Účet za Agrofert: 285 milionů. Pirát řekl detaily z auditu o Babišovi

Autor: ČTK, sova - 
5. prosince 2019
15:05

Pirátský radní Adam Zábranský okomentoval finální auditní zprávu Evropské komise k údajnému střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO).

Finální audit Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Babiše potvrdil, že došlo k porušování českých a evropských předpisů. Hlavní závěry předběžné zprávy auditorů byly potvrzeny i ve finálním auditu.

1. Potvrzení porušování českých a evropských předpisů

Finální audit Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Babiše potvrdil, že byl porušen český zákon o střetu zájmů, který vstoupil v účinnost 9. února 2017, a rovněž evropské finanční nařízení ke střetu zájmů, které vstoupilo v účinnost 2. srpna 2018.

Tento audit přímo uvádí, že na jedné straně Andrej Babiš měl přímý i nepřímý vliv na fungování společnosti Agrofert a na straně druhé měl zároveň vliv na dotační politiku státu. Podle auditorů tedy byl v jasném střetu zájmů podle českých i evropských předpisů.

Video  Radní Adam Zábranský o obsahu auditu  - abl

2. Další závěry auditu

Hlavní závěry auditu byly potvrzeny a česká ministerstva nebyla úspěšná se svoji snahou o jejich zpochybnění.

Finální auditní zpráva obsahuje pouze dílčí úpravy a k vyřazení některých korekcí došlo například z toho důvodu, že Andrej Babiš v roce 2017 nebyl po nějakou dobu ministrem financí, a proto zákon o střetu zájmů nemohl být porušován.

Audit uvádí, že v systému kontroly a řízení dotačního systému v České republice byly nalezené velmi závažné chyby, které je nezbytné odstranit.

Audit výslovně uvádí, že v OP Podnikání pro inovace byla chybovost 96,7 procenta a devět z deseti projektů obsahovalo chyby.

Audit požaduje, aby české úřady provedly hloubkovou kontrolu všech dotací ve dvou auditovaných operačních programech z období 2014–2020 a schválených po 9. únoru 2017, neboť tento audit byl prováděn na určitém vzorku projektů.

V reakci na výhrady české strany auditoři podrobně zmapovali strukturu svěřenských fondů, do kterých byl vložen majetek Agrofertu. Nastavení a fungování těchto svěřenských fondů vyhodnotili jako zcela účelové, v rozporu nejen s dobrými mravy, ale i se smyslem a účelem zákona o střetu zájmů a narušující veřejný pořádek. Tento účelový krok by mohl být prohlášen za neplatný již od samotného počátku.

3. Celkové korekce a konkrétní příklady

Zákon o střetu zájmů se netýkal pouze evropských dotací, ale rovněž národních dotací, veřejných zakázek a investičních pobídek. Navíc audit požaduje po české straně hloubkovou kontrolu. Z toho důvodu nakonec možná bude muset Česká republika od společností Agrofertu vymáhat ještě výrazně vyšší částku, než je uvedená korekce v tomto auditu.

Celkově 100% korekce byly stanovené buďto z důvodu porušování českých a evropských předpisů ke střetu zájmů, anebo z jiných důvodů. Celkové korekce byly prozatím stanovené na 285 226 785 Kč.

Z důvodu porušování zákona o střetu zájmů byly například napadené projekty:

Lovochemie, a.s. - „Inovace technologie výroby směsi pro přípravu silných hnojiv“ – evropské dotace ve výši 50 milionů Kč

Ethanol Energy, a.s. – „Technologie na snížení energetické náročnosti výroby“ Ethanol Energy, a.s.“ – evropské dotace ve výši 72 milionů Kč

5 projektů Cerea, a.s. – s evropskou dotací celkem přes 13 milionů Kč

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

marmat ( 6. prosince 2019 21:18 )

Karma funguje na udavače a hysterické zoufalce od včerejška jak bumerang,
ovládaný dronem....Úderně a přesně

marmat ( 6. prosince 2019 21:16 )

Jedine-BABIS: NO toto je ale novodobé a hrdé STB.......
žádná hra na schovávanou !
"HEZKY"otevřeně a zostra ....­....­....­....­....­....­....­....­....­..

marmat ( 6. prosince 2019 21:10 )

zdenkku-čtěte pozorně !!! "SZIF ve čtvrtek oznámil, že si za rozhodnutím proplatit dotace holdingu Agrofert stojí. Tvrdí, že paragraf o střetu zájmů se na fond nevztahuje, protože neproplácí peníze z kohezních fondů".

marmat ( 6. prosince 2019 21:07 )

zdenkku-to nebudou koblihy, ale trolli "SZIF ve čtvrtek oznámil, že si za rozhodnutím proplatit dotace holdingu Agrofert stojí. Tvrdí, že paragraf o střetu zájmů se na fond nevztahuje, protože neproplácí peníze z kohezních fondů".

marmat ( 6. prosince 2019 21:04 )

monhtik: malinká korekce zní:
Nejen ministerský plat, ale všechny předchozí platy za práci v PS léta zpětně
= NEJEN za premiérování

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud