Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Schillerová připustila změnu daně z nemovitosti. Obce ji budou moci více zvedat

Autor: ČTK - 
2. února 2020
14:10

V příštím roce by se mohla změnit daň z nemovitostí, obce tak budou moci zvedat více místní koeficient v lokalitách, kde jsou například továrny nebo jiné průmyslové celky. V neděli to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Změny plánuje brzy předložit do připomínkového řízení. Neplánuje měnit v příštím roce daň z přidané hodnoty, ale měl by se podle ní zavést stravenkový paušál. Mohlo by se také prodloužit zkušební období, kdy lidé platí daň z příjmu při prodeji nemovitostí.

Tzv. místní koeficient si mohou obce stanovit od roku 2009 v hodnotě dva, tři, čtyři nebo pět. Lze tak zvýšit sazbu daně u všech nemovitostí s výjimkou orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů a trvalých travních porostů. Daň z nemovitých věcí je stoprocentním příjmem obce, která tak má možnost zvýšit své příjmy. Nejvíce obcí letos stanovilo místní koeficient tradičně na hodnotu dva, bylo jich 519.

Podle ministryně mohou nyní obce zvedat podle zákona o dani z nemovitých věcí koeficient pro daně pro některé části obce na 1,5násobek. Do budoucna by mohl být podíl vyšší v lokalitách s průmyslovými objekty. „Teď toto zvažujeme, že to do toho balíčku dám,“ řekla. Dodala, že o změně jednala se Svazem měst a obcí ČR. Podle ní i mezinárodní organizace kritizují Česko, že má nízké daně z nemovitých věcí. Letos navýšení daně z nemovitých věcí pomocí takzvaného místního koeficientu využilo 647 obcí ze zhruba 6250.

Schillerová trvá na stravenkovém paušálu

Ministryně také hodlá prodloužit dobu, po jejímž uplynutí nemusí majitel od nabytí nemovitosti při dalším prodeji platit daň z příjmu. Současných pět let je podle ministryně přežitých, přála by si posun na 15 let. Změna by se netýkala lidí, kteří mají v dané nemovitosti trvalé bydliště, ale investičních bytů.

Schillerová také počítá se stravenkovým paušálem, na jehož zavedení se v polovině ledna dohodla vládní koalice. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Odbory se obávají toho, že zaměstnavatelé budou peníze určené na stravenkový paušál zneužívat. Plán naopak podporují provozovatelé hotelů a restaurací.

Petra Zelená ( 3. února 2020 20:43 )

Dnes platím skoro 4000,za chvíli můžu platit třeba 20000,potřebujou od lidí peníze,aby mohli více rozhazovat

onanym01 ( 3. února 2020 13:23 )

TAK JAKÝ S NIMI MÁŠ ZKUŠENOSTI?

onanym01 ( 3. února 2020 12:56 )

HLAVNĚ ŽE JEŠTĚ UDRŽÍME MOČ A STOLICI

Petra Zelená ( 3. února 2020 12:43 )

My ,co se snažíme vybudovat vlastní bydlení už ze zdaněných peněz, máme platit zase daně z nemovitostí,to je bordel nad bordel.Honime se od rána do večera,abychom mohli bydlet.Nejhorsi je na tom to, že ti co nepracující ,vše dostanou a v pohodě si bydlí, když jim to zaplatíme my ostatní.Za chvíli nám nemovitostí seberou, protože na to lidí přestávají mít, už teď je mnoho lidí,co nemají aby si svou nemovitost mohli udržet.

onanym01 ( 3. února 2020 11:05 )

hnusa:MIT DĚTI V POKROČILYM VĚKU JE HAZARD SE ZIVOTEM, ALE PŘEJI AT JE ONA I PACHOLÁTKO ZDRAVÉ. TAHLE DOBA JE DIVNÁ

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa