Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Jasno 23°C

„Spratek“ Novotný chce do Sněmovny. Ať zapomene na vulgarity, varuje ODS

Autor: Jakub Veinlich - 
8. května 2020
05:02

Volby do Sněmovny jsou sice až za rok a půl, už teď se hlásí ale první zájemci. O kandidaturu si otevřeně řekl kontroverzní starosta pražských Řeporyjí, tou dobou pod policejní ochranou Pavel Novotný. Se svým ostrým jazykem chce být příští podzim na pražské kandidátce ODS. O svých politických ambicích se rozpovídal pro iDnes.cz. Blesk Zprávám svůj úmysl kandidovat potvrdil. Šéf strany Petr Fiala si to za určitých podmínek umí představit.

Už na lednovém kongresu se prostořeký starosta Pavel Novotný pokoušel dostat do vedení ODS. Nejdříve kandidoval na prvního, později na řadového místopředsedu strany. To vše na protest, že neuspěla ve volbě na statutární místopředsedkyni, i kvůli chybějícím hlasům z domácí, pražské organizace, Alexandra Udženija, která post obhajovala.

I díky jeho ostrému jazyku a nevybíravému slovníku ale snad všichni v Česku vědí, kdo je Pavel Novotný a že v Praze existují Řeporyje. A co víc, vědí o něm své také v Rusku. Kvůli údajné hrozbě z této země ho navíc hlídá teď policie.

„O vás nepsala půl roku ani regionální příloha Rudého práva,“ vyčítal v lednu letošního roku na volebním kongresu ODS Novotný jejich neviditelnost a nesrozumitelnost pro voliče.

Video Projev Pavla Novotného na kongresu ODS: Chtěl jsem vás zje**t! - Aleš Brunclík

A i když tehdy na kongresu sliboval, že se do vysoké politiky nepožene, protože je podle svých slov nevolitelný a má v Řeporyjích své práce jako starosta víc než dost, přišel nyní obrat.

„Kandidovat chci proto, že jsem chytrý, nekradu a nebojím se, dle mého by takový člověk měl zvažovat podobnou věc,“ reagoval Novotný pro Blesk Zprávy.

Jako první promluvil o své kandidatuře pro iDnes.cz. Zjistil prý, že kvůli poměrům ve straně nemá šanci být zastupitelem či radním v hlavním městě, proto chce tuto politickou příčku rovnou přeskočit.

„Jak jsem sondoval situaci, pochopil jsem, že v pražské ODS jsou oblasti, které nikdy nedokážu přesvědčit. Že mě velcí kluci z některých oblastí Prahy na magistrát nikdy nepustí, protože se mě bojí, což je normální. Takže jsem se rozhodl, že se na to vykašlu a stanu se poslancem,“ uvedl důvod Novotný pro web.

Na kandidátce pražské ODS přitom bývá vždy před volbami velký nával. V roce 2017 tu do Sněmovny kandidovalo 36 nominantů strany, do Sněmovny jich usedlo 5. O necelý milion hlasů skončila ODS ve volbách v Praze druhá za hnutím ANO.

„V Praze je v ODS nával vždy, tak to v silných sebevědomých a demokratických stranách chodí,“ nebojí se konkurence při primárkách Novotný. „Myslím, že má kandidatura je na místě a že je to správně pro ODS a jednoznačně v zájmu ČR,“ nechybí sebevědomí Novotnému ve vyjádření pro Blesk Zprávy.

„Já už si dovedu představit leccos. Ale každopádně Pavel Novotný, jako každý jiný, musí projít standardními primárkami,“ reagovala pro Blesk Zprávy členka pražské regionální rady a někdejší první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. A zrovna to Novotný tento týden opět nevydržel. V diskusním pořadu na TV Barrandov opakovaně nazval poslance Jaroslava Foldynu (dříve ČSSD, teď v klubu SPD) mimo jiné koštětem.

Pozdvižení, které Novotný okolo sebe často rozčeří, prý straně v tuto chvíli chybí. I když v případě kandidatury by musel starosta podle Udženije trochu ubrat nohu z plynu. „Osobně si myslím, že si moc dobře uvědomuje, že kdyby chtěl do Sněmovny, tak musí zapomenout na sprostá slova. To by fakt nešlo,“ dodal pro Blesk Zprávy.

Video Novotný hájil vlasovce: Pro Stalina zrádci, pro Hitlera podlidi. Řeporyjím pomohli, pomník si padlí vojáci zaslouží - Aleš Brunclík, Blesk Zprávy

Že není pozice Novotného v rámci vlastní strany po lednovém kongresu, kde pozurážel řadu delegátů, úplně ideální, připustil i šéf pražské ODS. „Šanci určitě má. Že ho i někteří lidé v ODS nelibě nesou? Tak nesou, no. V některých ohledech není ani mým šálkem kávy, ale jako starosta Řeporyjí je velice úspěšný. Pro kandidátku by to bylo určitě oživení,“ řekl pro iDnes Tomáš Portlík.

Samotný Novotný si je ale podle svých slov vědom toho, že když by kandidoval, rozhodně ho poslanci nedají na nijak vysoké místo, které by mu mohlo zaručit zvolení do Sněmovny.

„Nedělám si velké ambice, máme povolanější, určitě nebudu kandidovat z volitelného místa, jsem realista. A mladej kluk, když tak mám čas. A strašně práce v Řeporyjích, ty nikdy neopustím, budou-li mě chtít,“ doplnil Novotný.

Předseda Občanských demokratů Petr Fiala vnímá, že Novotný umí zaujmout. O málokterém politikovi ODS se totiž v poslední době mluví tolik jako právě o starostovi Řeporyjí. Ale své místo na kandidátce si musí vydobýt podle stranických pravidel.

„ODS je demokratickou stranou s jasně stanovenými procesy pro výběr kandidátů. Sestavení kandidátek je věcí jednotlivých místních, oblastních a regionálních sněmů. Vedení ODS do sestavování kandidátek nikdy nezasahuje,“ popsal Fiala pro Blesk Zprávy předvolební procesy s tím, že je potřeba, aby přesvědčil spolustraníky v Praze.

„Pavel Novotný je výraznou osobností a díky práci, kterou dělá z pozice starosty pro Řeporyje, zaujal mnoho lidí,“ zhodnotil Novotného práci stranický šéf.

Novotný na sebe upozornil nedávno například vybudováním památníku připomínajícího padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády – tedy takzvané vlasovce. Vedle desky stojí také ruský tank s německou helmou.

Právě kvůli pomníku je Novotný pod tlakem Ruska a kvůli možné hrozbě únosu či útoku ho hlídají policisté. Pod stejnou ochranou jsou také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nebo starosta Prahy 6, Ondřej Kolář.

homolka30 ( 10. května 2020 09:26 )

Sněmovna by měla přijmout jednoduchý zákon ve znění " Člověk který zplodí a vědomě přivede na svět opici,přestože se již v době těhotenství dalo očekávat narození opice dopouští se trestného činu " zároveň by tento trestný čin měl být nepromlčitelný a první by měli být z tohoto trestného činu obžalováni ti kdož přivedli na svět tu opici z Řeporyjí.

homolka30 ( 10. května 2020 08:50 )

Ono je v této zemi umožněno kandidovat v obecních volbách zvířatům? Já nepostřehl změnu zákona,ale asi ano když v Řeporyjích zastává funkci starosty opice.

pooresh ( 9. května 2020 12:52 )

U mne neni na Slovensku smudlo! Ani v Czechii!

pooresh ( 9. května 2020 12:50 )

Kde vyprdli tebe smradochu?

george1957 ( 9. května 2020 07:58 )

U vás na Slovensku jste to již podruhé celému světu předvedli,koho je správné mít za presidenta.Příště to bude nepochybně Bača,jelikož Jánošík je mrtev.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud