Nečas nesouhlasí s trestem za křivou výpověď „ve prospěch manželky“. Případ projedná soud znovu

Autor: ČTK - 
9. června 2020
14:03

Státní zástupce podal odpor proti trestnímu příkazu, který uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi ve prospěch manželky Jany. Znamená to, že trestní příkaz se ruší a soud bude kauzu projednávat v hlavním líčení. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Expremiérovi tak stále hrozí až tři roky vězení. Odpor podá i Nečas, sdělil jeho právník Adam Černý.

Jaký trest soudce Nečasovi uložil zrušeným trestním příkazem, zatím stále není zřejmé. Soud to podle Hájkové nemůže sdělit, protože nemá potvrzení o tom, že příkaz už doputoval ke všem účastníkům trestního řízení.

Černý ještě v pátek uváděl, že příkaz nemá k dispozici. Nyní se situace změnila. „Doručeno mám, budeme podávat odpor,“ napsal. To, zda médiím sdělí výši původně uloženého trestu, chce nejprve probrat s klientem. Právník ale tuto informaci pokládá za nepodstatnou, a to vzhledem k podanému odporu.

Nečas podle obžaloby dvakrát nepravdivě svědčil v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, a to ve prospěch své současné manželky, někdejší vrchní ředitelky jeho kabinetu Jany (dříve Nagyové).

Soudce může bez projednání věci v hlavním líčení vydat trestní příkaz tehdy, pokud opatřené důkazy spolehlivě prokazují skutkový stav případu. Obžalovanému smí příkazem uložit například až roční podmíněný trest, až roční domácí vězení, obecně prospěšné práce nebo peněžitý trest.

Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Nagyová o rok dříve nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku. Justice ji za to potrestala tříletou podmínkou a maximálním, tedy desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.

Nečase policie obvinila z křivého svědectví loni v listopadu. Soudnímu senátu totiž opakovaně tvrdil, že se na zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečí své rodiny. V odůvodnění verdiktu však zaznělo, že nemluvil pravdu a že jeho verze je v rozporu s nashromážděnými důkazy.

pooresh ( 11. června 2020 09:04 )

Ty,bettler,ty mluvis jako Urvalek! Dobrej soudruh! Slachta poslouchal Zemana a Babise.A do basy by meli jit ti tri! Dle mezinarodniho prava.

ellaella ( 9. června 2020 22:14 )

Mám radost z toho, že jednání bude veřejné. To je pro něj daleko větší trest, než kdyby si šel sednout a my to platili z našich daní.
Každopádně největším trestem je ta opuchlá příšera, kterou si vzal.

MrdejLachtanaDoUcha ( 9. června 2020 17:54 )

Sra lbotka, pos eroutka a podpantoflák Nečas už neví, na co se má vymlouvat. Podle mě dostává doma pěkně po hubě.

matos ( 9. června 2020 14:59 )

a kdopak opětovné projednání soudu bude platit,že by ten niemand?Nebo ta lofka?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud