„Udělal z Česka kolonii USA.“ Komunisté se postavili za Filipa a společně „střílí“ do Petříčka

Autor: ČTK, sova - 
18. května 2020
19:05

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) podle komunistů morálně a politicky devalvoval Českou republiku z polokolonie na kolonii Spojených států. Konstatoval to v pondělí výkonný výbor KSČM v souvislosti s debatou o významu Sovětského svazu v ukončení druhé světové války. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí KSČM Helena Grofová. Širší vedení strany se tak postavilo za předsedu Vojtěcha Filipa v jeho kritice ministra zahraničí. Petříček dává kritiku do souvislosti s podzimním sjezdem KSČM. „Komunisté zkrátka mají před sjezdem,“ uvedl v sobotu na twitteru.

Petříček se podle komunistů společným prohlášením v předvečer výročí konce války s dalšími ministry postkomunistických zemí a USA „snížil k přirovnávání hrůz nacistické okupace k událostem, které souvisejí se studenou válkou“.

De facto tak připustil další krok k přenesení viny za rozpoutání druhé světové války dílem téměř rovným z nacistického Německa na Sovětský svaz, tvrdí strana, která podporuje menšinový kabinet ČSSD a hnutí ANO.

Filip mluvil pro ruská média o kolaboraci s fašismem

„To, co dnes zažíváme v České republice, například v Praze 6, je zneuctěním piety padlých rudoarmějců. Bagatelizování úlohy Rudé armády při osvobození Prahy a posledních bojích s fašistickou soldateskou a zbytky wehrmachtu na území dnešní České republiky nemá ve světě obdoby,“ stojí ve stanovisku.

Uvádí také, že „není snad žádné státní moci, mimo ty kolaborující s myšlenkami autoritářství a fašismem, které by dovolily a připustily hanobení památky svých osvoboditelů z nacistického područí“.

Podobná spojení použil předseda KSČM Vojtěch Filip v nedávnem rozhovoru pro ruský armádní deník, za který je kritizován a kvůli kterým volá opozice po jeho odvolání z vedení Sněmovny.

Česká diplomacie nedávno požádala Rusko o jednání podle vzájemné smlouvy, aby si obě země vyjasnily mimo jiné spory o sochu sovětského maršála Ivana Koněva. Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v Praze od roku 1980.

Odstranění sochy maršála KoněvaOdstranění sochy maršála Koněva | Blesk:Martin Hykl

Tři pražští politici nedávno dostali policejní ochranu

Praha 6 nechala sochu, která byla opakovaně cílem vandalských útoků, loni v létě zakrýt plachtou a počátkem dubna odstranit. Ruská diplomacie proti tomu protestovala a ruské orgány zahájily v této souvislosti trestní stíhání některých pražských politiků, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné. Česká strana odmítá, že by tento případ dvoustrannou smlouvu porušoval.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté i kvůli zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Tři pražští politici nedávno dostali policejní ochranu. Média v této souvislosti informovala o pracovníkovi ruských tajných služeb, který do Prahy přicestoval údajně s jedem ricinem.

Kvazimoda ( 19. května 2020 16:47 )

Může mi nikdo chytrý vysvětlit PROČ....... "Chápu"když fašisté osum let vraždili český občany během války..., fašismus zakázán, tak to chápu...Z roku 1948 do roku 1989 "spoluobčany komunisty" vraž­dili,­tyra­ly..­.., a komunisty do dnes rozhodují o politice, A KOMUNISMUS NE ZAKÁZÁN... NECHÁPU (IQ-147)

victor1 ( 19. května 2020 10:22 )

Štěstí,že se do Práglu ty moravské naplaveniny cpou.Aspoň svou chytrostí a pracovitostí ty pražské líné a blbé šmejdy trochu naředí.

loft ( 19. května 2020 09:31 )

Pan Filip má PLNOU PRAVDU. To, co se děje v ČR nemá obdoby. Jednání Novotného, a Koláře by mělo být chápáno jako trestný čin. jednání hřiba je neakceptovatelné. jE S PODIVEM, jaj chabě se ke všemu staví vláda- nedělá absolutní NIC proti těmto blbům, aby šikanu směrem k Rusku zastavila. Když nám Rusko nabídlo pomoc při začátku s KORONAVIREM - TAK TO ODMÍTLA a a zatajila občanům ! Provokace nabrali VELKÝCH ROZMĚRŮ a JSOU ODPORNÉ. Nebát Rudé armády, nikdo z nás by tady dnes nebyl. Lezeme do zadku Němcům- kteří nás -Slovany chtěli vyhladit a Americe, která na nás kašle. Je mi z této dnešní "sprosté politiky" špatně. - pŘIPOMÍNÁM, KDYBY CHTĚL ZAČÍT NĚKDO URÁŽET, ŽE je mi 40.let,vzdělání VŠ a nejsem smýšlením komunista. Přesto podepisuji Filipům názor !!!

victor1 ( 19. května 2020 07:42 )

Tak nějak bych to viděl.Vyhlásíme tomu blbému Práglu válku,ne?

victor1 ( 19. května 2020 07:41 )

Tak nevím,ale vědci to nyní zkoumali a vyzkoumali,že rouška nejen,že chrání ostatní,ale i samotného nositele před nákazou a to na 70%.Bylo to včera v bedně a ne na ČT24,tak to musí být pravda.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud