Polsko přijalo sporný zákon o soudcích. Ministr se „obul“ do Jourové

Autor: blv - 
20. prosince 2019
22:10

Polští poslanci hlasy vládní většiny přijali zákon umožňující postihnout soudce, kteří se stavějí proti kontroverzní soudní reformě, prosazované konzervativní vládou. Ještě před hlasováním Evropská komise vyzvala Polsko, aby si rozmyslelo schválení zákona umožňujícího odvolávat soudce. Podle opozice zákon ohrozí právní stát, podle vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) má zabránit chaosu v justici. Polská vláda kritiku odmítá.

„Zákon budí obrovské vášně, včerejší (čtvrteční) jednání (Sněmovny) bylo bouřlivé a následné jednání ve výborech trvalo do páté ráno. Dnes vládní strana prohlásila, že z návrhu odstranila ustanovení, která by mohla odporovat právu EU,“ napsal.

Zákon byl sice pozměněn, ale podle agentury AFP stále hrozí odvolání soudců, kteří by zpochybňovali pravomoc nových soudců, dosazených soudcovskou radou.

Národně konzervativní PiS před týdnem v parlamentu předložila zákon, jehož účelem je podle kritiků umlčet a potrestat soudce, kteří zpochybňují stávající soudcovskou radu. Tento orgán, na jehož obsazení má vliv PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Přijatý zákon také zakazuje soudcovským organizacím přijímat stanoviska „nepřátelská“ vůči výkonné a zákonodárné moci. Soudci by mohli být za trest přeloženi, odvoláni nebo finančně postiženi.

Podle mluvčího EK místopředsedkyně komise Věra Jourová poslala do Varšavy dopis s výzvou, aby polská vláda návrh zákona ještě konzultovala s Radou Evropy.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro řekl novinářům, že odpoví komisařce Jourové na její dopis. Zeptá se jí, zda ví, jak jsou jmenováni soudci v její vlasti, nebo v Německu či jinde v Evropě, kde je podle ministra výběr a jmenování soudců ještě více v rukou politiků než v Polsku. „Dozví se (Jourová), že polská vláda nedovolí zacházet s Polskem hůře než s Českem či Německem,“ zdůraznil Ziobro podle serveru Onet.pl. „Napíšu komisařce Jourové, že budu bránit Česko. Budu bránit její vlast. Budu bránit Německo. Pokud se kdokoli v Evropě pokusí zpochybnit principy, které tyto země přijaly ohledně jmenování soudců,“ dodal ministr, který tyto záležitosti považuje za kompetenci států, a ne unie.

Brusel dlouhodobě vede s Varšavou řízení kvůli justiční reformě, která podle komise podkopává vládu práva v zemi. Soud EU už nařídil Polsku změnit kritizované zákony, čemuž však polská vláda vyhověla pouze z části. Současný vývoj v zemi je podle Jourové znepokojující. Ráda by o věci jednala přímo ve Varšavě, bližší podrobnosti ale mluvčí neměl.

Evka4 ( 23. prosince 2019 13:18 )

Zalez, blbe..Studoval jsi v Plzni?

Evka4 ( 23. prosince 2019 13:15 )

Soudci jsou líná pakáž, která není schopná ukončit kauzu ani během mnoha let. Jsou nepostižitelní, takhle to nastavili za Havla, Soko­la,Bu­rešky­...Tě­ch, kterých si člověk může vážit je minimum. Za svinskou práci by měli být trestně i finančně odpovědni, jako každý jiný pracující.

junkiexl ( 23. prosince 2019 11:06 )

Vzhuru k totalitnimu statnimu zrizeni! Uz to tu dlouho nebylo, ze tupe koblihy?

1912 ( 22. prosince 2019 16:31 )

Diktátoři z Eu zasahují do suvereních státu jako ti US zločinci nyní opět sankce a i embarka vyhlašují proti Eu státům kteří povolí plynový transit před baltské země tito Us zločinci nemají co diktovat a vměšovat se do EU !!!!Ten jejic zkapalněný plyn at si strčí do p...

dobryclovek ( 21. prosince 2019 11:05 )

zacotomame!!pokud by to byla pravda!! za komunistu este­báku,­mili­cioná­řu,ká­drová­ku,u­ličních výbo­ru,sva­záku,­mysliv­cu,ry­bářu atd udával každý každého to bylo dáno režimem!! Dnes udávají špíny a nikdo je nenutí dělají to dobrovolně mají to v genech o to je to horší špína,­sajraj­t,hnuj­!!všec­hny jmenovaný je opravdu WC špíny!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud