Valachová odmítla nastoupit do volby ombudsmana. Přidala odborný i intimní důvod

Autor: ČTK - 
14. ledna 2020
10:35

Podle poslankyně Kateřiny Valachové (ČSSD) nyní nelze diskutovat o její možné kandidatuře na veřejnou ochránkyni práv. Senát i prezident už své nominace podali a zásah do nich by podle ní mohl zpochybnit výsledek volby. Valachová také argumentovala svou rozdělanou prací ve Sněmovně a uvedla rovněž, že má i lidské důvody, totiž své přátelství s Vítem Alexandrem Schormem, kterého nominoval Senát.

„Pokud by v tuto chvíli mělo dojít k nějakému dodatečnému doplnění kandidátů, byl by to dle mého odborného názoru krok, který by mohl zpochybnit následnou volbu–- ať již by byl zvolen kdokoliv. Toho přirozeně nechci být příčinou,“ napsala Valachová na facebooku k důvodům, proč nemůže nyní o kandidatuře uvažovat.

„Druhý důvod je čistě lidský. Mezi kandidáty, které nominoval Senát České republiky, je i Vít Schorm, můj dlouholetý kamarád a kolega. Společně každý rok od úmrtí (prvního ombudsmana) Otakara Motejla chodíme na Vyšehrad uctít jeho památku a zapálit svíčku. Byla bych velmi nerada, aby případné pokračující diskuse o doplnění současných nominací snížily vážnost blížící se volby,“ napsala poslankyně.

Za třetí důvod Valachová označila svou práci ve Sněmovně, kde se věnuje změnám pravidel pro exekuce nebo ochraně dětských dlužníků. „To je podle mě v tuto chvíli zásadnější věc pro ochranu práv lidí než debata o případné kandidatuře,“ uvedla.

Prezident Zeman v Blesku: Katku mám rád

O možnosti nominace Valachové na ombudsmanku se poprvé zmínil v neděli v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz prezident Miloš Zeman, podle kterého se jméno poslankyně objevilo v kuloárech. Valachovou označil za kvalitní kandidátku a řekl, že je připraven ji nominovat, pokud mu ji navrhne předseda ČSSD Jan Hamáček. Ten v pondělí uvedl, že je k takovému kroku připraven. Premiér Andrej Babiš (ANO) se však o víkendu vyjádřil ve smyslu, že by ombudsmanem neměl být současný ani bývalý politik.

Video  Zeman: Jsem rád, že Válková nominaci odmítne. Zmínil novou favoritku.  - redakce Blesk

Debata o nominacích na ombudsmana vypukla poté, co se nominace vzdala Zemanem navržená poslankyně Helena Válková (ANO). Válková čelí kritice kvůli článku z konce 70. let, pod nímž je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem.

Podle předsedy sněmovní volební komise Martina Kolovratníka (ANO) se návrhy kandidátů na ombudsmana mohou měnit do konce ledna. Právo navrhnout dva kandidáty mají prezident i Senát. Zatímco Zeman navrhl pouze Válkovou, horní komora nominovala vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Schorma a advokáta Jana Matyse. Současné ombudsmance Anně Šabatové skončí šestiletý mandát 18. února.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Rassilena ( 14. ledna 2020 22:58 )

Vstupte do nejlepšího erotického klubu -- Bredhot.Com

mascula ( 14. ledna 2020 20:06 )

ale prdlajs chytrej, vždyť máš v každým svým blábolu několik chyb. Prostě seš jen připosrrranej

zkratik ( 14. ledna 2020 19:52 )

ta vám vytřela zrak,co?Vy skupino

mascula ( 14. ledna 2020 19:23 )

aha, tak přesně jak jsem si myslel, jsi posrrranej strachem ale silnej slovem

mascula ( 14. ledna 2020 18:38 )

a kdo ti brání, ty diskusní ranaři, reálný chcípáčku?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud