Lidé hodnotili Zemana: Nedůstojný k prezidentskému úřadu, ale stará se o občany

Autor: ČTK, tsv - 
17. února 2020
13:53

Prezident Miloš Zeman je podle většiny Čechů v kontaktu s občany a zná jejich problémy, plní také funkce, které mu svěřuje ústava. Většina lidí se ale domnívá, že špatně dbá o důstojnost prezidentského úřadu, negativní hodnocení převažuje i u toho, jak Zeman reprezentuje zemi v zahraničí. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Proti loňsku se mírně zhoršilo vnímání toho, jak prezident reprezentuje Česko navenek.

O tom, že je Zeman v kontaktu s občany a zná jejich problémy, je přesvědčeno 59 procent dotázaných. Pozitivně hodnotí naplňování ústavních funkcí 55 procent lidí. Kladná hodnocení převažují i u toho, jak prezident ovlivňuje vnitropolitický život - Zemana v této oblasti podporuje 49 procent lidí, opačný názor má 43 procent.

Nejhůř lidé hodnotí to, nakolik dbá Zeman o vážnost a důstojnost prezidentského úřadu. Negativně to vnímá 56 procent lidí, kladně prezidenta hodnotí 41 procent. Podle 51 procent dotázaných Zeman také špatně reprezentuje Česko v zahraničí. Polovina dotázaných negativně hodnotí i to, jak Zeman funguje jako autorita u veřejnosti, opačný názor má 43 procent lidí.

V názorech na prezidenta jsou podle CVVM velké rozdíly v jednotlivých věkových skupinách obyvatel. Hodnocení prezidenta se ve všech zkoumaných oblastech zlepšuje s rostoucím věkem dotazovaných. Nejkritičtěji Zemana vnímají lidé do 29 let, nejlépe lidé starší 60 let.

Lepší kontakt s lidmi než Havel a Klaus

„Z perspektivy celého období výkonu jeho funkce je možné konstatovat, že nejhorší průměrné hodnocení ve výše uvedených kritériích měl současný prezident v prvních dvou letech 2014 a 2015, kdy se průměr kladného hodnocení pohyboval na úrovni přibližně dvou pětin. Nejlépe Miloše Zemana česká veřejnost hodnotila v roce 2016,“ uvedlo CVVM v tiskové zprávě.

V porovnání s předchozími prezidenty Václavem Havlem a Václavem Klausem hodnotí lidé výrazně lépe to, nakolik je Zeman v kontaktu s běžnými občany. Havel byl nejlépe hodnocen v tom, jak reprezentuje Česko v zahraničí, u Klause lidé oceňovali, jak dbá na vážnost prezidentského úřadu.

Průzkum se uskutečnil od 11. do 22. ledna a zúčastnilo se ho 1082 českých občanů starších 15 let.

satanas ( 18. února 2020 18:22 )

Clovece, ty nezklames!! Z jakeho "uhlu" ten Curbes sledujes ty?? BOzinku, uz pochop Zacotomas!! Nejsi ty nahodou primitiv co nemuze pochopit ze nejlepsi cesi nikdy!!! v Cesku zit nemohli a nemuzou? Musite si vystacit Ukrajincema!! ToMATEZATO!!

jezidedek ( 18. února 2020 11:12 )

nedustojný pro pitom­ce,svo­loč,je­lita!!

sorgedoktor ( 17. února 2020 19:12 )

Samozrejme....Neco vytrhnout ze souvislosszi, to uz zname

_zacotomame ( 17. února 2020 18:37 )

Nejlepší z nejhoršího.... Trochu se nad tím blábolem zamysli, máš-li čím, a pak si jdi do kouta nafackovat blbe, protože nejlepší z nejhorších gaunerů je arcigauner. Ono totiž záleží z jakého úhlu pohledu to bereš a to je třeba upřesnit, jinak si to může každý vyložit po svém. Jenže to dokážou jen lidé, kteří naší krásnou řečí vládnou. Na upoceného emigranta, který svou rodnou řeč dávno zapomněl, pokud ji vůbec někdy znal, je to příliš velké sousto. Žvaníš nesmysly a když se někdo ohradí, snažíš se svou vlastní blbost maskovat tvrzením, že dotyčný je nechápavý primitiv.

wp2t ( 17. února 2020 18:30 )

To byla reakce na předpokládáné jednomyslné odevzdání veškerých práv českého lidu do multikulturních bruselských drápů včetně státního majetku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud