudou mít jistotu bydlení, lékařské péče, a že se budou muset rozhodovat, jestli mají vydat peníze za léky, nebo za jídlo, protože na oboje nemají.

Nečekali jsme, že soudy budou pracovat ve prospěch šlechty, kterou zrušil a zakázal už Masaryk, že budou vydávat majetky kolaborantům, a že se tu začnou vyzdvihovat sudeťáci.

Myslím, že nikdo z nás nečekal ani to, že tu bude pátá kolona rozvracečů státu, kteří beztrestně sprostě uráží nejdemokratičtěji (protože přímou volbou) zvoleného prezidenta republiky.
Toto napsala obyčejná žena,je to pravda až to bolí.
Ale vy pražští kriplové vy zaprodaná elito,,tak dlouho budete dráždit hada bosou nohou až z Prahy nezůstane ani Karlův most.
Takový JEDEN DROBEK – CAR II – SPOLEHLIVĚ PROMĚNÍ PŮL REPUBLIKY V ORANIŠTĚ,KDE 100 LET ANI TRÁVA NEPOROSTE.

petrolinda ( 8. července 2020 16:13 )

Najednou se obejdeme bez hospod, bez kosmetik, umělých nehtů a prsou, bez bowlingů i bez Wimbledonu, bez OH a všech těch velkých nařvaných byznysů.

Nejvíc nám postarším chybí ti malí a záleží nám nejvíc na nich. Taky nás těší, když zavolá kluk a zeptá se, zda matka nepotřebuje chleba. Možná už jsou lidi dost rozežraní a na druhé straně je jich hodně bez pomoci.
Vadí mi ale, že nemáme svoje české brambory ani naše cukrovary, a mnoho jiného.
Mladý Klaus vyhlašuje kampaň za odstoupení od Lisabonské smlouvy jako dokumentu, který zbavuje státy svéprávnosti.

Okamura vyhlašuje kampaň za úplný czechxit.
Pro sebe nechci nic, ale chci pro potomky a jejich děti potravinovou soběstačnost a peníze na lékařskou péči, včetně plné podpory těm, kteří jsou fatálně nemocní, zejména pro děti a jejich rodiče.
Jak tomu bylo a je ?
Byla jsem toho dne na Albertově, na Vyšehradě, i na Národní, a prožívala jsem tu euforii. Fandila jsem pak chvíli i Havlovi a jeho družině, a vyrobila jsem si z moduritu placku OF.

Do práce jsem nosila trikolóru na kabátě, účastnila se dalších demonstrací, a myslela jsem si uboze a naivně, že tu jde o naši zemi - lepší a krásnější.

Dnes bych si za to nafackovala.

Od začátku šlo o zničení Československa, továren a podniků konkurujících těm západním.

Lituji, že jsem nevěřila své babičce, která tehdy plakala a říkala, že tu zase bude hrstka bohatých, kteří budou mít za prachy vše,včetně práv, a zbytek lidí bude místo života bojovat o finanční přežití.

Letná - milion chvilek nenávisti, pražská kavárna, sluníčkáři, předskokani z pódií a tyjátrů - všichni jedno jsou : pátá kolona. Rozvraceči státu, kteří chtějí zvrátit výsledky demokratických voleb ve svůj prospěch, ponížit a degradovat hlasy dolních deseti milionů.

Nikdo z nás nečekal, že se cizákům rozprodají pozemky, domy, celé čtvrti, klíčová odvětví, podniky se staletou tradicí, energie, voda.

Nikdo nečekal, že co se nerozprodá, to bu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud