Schillerová „baží“ po dalších milionech do rozpočtu. Plánuje zrušení daňových výjimek

Autor: ČTK, tsv - 
26. ledna 2020
13:20

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

„Mám tam ještě tři, čtyři věci,“ uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

Zatím není jisté, zda součástí balíčku bude zrušení superhrubé mzdy. Na něm se koalice nedohodla, jednání budou pokračovat na jaře v souvislosti se sestavováním návrhu státního rozpočtu. Schillerová zdůraznila, že soubor daňových změn nebude obsahovat zvyšování daní. Rušení daňových výjimek jako růst daní nevnímá.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

arne100 ( 2. února 2020 18:07 )

Zdenek43:Je akorát žvejkal všechno ví všude byl a kde ne tak tam poslal fotra.On je nemocný v hlavě to nemá v pořádku.

flesch2z ( 27. ledna 2020 15:38 )

Krmelík je bývalý socan, kukaččí vejce, tak co jsi od něj čekal? Všichni socani jsou pohrobci Urválka.

flesch2z ( 27. ledna 2020 15:36 )

už má ušetřeno 400 tisíc, tak co by ta ženská ještě chtěla? Ať šlápne na kuří oko Venezuele.

zdenek43 ( 27. ledna 2020 15:19 )

Vladimír Kremlík skončil ve funkci ministra dopravy po bleskové akci premiéra Babiše kvůli zakázce elektronických vinět. Byl už jedenáctým ministrem za hnutí ANO, který skončil za neslavných okolností. To nabourává Babišův koncept odborníků-manažerů, kteří měli nahradit „nemehla“ tradičních stran.

„V roce 2013 vypukly předčasné volby. Chtěli jsme v kampani vyjádřit to, co nás všechny štve. To, co cítila spousta lidí zklamaných tradičními politiky. A přišli jsme na to: ,Jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla‘,“ psal Andrej Babiš ve své brožuře „O čem sním, když náhodou spím“. Tento slogan navazoval na jeho kritiku politického systému.

„Nechceme totiž, aby o budoucnosti našich dětí rozhodovali nekompetentní lidé, kteří si v politice řeší vlastní ambice či vlastní finanční problémy na úkor nás občanů,“ uvedl Babiš v letáku představujícím zbrusu nové protestní hnutí ANO. Už tehdy čelil kritice, že občané tohoto státu nepotřebují, aby je politici řídili jako zaměstnance své firmy, ale aby řádně a poctivě spravovali zemi. Nepovedlo se.

Kremlíkova blesková poprava

Premiér řeší vlastní finanční problémy na úkor nás občanů a během pěti let muselo skončit příliš mnoho jeho ministrů kvůli tomu, že se neosvědčili nebo přímo selhali. Totéž se naposledy přihodilo ministrovi dopravy Vladimíru Kremlíkovi. Babiš mu vyčetl, že neuhlídal zakázku Státního fondu dopravní infrastruktury na dodávku a provoz systému elektronických dálničních známek, příliš nákladnou a bez řádného výběrového řízení.

Podle všeho šlo však jen o vhodnou záminku, jak se zbavit ministra, se kterým byl delší dobu nespokojen. Nesplnil zadání převést kontrolu finančních toků do infrastruktury z dopravního fondu na Ministerstvo financí. Tento úkol má nyní před sebou jeho nástupce, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který bude řídit dva resorty. Vzhledem k jejich specifickým problémům si ale může snadno vylámat zuby. .....

zdenek43 ( 27. ledna 2020 15:15 )

poradoxne SOUDRUH hleda dokola halere -- a hlavne jak sebrat prachy malemu CECHOVI - dalsi paradox prave tomu Cechovi, ktery je dobrovolne voli ,,,,, ale ani nahodou si ten SOUDRUH N E D O V O L I sahnot tammm, kde veskutecnosti ty miliardy lezi nazemi .........


jooo psal se rok 2013 - a soudruh Andrej BABIS - Bures OBL BOVAL ..... " Na korupci a plýtvání nám utíká 200 miliard, řekl Babiš voličům " ... "Na Moravě údajně všichni volíte ČSSD, já tomu moc nerozumím, pan Sobotka už byl ministr financí," řekl Babiš voličům. Za zásadní označil, že státu ročně kvůli korupci a plýtvání utíká 200 miliard korun.


"Pokud si myslíte, že zvýšením daní si pomůžeme, jste na velkém omylu," prohlásil podnikatel, vlastník Agrofertu Babiš, který své hnutí ANO povede do voleb v Praze. Stát by se podle něj měl konečně začít chovat jako hospodář. Kritizoval, že z ročních nákupů státu za 600 miliard korun je polovina bez řádného výběrového řízení, podle Babiše nejspíš proto, aby na tom vydělali kamarádi politiků.
"Jsme ve výběru daní snad nejhorší na světě po Rusku. Za patnáct let naši popeláři nedostanou výplatu a skončíme jako v Řecku," narýsoval Babiš černou vizi možné budoucnosti, když se po volbách nic nezmění.
"Nejsem prototyp politika, který má na všechno odpověď. Když vidíme, jak to tu funguje, je to totální blázinec," opřel se do politiků, kteří se střídají u moci čtyřiadvacet let od listopadu 1989.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! S dospělými 1 dítěArrow

Zavřít