Policie zadržela exposlance Šnajdra kvůli tendrům v nemocnici. Stál u pádu Nečase

Aktualizováno -
18. listopadu 2019
19:10
Autor: ČTK, kal - 
18. listopadu 2019
18:35

Policie v pondělí zadržela a obvinila bývalého poslance ODS Marka Šnajdra kvůli údajným manipulacím se zakázkami pražské Nemocnice Na Bulovce. Spolu s ním obvinila další čtyři lidi, uvedl server Lidovky.cz. Kvůli přidělování zakázek v pražských nemocnicích policie už dříve obvinila mimo jiné podnikatele Tomáše Horáčka, bývalou ředitelku Nemocnice na Bulovce Andreu Vrbovskou nebo někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka.

„Mohu potvrdit, že policie dnes (v pondělí) obvinila pět fyzických a dvě právnické osoby v souvislosti se zakázkou na obnovu lineárních urychlovačů v Nemocnici Na Bulovce,“ řekla Lidovým novinám vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle serveru iRozhlas.cz se obvinění týká zakázky z roku 2016. Policie zadržené obvinila ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijímání úplatků a podplácení.

Kauza poslaneckých trafik

Šnajdr figuroval v kauze, která v roce 2013 přispěla k pádu vlády tehdejšího premiéra Petra Nečase. Státní zástupce tvrdí, že Nečas, jeho žena Jana (dříve Nagyová) a někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček v roce 2012 přislíbili poslancům Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra.

Hlavní postavy kauzy tzv. trafik pro poslance. Zleva Petr Tluchoř,  Ivan Fuksa a Marek ŠnajdrHlavní postavy kauzy tzv. trafik pro poslance. Zleva Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr | Blesk:Pecak

Trojice exposlanců původně čelila obvinění, Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že je v této věci nelze stíhat. Muži pak chtěli po státu téměř desetimilionové odškodné, nakonec po dohodě dostali částky v řádu statisíců korun.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Viera Vaov ( 19. listopadu 2019 07:09 )

To bude zas jen komedie a tahání poplatníkům z kapsy peníze. Skonči to tak jako s Nečasem,Nagyová a Ritigem výsměch .A Bradacova ta by si mela uklidit doma co jej manžel ?nebyl on odsouzen?stihan?

oxyx ( 18. listopadu 2019 23:51 )

Pithar mluvil na férovku, souhlas. Však se to nelíbilo. Zeman to hájil. Z toho plyne, že ... opět ruka ruku meje.. myje.

oxyx ( 18. listopadu 2019 23:49 )

Je to letitý hnůj, stačily by 2 petlice, tolik věznic nemáme. Ale kdo? snad ta Bradáčová, jinak to ruka ruku meje napříč stranami.

iFender ( 18. listopadu 2019 23:45 )

Bylo nutno vytvorit ceske miliardare,aby se ten stat cely nerozkradl zahranicni kapital. To se "deravymi" zakony a pomoci male privatizace povedlo na 100%.Vytunelovana republika

oxyx ( 18. listopadu 2019 23:45 )

Začněte shora.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud