Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Rychetský: Stal se zázrak, v čele soudu zůstanu. Připomněl i Zemanův konec

Autor: for, ČTK - 
3. ledna 2020
07:11

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský neuvažuje o tom, že by v čele soudu skončil předčasně. Řekl to pátečním Hospodářským novinám (HN). Rychetský stojí v čele soudu od srpna 2003. V minulosti naznačoval, že své druhé funkční období pravděpodobně nedokončí.

„O tom, že bych předčasně skončil, neuvažuji. Stal se jakýsi přírodní zázrak a jsem schopen fyzicky i mentálně tu funkci stále zastávat,“ řekl Rychetský HN. Připomněl, že jeho mandát je zhruba o půl roku delší než funkční období prezidenta republiky Miloše Zemana.

Přestřelky se Zemanem

Rychetský se s hlavou státu několikrát dostal do sporu, například když v lednu 2018 před prezidentskými volbami kritizoval některé Zemanovy spolupracovníky, které označil za „kohortu panošů“. Zeman zase loni v říjnu uvedl, že Rychetský se plete do politiky a zanedbává práci na Ústavním soudu.

Šestasedmdesátiletý Rychetský stojí v čele Ústavního soudu od srpna 2003. V roce 2013 jej prezident Zeman jmenoval na druhé funkční období, které trvá 10 let.

Rychetský v minulosti několikrát naznačil, že své druhé funkční období pravděpodobně nedokončí. Původně chtěl skončit v roce 2017 před polovinou svého mandátu, ve funkci se ale ještě rozhodl zůstat.

Podle podzimního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se předseda Ústavního soudu těší největší důvěře veřejnosti ze všech sledovaných ústavních činitelů. Rychetskému věřilo 46 procent lidí, o jeden procentní bod nižší důvěře se těšil prezident Zeman. Třetím nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem byl se 42 procenty premiér Andrej Babiš (ANO).

6079471:gallery:true:true

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

air_1 ( 3. ledna 2020 17:41 )

Je spravedlivý, z kamaráda Miloše si nic nedělá, názor mu sdělí bez okolků.

air_1 ( 3. ledna 2020 17:39 )

To máte jako se zapojila v 72 letech Marie Benešová. Jestli jí to stálo za to,, kývnout.

prada1 ( 3. ledna 2020 16:07 )

Rychetský by tehdy byl lepší prezident, dodnes. Aspoň Zemanovi nevyklidí pole na větší syčárny, dobře že zůstává i když jsou dědci oba. Rychta je víc svěží fyzicky i na mysli a na povaze. Není mstivý dědek.

Evka4 ( 3. ledna 2020 15:54 )

barda: Lehni, šmudlo!

Pollo ( 3. ledna 2020 15:48 )

To máte marné. U určitého druhu lidí svádí anonymní diskuze k projevům, jež jinak musí tlumit, protože by v přímé komunikaci byli s vlastní hloupostí ihned konfrontováni. A prostor tu asi mají i některé úchylky. No, je to bulvár, čili zábava.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa