Babiš a Kurz si „plácli“ u migrantů a ochrany hranic. Nad jádrem se neshodli

Autor: ČTK - 
16. ledna 2020
17:00

Rozdíly ve vnímání jaderné energetiky nejsou překážkou pro česko-rakouské vztahy. Země naopak spojuje pohled na problematiku nelegální migrace a ochrany vnějších hranic či obchodní spolupráce. Po čtvrtečním jednání v pražské Kramářově vile se na tom shodli český premiér Andrej Babiš (ANO) s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Česko je podle Kurze největším a nejdůležitějším obchodním partnerem Rakouska ve střední a východní Evropě.

Kurz ve čtvrtek po schůzce s premiéry zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v Národním muzeu uvedl, že pro Rakousko je důležité, aby peníze z fondu, kterým chce Evropská komise kompenzovat regionům závislým na uhlí a dalších fosilních zdrojích přechod na ekologičtější hospodářství, nesměrovaly na jadernou energii. „Jako Rakousko odmítáme jadernou energetiku, to se nezměnilo a na této pozici se ani nic nezmění,“ řekl kancléř po jednání s Babišem.

Samozřejmě chceme v nějakém horizontu ukončit spalování uhlí, ale zkrátka bez jádra to nepůjde. V tomhle směru jsme na opačné straně, ale určitě budeme ubezpečovat naše kolegy z Rakouska, že naše elektrárny jsou bezpečné,“ uvedl předseda české vlády.

Kurz si pochvaloval obchodní spolupráci s Českem

Politici se shodli v názorech na ilegální migraci. „V tomto ohledu jsme na stejné lodi. Česká republika má nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropě a každá osoba, která přijede do Česka, přijíždí s pracovním povolením. Toto musíme prosadit i v Evropě,“ řekl Babiš.

Kurz ocenil zejména vzájemnou obchodní spolupráci mezi zeměmi, vztahy by chtěl zintenzivnit. „Máme obchodní bilanci, která činí zhruba deset miliard eur (asi 250 miliard korun), což se týká 1800 rakouských firem, které zde působí. Jsme jedním z největších investorů v České republice, která je největším a nejdůležitějším obchodním partnerem ve střední a východní Evropě,“ poznamenal kancléř.

Česko-rakouské vztahy jsou i přes jádro silné, míní Babiš a Kurz, který byl v Praze na návštěvě (16. 1. 2020)Česko-rakouské vztahy jsou i přes jádro silné, míní Babiš a Kurz, který byl v Praze na návštěvě (16. 1. 2020) | Twitter Úřadu vlády ČR

Propojení Prahy s Lincem

Státníci debatovali také o chybějícím dálničním spojení. Babiš očekává, že dřív než spojení Brna s Vídní bude dokončeno propojení Prahy s Lincem. Dálnice D3 by podle něj měla vést na rakouské hranice v roce 2024. Ředitelství silnic a dálnic v materiálech na svém webu očekává vybudování úseku v roce 2025.

Na předcházejícím summitu premiérů V4 s Kurzem politici hovořili o energetice, migraci, obchodní spolupráci či budoucnosti Evropské unie a jejím rozšiřování.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Belphegor ( 16. ledna 2020 17:29 )

Cauburesi,
natahni draty, pust do nich elektriku jako to delali tvoji soudruzi z a pak za ty draty tahni s celou svou sektou ANO. Nez tenhle stat privedete na buben.

tomik007 ( 16. ledna 2020 17:26 )

NASTESTI - uprchliky ani ve snu nenapadne pracovat

tomik007 ( 16. ledna 2020 17:22 )

A preczo si tam vtedy placali ???

zdenek43 ( 16. ledna 2020 17:12 )

co to je za B L A B O L ????? - to bude zase PRUSVIH . . . to budeme koukat - uplne stejne jako s kvotama

NEEEEEE POVINNE 1348 aleeee soudruzi byli na jednani v Bruselu a soudruzi - soudruh-pritel Premier CR SOBOTKA - poslal oslavny oblbovak . . .

DOBROVOLNE SI VEZMEME 1.500 !!!!!!!! Politici se shodli v názorech na ilegální migraci. „V tomto ohledu jsme na stejné lodi. Česká republika má nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropě a každá osoba, která přijede do Česka, přijíždí s pracovním povolením. Toto musíme prosadit i v Evropě,“ řekl Babiš.:????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít