Zemřelo tam 14 Čechů. Vojáci NATO opustí Afghánistán po dohodě USA s Tálibánem

Autor: ČTK, tsv - 
29. února 2020
14:38

Vojáci Spojených států a dalších zemí Severoatlantické aliance se do 14 měsíců zcela stáhnou z Afghánistánu, mezitím do 135 dní poklesne počet amerických vojáků v zemi na 8600. Dnes to ve společném prohlášení oznámily vlády USA a Afghánistánu. Prohlášení bylo vydáno krátce před očekávaným podpisem mírové dohody mezi USA a afghánským radikálním hnutím Tálibán. Dodržování této dohody Tálibánem považují USA za nezbytné k uskutečnění plánu na stažení vojsk. V Afghánistánu působí i česká armáda, která zde může podle aktuálního mandátu nasadit až 390 vojáků.

„NATO vítá oznámení prvních významných kroků pro mírové urovnání konfliktu v Afghánistánu,“ uvedla v tiskovém prohlášení aliance. Ta dodala, že nynější vývoj v zemi, kdy se USA s Tálibánem dohodly na omezení násilností, dláždí cestu k zevrubné mírové dohodě. „Vyzýváme Tálibán, aby využil této šance na mír,“ uvedlo NATO.

NATO má v Afghánistánu nyní kolem 16.000 vojáků, kteří se podílejí na výcviku tamních sil, amerických vojáků je v zemi asi 13.000. Pokud Tálibán bude dodržovat podmínky dohody s USA, sníží Američané v nadcházejících 135 dnech početní stav svých vojáků na 8600.

Video Generál Šedivý: Moji vojáci si zlost na zajatcích nevybíjeli - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová, Lukáš Červený

Spojené státy se ve vládním prohlášení zavázaly, že budou poskytovat peníze na výcvik a vybavení afghánských bezpečnostních sborů. Chtějí také dohlížet na bezpečnostní rozhovory mezi Afghánistánem a Pákistánem.

Washington v prohlášení dále uvedl, že nepoužije vojenskou sílu proti územní celistvosti Afghánistánu a že nebude nijak zasahovat do vnitřních záležitostí země.

Afghánská vláda slíbila, že bude spolupracovat s Radou bezpečnosti OSN na vyškrtnutí příslušníků Tálibánu ze sankčního seznamu, což by mělo být provedeno do 29. května.

Válku v Afghánistánu zahájily USA v čele s prezidentem Georgem Bushem mladším v reakci na teroristické útoky sítě Al-Káida z 11. září 2001. Těmto teroristům Tálibán poskytoval v zemi úkryt. Od roku 2001 zahynulo v Afghánistánu podle statistik serveru icasualties.org 3592 příslušníků zahraničních jednotek včetně 14 českých vojáků a 2448 amerických vojáků.

Video Armádní historik Eduard Stehlík: Rakve zakryté českou vlajkou, na to se nedá zvyknout - Jakub Veinlich, Blesk TV

Templ ( 3. března 2020 13:56 )

A utíkají až se za nimi práší, hrdinové😂😂😂

snehulak ( 2. března 2020 17:18 )

Konečně přestanou hádky v parlamentu, zda stáhnout naši okupační jednotku z Afganistánu. Někteří poslanci asi budou na USA dost na*aní. Takhle je vyšplouchnout. Ale může za to tentokrát Trump, asi i Putin a hodně málo Zeman s Babišem.

Jan Brandis ( 2. března 2020 11:46 )

Do čehož je nikdo nenutil. Byla to jejich volba.

Jan Brandis ( 2. března 2020 11:43 )

S teroristy se nevyjednává 😂🤣😂. Teda pokud se to Americe zrovna nehodí 🤮

vvalsidal ( 29. února 2020 18:57 )

Kdyby sloužili doma,hlídali bezpečnost lidu ČR a né jako žoldáci pod rozkazy USAmíků mohli žít !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud