Klaus ml. chce vzít poslancům plat na půl roku. Vláda návrh asi odmítne, zveřejnili proč

Autor: ČTK - 
2. května 2020
09:26

Půlroční odebrání platu poslancům a senátorům, jak je navrhl poslanec Václav Klaus (Trikolóra), kabinet ANO a ČSSD patrně odmítne. Plat zákonodárce totiž podle vládních legislativců přispívá k řádnému výkonu jeho mandátu. Do Sněmovny a do Senátu by mělo ze Strakovy akademie odejít ke Klausově novele po pondělní schůzi ministrů záporné stanovisko.

Zákonodárci by podle Klause měli vyjádřit solidaritu s lidmi, kterým kvůli koronavirové krizi klesly příjmy a na něž dopadne očekávaná ekonomická krize. Kabinet v předběžném stanovisku zpochybňuje další argument, že parlamentní komory za nouzového stavu utlumily činnost.

„S domněnkou předkladatele, že poslanci a senátoři nevykazují po dobu mimořádných opatření činnost, se podle názoru vlády rozhodně nelze ztotožnit. Během nouzového stavu proběhlo už několik schůzí komor Parlamentu. Navíc tvrzení o údajném utlumení činnosti komor Parlamentu, které je podle vlády nepodložené, neznamená, že poslanec či senátor nevykonává jiné činnosti spojené s výkonem jeho funkce. Naopak lze čekat, že v době po bezprostředním pominutí aktuální epidemie bude nezbytné přijímat větší množství zákonů za účelem řešení jejích následků, přičemž toto období zvýšené činnosti komor pravděpodobně připadne na kalendářní měsíce, v nichž by podle názoru předkladatele poslancům a senátorům neměl náležet plat,“ stojí v důvodové zprávě k odmítnutí Klausova návrhu.

Zákonodárci by podle návrhu Klause neměli dostávat plat za letošní druhé pololetí, náhrady by pobírali dál. Na místě je podle Klause i zrušení Senátu a dalších „zbytečných částí státu“. Činnost zákonodárců by se podle poslance Trikolóry měla změnit tak, že by se scházeli jednou za měsíc a jinak by se věnovali svému původnímu povolání.

Vzhledem k tomu, že předkladatel Sněmovně nenavrhl zrychlené schvalování novely už v prvním čtení, je prakticky jasné, že do července účinná nebude, byť by ji Parlament přijal. Vzhledem k množství návrhů zákonů a novel, které ve Sněmovně nyní jsou, je spíše možné, že se zákonodárci k předloze vůbec nedostanou a s koncem volebního období takzvaně spadne pod stůl.

Základní měsíční plat poslance a senátora letos činí 90 800 korun hrubého. Například předsedové obou parlamentních komor si přijdou měsíčně na 243 800 korun a šéfové parlamentních výborů, komisí a delegací na 127 800 korun.

Jirik-ta ( 3. května 2020 09:47 )

Správná volba. Ať si odzkouší, jsou přeci jedni z nás.

tomik007 ( 2. května 2020 20:51 )

ANO - presne to chci rici...

tomik007 ( 2. května 2020 20:49 )

Malymu klaunovi narostly s rouškou i kridla

gejzovic ( 2. května 2020 17:37 )

Za tech 25tisic by hcipli hlady,oni jsou jina sorta

gejzovic ( 2. května 2020 17:34 )

Najmy a podobne veci,dyt je to jejich,co kritizuji je jen na oko,darbujani

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud