Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Polsko přijalo sporný zákon o soudcích. Ministr se „obul“ do Jourové

Autor: blv - 
20. prosince 2019
22:10

Polští poslanci hlasy vládní většiny přijali zákon umožňující postihnout soudce, kteří se stavějí proti kontroverzní soudní reformě, prosazované konzervativní vládou. Ještě před hlasováním Evropská komise vyzvala Polsko, aby si rozmyslelo schválení zákona umožňujícího odvolávat soudce. Podle opozice zákon ohrozí právní stát, podle vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) má zabránit chaosu v justici. Polská vláda kritiku odmítá.

„Zákon budí obrovské vášně, včerejší (čtvrteční) jednání (Sněmovny) bylo bouřlivé a následné jednání ve výborech trvalo do páté ráno. Dnes vládní strana prohlásila, že z návrhu odstranila ustanovení, která by mohla odporovat právu EU,“ napsal.

Zákon byl sice pozměněn, ale podle agentury AFP stále hrozí odvolání soudců, kteří by zpochybňovali pravomoc nových soudců, dosazených soudcovskou radou.

Národně konzervativní PiS před týdnem v parlamentu předložila zákon, jehož účelem je podle kritiků umlčet a potrestat soudce, kteří zpochybňují stávající soudcovskou radu. Tento orgán, na jehož obsazení má vliv PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Přijatý zákon také zakazuje soudcovským organizacím přijímat stanoviska „nepřátelská“ vůči výkonné a zákonodárné moci. Soudci by mohli být za trest přeloženi, odvoláni nebo finančně postiženi.

Podle mluvčího EK místopředsedkyně komise Věra Jourová poslala do Varšavy dopis s výzvou, aby polská vláda návrh zákona ještě konzultovala s Radou Evropy.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro řekl novinářům, že odpoví komisařce Jourové na její dopis. Zeptá se jí, zda ví, jak jsou jmenováni soudci v její vlasti, nebo v Německu či jinde v Evropě, kde je podle ministra výběr a jmenování soudců ještě více v rukou politiků než v Polsku. „Dozví se (Jourová), že polská vláda nedovolí zacházet s Polskem hůře než s Českem či Německem,“ zdůraznil Ziobro podle serveru Onet.pl. „Napíšu komisařce Jourové, že budu bránit Česko. Budu bránit její vlast. Budu bránit Německo. Pokud se kdokoli v Evropě pokusí zpochybnit principy, které tyto země přijaly ohledně jmenování soudců,“ dodal ministr, který tyto záležitosti považuje za kompetenci států, a ne unie.

Brusel dlouhodobě vede s Varšavou řízení kvůli justiční reformě, která podle komise podkopává vládu práva v zemi. Soud EU už nařídil Polsku změnit kritizované zákony, čemuž však polská vláda vyhověla pouze z části. Současný vývoj v zemi je podle Jourové znepokojující. Ráda by o věci jednala přímo ve Varšavě, bližší podrobnosti ale mluvčí neměl.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Evka4 ( 23. prosince 2019 13:18 )

Zalez, blbe..Studoval jsi v Plzni?

Evka4 ( 23. prosince 2019 13:15 )

Soudci jsou líná pakáž, která není schopná ukončit kauzu ani během mnoha let. Jsou nepostižitelní, takhle to nastavili za Havla, Soko­la,Bu­rešky­...Tě­ch, kterých si člověk může vážit je minimum. Za svinskou práci by měli být trestně i finančně odpovědni, jako každý jiný pracující.

dobryclovek ( 21. prosince 2019 11:05 )

zacotomame!!pokud by to byla pravda!! za komunistu este­báku,­mili­cioná­řu,ká­drová­ku,u­ličních výbo­ru,sva­záku,­mysliv­cu,ry­bářu atd udával každý každého to bylo dáno režimem!! Dnes udávají špíny a nikdo je nenutí dělají to dobrovolně mají to v genech o to je to horší špína,­sajraj­t,hnuj­!!všec­hny jmenovaný je opravdu WC špíny!!

dobryclovek ( 21. prosince 2019 09:07 )

Jourová je stejná česká špína,křivák zaprodanec EU jako Šrojdrová Zadechovský,lidovci byli a budou luzou politiky!! TOP! piráti v EU jsou ještě horší sajrajt udavaču než byli práskači za komunistu jak říká soused udavač je nejhorší odpad společnosti každý režim udavače považuje za špínu,křiváka!!Naše svoloč evrozrádcu,xindlu prodá za peníze i vlastní mámu!!udavač je ten nejhorší dobytek světa! piráti i v EU jsou označovány z zrudy mi jsme první stát který udáva své vlastni politiky jak asi se na nás dívají!! jako za války udávali,za komunistu udával,ted dokonce nemusí a udávají opravdu neskutečná špína,sajrajt,hovna společnosti!! Udavači víte proč lidé volí Babiše protože vy ho předčíte ve veškerém humusu,slizu lidé odpustí vše i dotace ale udávaní,práskaní je největší špína,humus a to vy pirá­ti,li­dovci,­STAN,T­OP ODS splnujete na sto procent!!Proto Babiš s přehledem zvítězí i v nových volbách protože at je kdo je není udavač křivák,práskač to národ neodpouští špinavci!!a jako první premier nekrade maká pro stát občany,rodiny,děti a vy jen udáva­te,in­triky,­pomlu­vi,kři­várny!­!At žije Babiš !!

nimegu ( 20. prosince 2019 23:43 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa