Po masakru zatkli nevinné. Správný tah, vrah mohl vystřílet supermarket, říká Hamáček

Autor: simao - 
12. prosince 2019
11:46

Byly to infarktové chvíle. 42letý Ctirad Vitásek v čekárně ostravské nemocnice zabil čtyři lidi, další dva zemřeli na utržená zranění. A rozjelo se pátrání po masovém vrahovi, kdy se hrálo o cenné minuty. Policie během pátrání zveřejnila i fotku podezřelého - a ukázalo se, že jím nebyl střelec Ctirad. Zatkla více mužů v červených, kteří seděli na popis svědků, následně se omluvila. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zásah hájí. Nešlo to jinak, omlouval se i on.

Za postup v případě tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě jsou policisté chváleni. Zareagovali rychle, dokázali vypátrat vraha - i díky kamerovým záznamům, spolupráci s veřejností a informacím od jeho matky.

Policistům však bylo vyčítáno, že v průběhu zásahu zatkli hned několik mužů v červených bundách. Včetně postgraduálního studenta Vysoké školy báňské - mladého inženýra ze Slovenska, jehož fotku policisté v průběhu pátrání zveřejnili.

Všem zatčeným se policie omluvila - omluvu přijal i mladý Slovák, odškodné nepožaduje. Chudák, spojila si ho s tím takhle celá republika, reagovali lidé na sítích. 

Jenže mohla policie vůbec v dramatických okamžicích postupovat jinak? „Víte, ono je to hrozně těžké. Já vždycky říkám: Po bitvě je každý král. Já se tady natvrdo postavím za rozhodnutí velitele opatření, který to učinil,“ uvedl ve čtvrtek při obsáhlejším vysvětlení na tiskovce k policejním změnám pro rok 2020 a roky další policejní prezident Jan Švejdar.

Šéf policie: Všem zatčeným jsme se omluvili

Velitel zásahu dle něj nijak nepochybil, když vydal příkazy k zatčení. Obezřetnost zkrátka byla na místě. „On v tom okamžiku věděl, že někde v Ostravě je na pohybu ozbrojený pachatel, který předtím zavraždil čtyři, šest lidí. A musel udělat něco, aby toho pachatele dopadnul. Ty informace, které v tom okamžiku měl k dispozici, naznačovaly, že by to mohl být podezřelý, který byl na té fotografii,“ pokračuje Švejdar.

Zatčení podezřelých tak dle něj bylo v pořádku. „V tom okamžiku naprosto správně rozhodl, že ten člověk se musí najít. Ti policisté, kteří byli v tom perimetru okolo fakultní nemocnice a dál ve městě, udělali to, co měli. Hledali, našli. Těch lidí bylo podle mého názoru minimálně pět. Všem těm lidem se policie omluvila a stane se to. Je to nepříjemné, stane se to, ale znovu opakuji - za rozhodnutí velitele opatření si stojím já,“ dodal Švejdar.

A souhlasí s ním i vicepremér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Samozřejmě, je to nepříjemné, ale já věřím, že je to lidsky pochopitelné. A v situaci, kdy ten pachatel chladnokrevně popravil šest lidí a odešel do města a policie měla de facto jenom vteřiny nebo minuty na to, aby zareagovala a vydala pokyny, jak toto pátrání má být, tak se spolehla na záznamy z kamerových systémů, na výpovědi svědků a ti lidé prostě splňovali popis toho pachatele. Takže ta policie musela konat,“ hájí policisty i on.

Video  Útoku osamělého střelce nelze zabránit, shodli se psycholog i policejní náměstek  - Blesk TV

Hamáček: Nejsme na Divokém západě. Museli konat

Nikdo nemohl vědět, co se bude dít dál. Panovaly i obavy, že by masakr mohl pokračovat. Ostravou se nesly mj. zvěsti, že si to vrah z nemocnice namířil do řetězce obchodů se stavebninami.

„Představa, že ten člověk tak jako chladnokrevně vraždil v té čekárně, vstoupí do nějakého supermarketu a tam bude pokračovat, to je tak obrovské riziko, že ta policie na to musela zareagovat,“ upozorňuje Hamáček.

Zveřejnění fotografie jednoho z podezřelých, který se vzápětí změnil na nevinného svědka, Hamáček chápe. A odmítá kritiku, že byl tento muž vystaven nebezpečí. Či přímo lynči.

„Já jsem zaznamenal diskuze na sociálních sítích, že těm, co byli označeni za podezřelé, něco hrozilo. Že jim hrozil nějaký útok ze strany občanů. Já chci jenom všechny ujistit a upozornit, že nejsme na Divokém západě, že by policie vydávala zatykače živý, nebo mrtvý. Policie řekla: Toto je podezřelý a žádáme občany, aby informovali Policii ČR, pokud ti lidé jsou někde zastiženi, nebo zachyceni. A policie na to zareagovala. Policie zřejmě z mého pohledu nemohla dělat nic jiného než toto a já pevně stojím za tím rozhodnutím, které padlo,“ uvedl ve čtvrtek na policejní tiskovce Hamáček.

Video  Pachatel střelby v Ostravě je po smrti: Hamáček prozradil, co se odehrálo!  - chm

Únik fotografie vystřílené čekárny policie šetří

Řešil se však i jiný únik. Na sítích se již v úterý objevilo i děsivé foto přímo  z čekárny - ze záznamu kamery těsně po masakru. Policejní ředitel takový únik jednoznačně odsoudil.

„Zveřejnění fotografie beru jako něco, co zdravý lidský rozum nepochopí. My šetříme, šetříme únik, otázka je, jestli se nám to povede. Budeme se o to snažit všemi prostředky. Právní kvalifikaci vám momentálně neřeknu. Ale je to prostě lidsky odsouditelná věc,“ doplnil Švejdar.

Video  Přímá svědkyně střelby v Ostravě o "popravách" v čekárně: Dceru jsem kryla tělem  - FTV Prima

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Hnuep ( 16. prosince 2019 14:26 )

Jinak objevil se článek s jedním z pánů v červené bundě: nesl krabici skleniček do budovy vysoké školy. prošel kolem jednoho policajta, ten ho nechal být.
prošel kolem druhého a ten se začal dotazovat a následně řvat, zda má u sebe zbraň. Následně začal pána tlačit na zeď.

Co na to říct. Byl první policajt nedbalej, nebo normální?

Byl druhej físl magor nebo zodpovědný policajt? Nebo h&ň&up, že čekal od potencionálního vraha s pistolí, že bude odpovídat na jeho otázky??

Každopádně to poukazuje na to, že v těch případech si jede komando svoji sestavu a zbytek svým způsobem možná stylem "každý sám za sebe?"

Jinak když se vrah střelil do hlavy, přijelo jich na místo 40. To jako nebyla jiná práce, nebo se chtěli na vraha podívat?

Hnuep ( 16. prosince 2019 14:22 )

Odškodnění se předešlo mazaně a po físlovsku: poškozené navštívili policejní náměstci a začali jim vysvětlovat, jak to bylo nezbytné pro záchranu lidí a že se omlouvají.

Souběžně s tím nebo před tím se dá do médií takové vyjádření, aby ti poškození se eventuálně cítili jako špinavci, že by něco chtěli po policii, která přece pomáhá a chrání.

Jejich povinností to jistě bylo, lidi podobného popisu zadržet, ale taky by se měli optat, po úvodní omluvě, jaké újmy tím ti lidi došli a bez řečí tu újmu následně nahradit, a ne čekat, zda je někdo zažaluje.

Ono je jistě těžké žádat odškodné, když se dojdou dva policejní náměstci omluvit. A kdyby případ nebyl medializovaný, myslim by ani nikdo nedošel.

A proč chodí dva? To jako jeden nezvládne, nebo se jeden bojí, nebo to je nějaký nátlak?? Nebo co to je??

zdenekksevratil ( 12. prosince 2019 19:02 )

Tobě by měli naložit pětkrát denně. Už jen ta zo, že jsi tak blbej

zdenekksevratil ( 12. prosince 2019 19:00 )

Vych.canej čobolák si myslí, že vysoudí nějaký prachy

aIIahakbar ( 12. prosince 2019 18:56 )

Tobě museli v minulosti policajti pěkně utnout tipec, mindráku!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud