O miliardu dražší: Resort Maláčové si připlatí za informační systém kvůli „rozvojovým požadavkům“

Aktualizováno -
22. ledna 2020
17:55
Autor: ČTK, sova - 
22. ledna 2020
16:38

Nový jednotný informační systém resortu práce a sociálních věcí, který se má spustit příští rok a původně měl fungovat od roku 2017, bude proti plánům o miliardu dražší. Místo 1,5 miliardy korun by měl stát bezmála 2,5 miliardy. Vyplývá to z materiálů ministerstva práce, které ČTK získala. Podle úřadu by se investice do nových systémů měla díky úsporám za provoz vrátit asi za osm let. Vedení ministerstva se k systémům nevyjadřuje. Poukazuje na to, že zakázky vyhlásili jeho předchůdci. Ve čtvrtek by s aktuálním stavem mělo seznámit sněmovní sociální výbor.

„Součet předpokládaných hodnot veřejných zakázek je 1,553 miliardy korun. Součet celkových nákladů je 2,484 miliardy korun,“ uvedlo v podkladu ministerstvo. Podle něj část nákladů připadá na „rozvojové požadavky“, které se nedaly v době zadání zakázek očekávat. Náměstek ministerstva Jan Baláč už dřív poslancům řekl, že se při testování objevují problémy, nutné je zvolit i nový model migrace dat.

V podkladu úřad uvádí, že investice se vrátí do osmi let díky úspoře výdajů za provoz nových služeb. Jejich roční náklady odhaduje na zhruba 191 milionů korun. Nyní je to 511 milionů korun.

OKSystem chtěl vyměnit už ministr Drábek

Poslanec Aleš Juchelka (ANO) ČTK sdělil, že ve čtvrtek se bude na záležitost na výboru ptát. „Mě zajímá, jaké přesně jsou rozvojové požadavky, které stojí navíc miliardu a hlavně zda nejsou ohroženy výplaty dávek. I proto na výboru budou kromě ministerstva zástupci úřadu práce a České správy sociálního zabezpečení,“ uvedl.

Ministerstvu práce zajišťuje od roku 1993 systémy společnost OKSystem. Za jejich stav a za závislost na jediném dodavateli sklízí úřad dlouhodobě kritiku. Rozhodnutí o výměně padlo v roce 2010 za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Kvůli pochybením při výběru ale antimonopolní úřad zakázal tehdy zvolený systém používat a úředníci se vrátili k OKSystemu.

V minulém volebním období tendry nastartoval tým ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Po volbách přípravy zastavila ministryně Jaroslava Němcová (ANO), nynější šéfka resortu Jana Maláčová (ČSSD) je pak zas obnovila. Za zpoždění může i odvolávání uchazečů k antimonopolnímu úřadu.

Jednotný resortní informační systém se skládá z více položek. Zadávací cena systému pro agendu zaměstnanosti činila podle věstníku zakázek 286 milionů korun bez DPH. Vysoutěžená cena nedosahovala podle podkladů ministerstva ani 100 milionů. Resort odhaduje, že za nový systém vydá asi 400 milionů.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na jednání Komise pro spravedlivé důchody. (10. 1. 2020)Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na jednání Komise pro spravedlivé důchody. (10. 1. 2020) | Blesk:Czech News Center, a.s./Martin Sekanina

Dokončovací práce i souběžný provoz systémů

Integrovaná podpůrná a provozní data chtělo ministerstvo získat za 291 milionů korun bez DPH. I tady ze soutěže vzešla dodávka za zhruba sto milionů. Výsledná cena by mohla být kolem 550 milionů. Za nový resortní portál, který je několik měsíců v provozu, chtělo ministerstvo vydat přes 100 milionů. Stejná byla i vítězná cena z tendru. Nakonec se částka dostala ke 300 milionům.

Dodavatele systému pro vyplácení dávek resort ani po dvou výběrových řízeních nemá. V první soutěži chtěl za systém dát 616 milionů bez DPH, ve druhé 270 milionů bez DPH, vyplývá z věstníku zakázek. Podle předpokladu ministerstva by dávkový systém nakonec mohl stát přes 350 milionů. Není také jasné, za kolik se vyřeší migrace dat a ukončování nynějšího provozu. Resort odhaduje sumu 400 milionů.

Do konce roku 2018 ministerstvo z celkové sumy 2,5 miliardy na pořízení systémů proplatilo 549 milionů korun. Loni to mělo být 644 milionů. Letos by úhrada podle odhadů měla dosáhnout jedné miliardy a příští rok 261 milionů korun.

Letošní celkové výdaje na provoz a investice do technologií ministerstvo vyčíslilo na tři miliardy korun. Podle něj jsou za vysokou sumou dokončovací práce a souběžné fungování nových a starých systémů. Za provoz nynějších systémů od OKSystemu by mělo ministerstvo zaplatit podle podkladů 702,2 milionu a za provoz nových systémů 701,94 milionu. Na investice by se mělo využít z třímiliardové sumy 448,95 milionu korun.

zdenek43 ( 23. ledna 2020 14:44 )

2019-Výměna IT dodavatelů na ministerstvu se vleče. Česko čeká nejdražší rok
-- Historicky nejvyšší účet za IT systémy se chystá vykázat příští rok Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky. ... náklady na 3 miliardy korun. Přitom ještě loni /2018/ to bylo 1,8 miliardy.... a to jen naaa v oblasti zakázky na jednotný systém na sociální dávky.

//tady jsou KECI- oblbovani spodiny v CR - do ceho TO zabalili soudruzi... vyvrcholení transformace jeho IT systémů včetně nahrazení IT dodavatele OKsystem, na jehož službách jsou závislé úřady práce.//

SLO JEN A JEN o to kteri KAMARADI ??? budou vydelavat a dojit Ceskou republiku - tedy nas vsechny z NASI Statni pokladny - tedy z pokladny nas vsech - ROZHODNE to nemuzou byt kamarady?? PRAVICE aleeee kamaradi !!! LEVICE a kdyz to jsou kamaradi!! Levice tak to vzdy CESKOU STATNI POKLADNU -tedy prachy Ceskeho lidu - vyjde mnohonasobe draz !!!

leden 2019 Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ. Podal i trestní oznámení !! Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) selhalo při budování IT systémů pro výplatu dávek, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad. Resort podle kontrolorů porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun
MPSV se od roku 2011 snažilo změnit dodavatele čtyř informačních systémů, mimo jiné proto, aby se zbavilo závislosti na jediné firmě.
ALE VSTOUPILI v r. 2013 DO TOHO SOUDRUZI - a prodluzovali TO tak - Ministerstvo ale nestihlo systémy přesoutěžit, a v roce 2016 proto uzavřelo navazující smlouvu se stejným dodavatelem, čímž se vyhnulo nutnosti vyhlásit otevřenou soutěž. Tímto postupem resort podle NKÚ porušil rozpočtovou kázeň za půl miliardy korun. ... Každý měsíc, kdy běží stávající systémy, zaplatí Česká republika podle odhadů NKÚ o 30 milionů více v porovnání s cenou, kterou by mohla platit, kdyby byly nové systémy v provozu,“ uvádí NKÚ... atd. atd.

zdenek43 ( 23. ledna 2020 14:30 )

ale,,,ale toto je jen POKRACOVANI tazeni SOUDRUHU - soudruhu-pratel z CSSD a jejich pratel soudruhu -- KTERI SI VZALI na oblbovani luzy v Cesku spodnich 10 milionu obcanu CR ,, zeeee P R A V I C E makaaaa BLBE A DRAZE a soudruzi /soudruzi-pratele z CSSD+ soudruzi-StBaci ANO2011 a soudrzi-komuniste z KSCM + jejich pratele/ TO UMI LIP A LACINEJI ........ tto oblbovaci-lhaci masaz se tahle uz od roku 2011 a prave jeden z BODU byl !! jednotný systém na sociální dávky !!

no a OBLBOVANI se povedlo a vedlo TO az k predcasnym volbam 2013 a SOUDRUZI zacali MAKAT a to MAKANI nas - tedy nas vsechny z nasi Statni pokladny prislo draho a dost draho , jeste draz nez byl ten system ktery PRAVICE v CR vybudovala !!!!!!

!!! Podle tabulky poskytnuté ministerstvem by odhadované náklady na IT za roky 2018 až 2021 (předpokládaný konec mandátu vlády) měly dosáhnout bezmála 9 miliard. Za ministryně Michaely Marksové (ČSSD) stály informační technologie za stejně dlouhé období 5,7 miliardy korun. Za ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), který odstartoval dodnes nedokončenou výměnu IT systémů na úřadech práce, to bylo včetně jeho dvou krátkodobých nástupců 6,6 miliardy. ..... za PRAVICE - Necas 6.6 MILIARD ??? ALE ZA SOUDRUHU Sobot­ka+Ba­bis+Ma­laca­ova 5,7 MILIARD KORUN - TO JE USPORA ??? kosmeticka aleeeeee dal TA RANA !!!!!!! odhadované náklady na IT za roky 2018 až 2021 (předpokládaný konec mandátu vlády) měly dosáhnout bezmála 9 miliard.... 9 MILIARD KORUN ????????? to je tedy skotecne u s p o r a za vlad SOUDRUHU

+++ vlada Topolane + Necas ++ KABELKOVY PREVRAT Puc 2013 ++ nastup SOUDRUHU k moci v Cesku ++ valdy - Vláda Bohuslava S o b o t k y (01.2014 - 12.2017) +Ing. Andrej B a b i š, od 29. ledna 2014 do 24. května 2017 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí...+Mgr. Michaela Marksová.. +++ I. vláda Andreje Babiše (12.2017-06.2018)+ II. vláda Andreje Babiše (6.2018-trvá)

karambol ( 23. ledna 2020 09:41 )

pozor to je rezort kmotru CSSD že by venezuela už začala plenit!!

karoly ( 22. ledna 2020 19:08 )

Babiš se na Kremlíka naštval a vyhodil ho(400 mil.)M­aláčo­vou,kt­erá by rozhazovala a nemá na to a teď ještě 1 mld.,tu nechá být?

Milan mid ( 22. ledna 2020 18:43 )

TO SE KR..E ZA BÍLÉHO DNE A JUSTICE S POLICII NIC NEDĚLÁ ??? VIVA HAMÁČEK CHA CHA ???KDO JE VE FUNKCI NEBO NA MINISTERSTVU CHCE ASI ZA 4 ROKY VYDĚLAT ALESPOŇ 20 MEGA NE

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud