Babišův syn je z kauzy Čapí hnízdo definitivně venku. Premiér stručně hlesl: „Jsem rád“

Autor: ČTK, vei - 
27. února 2020
09:43

Trestní stíhání premiérova syna Andreje Babiše mladšího v případu Čapí hnízdo definitivně skončilo. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přezkoumal a ponechal v platnosti usnesení o zastavení stíhání. Celková důkazní situace neprokazuje, že by se Babiš mladší aktivně podílel na procesu získání dotace spolufinancované z evropských zdrojů. 

„Ze strany Nejvyššího státního zastupitelství nebyl shledán zákonný důvod pro zrušení tohoto rozhodnutí. Usnesení státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze tedy zůstává v platnosti,“ uvedl Zemanův mluvčí Petr Malý.

„Jsem rád,“ reagoval pro Blesk Zprávy stručně premiér Andrej Babiš (ANO).

Stíhání premiérova syna v kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo zastavil státní zástupce Jaroslav Šaroch. Podle dřívějšího vyjádření mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly skončilo stíhání z téhož důvodu, jako u dalších Babišových rodinných příslušníků v hlavní části kauzy, tedy proto, že skutek není trestným činem. Plné odůvodnění pražští žalobci nezveřejnili, obsahuje podle nich informace, které souvisí s hlavní větví kauzy, v níž je stále obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a také Jana Mayerová.

Část kauzy, která se týkala premiérova syna, vyšetřovala policie odděleně. Šaroch, který obě větve dozoruje, o zastavení stíhání Babiše mladšího informoval na začátku února. Už dříve zastavil stíhání v hlavní větvi případu, NSZ ale po přezkumu obnovilo stíhání premiéra a Mayerové. Definitivně naopak potvrdilo zastavení stíhání Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála.

Kauza Čapí hnízdo

Podstatou kauzy Čapí hnízdo a podezření ze zneužití evropské dotace je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů. Premiér obvinění odmítá.

Babiš mladší žije ve Švýcarsku, jeho případ vyčlenila policie loni v březnu, protože se nedařilo vyslechnout jej v postavení obviněného. Podle NSZ nejde o překážku pro zastavení stíhání, a to zejména s ohledem na celkovou důkazní situaci a další výsledky vyšetřování.

NSZ zohlednilo i zdravotní stav Babiše mladšího. „Tyto skutečnosti nevedou k předpokladu, že by ve vztahu k Andreji Babišovi mladšímu do budoucna mělo či mohlo dojít ke změně stávající důkazní situace odůvodňující vydané rozhodnutí o zastavení trestního stíhání,“ uvedl Malý.

Video Babiš o pekelné dovolené s rodinou: Co vytkl Monice a bude se jeho syn ženit? 

marmat ( 28. února 2020 19:07 )

Evka4:
Jejich postupy nemohli Švýcaři zamést pod koberec....
čili pokud TO není ještě pořád v Ženevě "živé",
tak je to Seznamem "zametené"

marmat ( 28. února 2020 19:01 )

xiioma :
v ohrožení je JEN psychika místních trollů
A teď je ale na řadě stanovisko provozovatelů "špičkového" stalkingu I.A. kategorie ....na čele s reprezentanty Slonkové s Kubíkem...
Taky chybí přehled o vývoji jejich vlastní kauzy s Ženevskou policií

marmat ( 28. února 2020 18:49 )

xiioma :
Odkazy party Slonkové a spol....
si čtěte v neděli s Miliardami demagogických chvil... u Hradu a dále....
tady máme diametrálně jiné gusto

marmat ( 28. února 2020 18:44 )

Belphegor:
Jste demagog od narození,
nebo díky zanedbatelnému přirození ...???
už to aj tak vyzerá !!!

marmat ( 28. února 2020 18:40 )

tesan:
A kolik Vám za TOHLE někdo platí...
nebo TO máte opravdu "ze svý hlavy ???!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud