Čeští studenti z ohniska nákazy jedou domů, přivezou je Francouzi. A Čech ve Vietmanu je fit

Aktualizováno -
28. ledna 2020
15:40
28. ledna 2020
14:20

Dvojice českých studentů, která pobývá v ohnisku nákazy, čínském městě Wu-chan, se vrátí domů. Jejich repatriaci zajistí Francie, potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Oba ale musí být 14 dnů v karatnéně. Tyto dva týdny zřejmě studenti stráví ve Francii. Zároveň přinesl dobrou zprávu - u českého turisty, který byl kvůli podezření na koronavirus v karanténě ve Vietnamu, se nákaza nepotvrdila.

Ministerstvo zahraničí s Franicí vyjednávala o možnosti návratu Čechů, kteří jsou ve Wu-Chanu na studijním pobytu, několik dní. „Francie akceptovala naši žádost, že by zajistila evakuaci spolu s francouzskými občany,“ řekl Petříček s tím, že se řeší ještě logistické detaily.

Mladíky čeká pravděpodobně čtrnáctidenní karanténa ve Francii, teprve poté se vrátí do Česka. Pondělní jednání s francouzskou stranou ale podle Petříčka tuto možnost ještě zcela nevyřešilo.

Peníze na cestu zpět může dát stát

Na převozu obou studentů, ale i na samotné karanténě a následné péči se může Česko finančně podílet. Podle Petříčka jde o mimořádnou situaci a v té zákon umožňuje, aby stát náklady nesl.

"Budeme o tom ještě jak se studenty, tak s jejich rodinami jednat, jestli se budou částečně podílet na těch nákladech," řekl šéf resortu zahraničí. Prioritou podle něj je, aby se francouzská nabídka využila. Peníze by prý neměly být překážkou.

V Číně jsou ještě dva další Češi, ti ale neprojevili zájem o to se do Česka vrátit jako si to přejí mladíci, kteří do Wu-chanu jeli na studijní pobyt. "Zbylí dva občané nechtějí opustit oblast, žijí tam dlouhodobě," řekl Petříček.

Čeští diplomaté podle ministra v Číně zůstávají. „Zpřísnila se opatření zejména co se týče hygienických pravidel,tak aby se nevystavovali riziku nákazy,“ doplnil Petříček. Zastoupení pracuje v normálním režimu.

U českého turisty, který byl od neděle v nemocnici ve Vietnamu, se koronavirus nepotvrdil. „Jeho testy byly negativní. Náš občan již měl opustit nemocnici,“ řekl Petříček a zároveň poděkoval zaměstnancům ambasády, kteří se Čechovi věnovali a komunikovali s ním i s jeho rodinou.

"My jsme vydali jasná doporučení, aby čeští občané necestovali do uzavřených oblastí, aby se prostě vyhýbali těmto lokalitám a pokud možno, aby také byli v kontaktu s našimi ambasádami a konzulárními pracovníky," připomněl ministr a dodal, že jsou pracovníci resortu v kontaktu se všemi Čechy registrovanými v Číně, kteří projevili zájem o jakoukoli asistenci.

Počet nakažených koronavirem stoupá každou minutou, nemocných je přes 4500, 106 lidí zemřelo. Své občany evakuuje z epicentra nákazy řada zemí, mimo jiné Spojené státy nebo Japonsko.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

8vox8 ( 28. ledna 2020 20:58 )

..tak tak, psychická újma tam je a proto je chráněná!!! Bohužel

NAZOR-LIDU ( 28. ledna 2020 20:42 )

UŽ MINDRÁKUJE U SMRTÍCÍHO VIRU, DEBIL.

NAZOR-LIDU ( 28. ledna 2020 20:06 )

JÁ SI MYSLÍM, ŽE JE TO POŘÁD JEDEN STEJNEJ DEBIL. A JSEM PŘESVĚDČENEJ, ŽE TAM OPRAVDU NĚJAKÁ PSYCHICKÁ UJMA JE.

marmat ( 28. ledna 2020 20:01 )

8vox8:
BOHUŽEL 100% pod patronátem redakce !!!
Pravidla diskuze jsou neplatný fejk ???

8vox8 ( 28. ledna 2020 19:58 )

Souhlasím

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud