Rath má prostou celu a dluh 10 milionů. Manželé Kottovi 15 milionů zaplatili

Autor: ČTK - 
9. ledna 2020
18:25

Kateřina Kottová i její manžel Petr již zaplatili peněžité tresty 15 milionů, které jim pražský vrchní soud uložil za korupci a manipulace se zakázkami Středočeského kraje, potvrdila dnes mluvčí Krajského soudu v Praze Hana Černá. Manželé dostali v kauze, jejíž hlavní postavou je bývalý hejtman David Rath, kromě pokut také šest let vězení a zákaz působit v řídicích orgánech společností. Ratha poslal soud na sedm let za mříže, má zaplatit 10 milionů a momentálně se řeší podmínky a odebraná matrace v jeho cele v Teplicích.

„Oba manželé Kottovi peněžitý trest celý již zaplatili,“ uvedla Černá. Soud v červnu uznal jejich vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici.

Polibek Kateřiny Pancové a Petra Kotta před jejich domemPolibek Kateřiny Pancové a Petra Kotta před jejich domem | FTV Prima

Rath dostal trest za přijímání úplatků při výběrovém řízení na opravu Buštěhradu. Odvolací soud mu snížil původně uložený trest 8,5 roku vězení a zprostil ho obžaloby ze čtyř dalších žalovaných skutků. Zároveň mu uložil peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit ve výkonných funkcích v samosprávě.

Rath má na 10 milionů dvě splátky

Rathovi soud v listopadu povolil peněžitý trest splácet. V únoru má zaplatit pět milionů korun, v červnu pak druhou polovinu.

„Pro odsouzeného je tak v současné době závazný tento splátkový kalendář. Další postup soudu se bude odvíjet od toho, zdali bude uložený peněžitý trest v rámci povolených splátek řádně uhrazen,“ uvedla mluvčí. Pokud by bývalý hejtman částku nezaplatil, prodlouží se mu trest vězení o 2,5 roku.

Kottovi podle rozsudku žádali za zmanipulované tendry úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun a sedm milionů dali Rathovi. Tresty vězení v kauze dostali další tři lidé, dva odešli od soudu s podmínkami, tři osvobodil. Koncem letošního října podal nejvyšší státní zástupce Zeman dovolání k Nejvyššímu soudu v neprospěch všech obviněných. Dovolání podal i Rath a někteří z dalších odsouzených.

Takhle si ve vězení žije David Rath: Vězeňská služba zveřejnila fotky z Teplic.Takhle si ve vězení žije David Rath: Vězeňská služba zveřejnila fotky z Teplic. | Vězeňská služba ČR

Rath i Kottovi figurují také ve druhé části korupční kauzy, kterou začal soud projednávat loni v lednu. Podle obžaloby si domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní jsou i další podnikatelé, manažeři a několik firem.

tomlk007 ( 10. ledna 2020 09:49 )

Kikina při privatizaci zhasnul a kdo měl možnost,nahrabal co unesl.

tomik007 ( 10. ledna 2020 08:48 )

VENDELIN se v podstate jen skryva pred vsemi svymi manzelkami

karambol ( 10. ledna 2020 08:19 )

Kotovi jen dokázali jak si v politice nakradli co poli­tik,se­nátor­,uřed­ník to zloděj!

verka1 ( 10. ledna 2020 08:03 )

Rath prý nemá tolik peněz a shání je. Pochází z bohaté rodiny a měl se na Kottovi vykašlat.
Taky kolik měl Rath milenek a to stojí peníze.
Co myslíte že dělají ministři, hejtmani, starostové, každý jenom krade aby měl prachy. Pak vyřvavaji jak chybí peníze a musí se zvýšit poplatky za odpady, daň z nemovitosti...

mislivec ( 9. ledna 2020 22:48 )

Koťťák svýho času chlastal první ligu ještě za Odéésku ve sněmovně. Jak to řeší v base? Nebo toho nechal?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud