Kůrovcová kalamita v Česku: Konec za 3 až 5 let, míní Brabec. Záleží i na počasí

Autor: ČTK - 
1. března 2020
23:54

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by kůrovcová kalamita mohla skončit za tři až pět let. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) k tomu dodal, že záleží i na množství srážek. Ministři to řekli novinářům po schůzi poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, kteá se uskutečnila tento víkend.

Ministerstvo zemědělství vlastníkům lesů už dříve vyčlenilo 2,5 miliardy korun na obnovu pozemků zasažených kůrovcem, letos pokračuje v postupném vyplácení peněz a prodloužilo lhůtu na zalesnění až na pět let.

„Co je důležité, že jsme ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí hlavně otevřeli rozsah těch stromů, které tam mohou být,“ dodal Toman. Podle něj je třeba zkoušet, které druhy stromů se budou nejlépe vyrovnávat se změnou klimatu.

Druhově pestré a bohatě strukturované lesy podle expertů více odolávají suchu i kůrovci. Na změnu složení druhů dřeva by se měl podle expertů připravit i dřevozpracující průmysl, protože vzroste mimo jiné podíl listnatých stromů.

Šlo tomu zabránit?

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček po schůzce na twitteru uvedl, že expertní tým mimo jiné konstatoval, že ještě v roce 2015 bylo možné kůrovcovou kalamitu zastavit.

„Tehdejší ministerstvo zemědělství však nepodniklo adekvátní opatření,“ napsal Ovčáček. Dodal, že ke zhoršení situace přispěla také činnost zelených aktivistů bránících zásahům proti kůrovci. V roce 2015 byl ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) ministrem zemědělství Marian Jurečka za koaliční KDU-ČSL. Ministrem životního prostředí byl tehdy Richard Brabec (ANO).

Probíralo se i zadržování vody

Dalším tématem byly například projekty pro zadržování vody krajině včetně budování vodárenských nádrží.

„Obě ministerstva postupují v drtivé většině případů naprosto propojeně,“ uvedl Brabec. Ministerstvo životního prostředí podle něj registruje zvýšený zájem o dotace na opatření pro zadržení vody v krajině i od zemědělců, kteří jsou ochotní vzdát se části produkční plochy, aby mohl vzniknout třeba rybník nebo mokřad.

Enormní zájem je podle Tomana i o dotace na budování závlah či zádržných nádrží, které jsou pro závlahy zdrojem vody.

Rezervy vidí Brabec například v možnosti využití odpadních vod, které nejsou příliš znečištěné. Takzvané šedé vody, tedy vody ze sprch, myček, umyvadel, praček, by se mohly využívat například ke splachování.

Stát chystá v příštích letech stavbu několika vodních nádrží, pro Nové Heřminovy na Bruntálsku už se podle Tomana vykupují poslední pozemky a začíná se budovat přeložka mezi obcemi. Pro nádrž Kryry na Lounsku jsou uvolněné peníze na projektovou přípravu a výkup pozemků, pro vodní dílo Vlachovice ve Zlínském kraji začaly výkup pozemků a stavba přeložek.

 

Michal Michal ( 2. března 2020 07:35 )

To je logické , všechno za tu dobu sežerou , pak by se mohli pustit do Brabce

sidneyfoster ( 2. března 2020 04:29 )

Pokud by byly srážky radioaktivní, DDT nebo něco podobného tak by se to možná do těch třech let zvládlo. Spíš za pár let porazíme poslední strom a bude po problému.

zdenek43 ( 2. března 2020 00:32 )

Babiš je největším lesníkem v Česku. Firmy z jeho svěřenského fondu patří k nejús­pěšněj­ším??!­!?? v oboru, jeho vstup do politiky jim pomohl k zakázkám ... Mezi soukromými firmami, které těží a sází nové stromy, jsou v českých lesích nejúspěšnější dvě, které patří do svěřenského fondu Andreje Babiše.
Klíčovým odběratelem služeb Unilesu a Wotan Forestu jsou Lesy ČR i druhý největší majitel lesů v zemi - Vojenské lesy a statky.

AAAAAAAAA ZASE TOOOO klasika O B L B O V A N I - lhani BABIS se divi , nevedel a dalsi OBLBOVAKY . . . . . ...když premiér v demisi Andrej Babiš spolu s ministrem zemědělství Jiřím Milkem odvolávali kvůli podcenění kůrovcové kalamity šéfa státních lesů Daniela Szóráda, vypadal premiér, jako by se o pohromě právě dozvěděl. !!!!! "Jsem překvapený, jak to stát neřeší. Nebylo uděláno vůbec nic, zaspali jsme dobu," řekl. !!!!!

Málokdo z politiků by přitom měl být s rozsahem kalamity a jejím dopadem na lesnictví a dřevařství tak seznámený jako právě Babiš. Vlastnil totiž až do loňského února, kdy se staly součástí svěřenského fondu, dvě významné tuzemské lesnické společnosti: Uniles a Wotan Forest. Babiš byl dokonce dlouhé roky s trochou nadsázky největším soukromým lesníkem v zemi. Obě jeho firmy se navíc řadu let s následky kalamity potýkají, těží kůrovcem napadené stromy a vysazují nové.

A obě ve velkém pracují pro stát. Klíčovým odběratelem jejich služeb jsou Lesy ČR, které obhospodařují skoro polovinu porostů v zemi. V případě Unilesu se navíc zdá, že Babišův vstup do politiky podniku pomohl k většímu množství státních zakázek. V období po volbách v roce 2013 jich získal násobně více než v předchozích pěti letech.

zdenek43 ( 2. března 2020 00:21 )

to je zase SOUDRUZSKY B L A B O L - lez ........ z dilny " Slibem nezarmoutis !! " . . . . Kůrovcová kalamita v Česku: Konec za 3 až 5 let, míní Brabec. SAMOOO, ze rovnou dodava ,ze "Záleží i na počasí" !!!

s KUROVCEM v Ceskem rybniku B O J U J E M E urcite od Sametaku 1989 , ale soudruzi s KUROVCEM bojovali i v dobe budovani socialismu v CSSR - NEPOMOHLO TO !!!

PROBLEM JE z a s a d n i !! mame hlavne STUDOVANE LESNIKY ale dokola delaji stejnou chybu -- cpou do LESU "" S M R K Y "" a to uz i 30 let od Sametaku 1989 !!!!!!!

....... historie - a TO nedavna .... Je zajímavé, že až do poloviny minulého století se lýkožrout smrkový vyskytoval pouze v pohraničních horách a na Třeboňsku, v nižších polohách, kde nebyl smrk původní, vůbec nebyl (překvapivě chyběl i na Brdech). S M R K p u v o d n i N E B Y L !!!!!! Obdobně tomu bylo i v Německu, kde se vyskytoval především v pohořích, v nichž byl smrk původní.I první poválečná kalamita, která proběhla v letech 1945–1952, byla lokalizována do horských oblastí tehdejšího Československa. ....... S M R K hlavne rychle?? roste - Zhruba půl metru za rok ... tak po 16ti letech mají asi těch 15-20 metrů......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud