Pondělí 10. května 2021
Svátek slaví Blažena, zítra Svatava
Jasno 22°C

Zeman horší než Havel, Babiš „zašlapal“ Sobotku. Češi známkovali politiky od roku 1993

Autor: simao - 
14. listopadu 2019
05:02

Miloš Zeman zaostal za Václavem Havlem i Václavem Klausem, mezi premiéry triumfovali právě Klaus a také současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO), naopak propadl třeba jeho předchůdce Bohuslav Sobotka (ČSSD), ale třeba i zesnulý Stanislav Gross. V exkluzivním průzkumu Phoenix Research pro Blesk Zprávy lidé známkovali polistopadové politiky. Jak to dopadlo a proč?

Václav Havel za dva, stejně tak Václav Klaus. Miloš Zeman? Oproti svým předchůdcům zaostal a do „žákovské“ dostal trojku.

V exkluzivním průzkumu agentury Phoenix Research hodnotili lidé české prezidenty při příležitosti 30. výročí od sametové revoluce a blížícího se 17. listopadu, který si kontinuálních vysíláním připomene Blesk.cz již dnes.

Od 10:00 budete moci sledovat vysílání z našeho studia s celou řadou známých hostů. Včetně exprezidenta Václava Klause.

Čím si politolog Jan Kubáček vysvětluje, že Havel předčil Zemana? „Důvodem je stávající rozdělení, taková ta boxovaná ve společnosti. Přesně se ukazuje, že u poloviny lidí to má prezident dobré, pevné, ale jen u poloviny lidí. To dobře dokumentuje tu známku. Prezident Zeman to má za dobře,“ řekl Blesk Zprávám Kubáček.

Exkluzivní průzkum Phoenix Research: Jaké známky dostali čeští prezidenti? Exkluzivní průzkum Phoenix Research: Jaké známky dostali čeští prezidenti? | Infografika Blesk Zpráv/Veronika Zabilanská

Ostré kritiky však měli všichni prezidenti, upozorňuje Kubáček. Proč tedy skončil Zeman poslední?

„Samozřejmě je tu i hledisko vnímání minulosti. Obecně to platí, že pro řadu lidí bylo sluníčko zářivější, teploty krásnější, léta pohodovější, všechno chutnalo lépe a toto je podobné. Hezká zkušenost z minulosti působí optimističtěji, než přítomnost a aktuální prožívání politiků. My si trochu ty prezidenty a premiéry z minulosti posouváme do role nekonfliktních, nekontroverzních vzpomínek. Za Václava Havla a Václava Klause byly také skupiny lidí velmi kritických vůči nim, ale nebyly tak vyhraněné, nebyly tak početné,“ doplňuje Kubáček. 

Ještě pestřejší je situace kolem českých premiérů. „Prezidentskou“ dvojku si udržel Václav Klaus, od hlasujících ji však dostal i současný předseda vlády Andrej Babiš. Kauzám, které jeho vládnutí provázejí, navzdory. Babišova obliba tak nijak zvlášť neutrpěla. 

Klaus a Babiš bodovali, Sobotka či Topolánek propadli

Naopak kdo zůstal hluboko v poli poražených, je čtyřkař Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Ono se ukazuje, že Češi dlouhodobě chtějí razantního premiéra, člověka, který je charismatický, který to vede pevněji a přichází s impulzy pro společnost. Můžeme s nimi souhlasit, nesouhlasit, vytýkat jim cokoli, ale obecně voliči opravdu velmi kvitují, když je ten člověk charismatický a má jasno, má jasný hodnotový kompas. To velmi dobře naplňuje jak Václav Klaus, tak Andrej Babiš,“ okomentoval výsledky průzkumu Kubáček.

„Naopak když se podíváte na všechny ty úřednické premiéry - už Josef Tošovský byl reprezentován jako úředník - tak byli více nenápadní. Kritika vůči nim, kdy jsou považováni za spíše slabší, je dlouhodobě silná. Na začátku u nich lidé pookřejí, ale pak když to hodnotí, je to pro ně často období konfliktu, rozhádanosti vlády, období okopávání. Jak Tošovský, tak překvapivě Fischer, Rusnok, ale i Nečas, Sobotka, Gross jsou biti za tu ′slabost′,“ upozorňuje Sobotka.

Exkluzivní průzkum Phoenix Research: Jaké známky dostali premiéři ČR? Exkluzivní průzkum Phoenix Research: Jaké známky dostali premiéři ČR? | Infografika Blesk Zpráv/Veronika Zabilanská a Jarmila Hluchá

Ne všichni ráznější premiéři, kteří dodnes „dráždí“ veřejnost - jako třeba Miloš Zeman, Jiří Paroubek či Mirek Topolánek - ale dostali dobré známky. Zeman si i v této části průzkumu odnesl trojku, „buldozer“ Paroubek také. A ještě o stupínek níže skončil Topolánek.

„Byli to razantní premiéři, byli schopni rozhodovat, neměli obavu něco učinit. Ukazuje se však, že u některých politiků je zakopána stále velká, vysoká nevraživost, skepse. Lidé jim vyčítají ′panské manýry′. Ukázalo se to, když Mirek Topolánek kandidoval na prezidenta. Mnozí jej mají jako potenciálního úspěšného kandidáta, někteří mu prorokovali, že se dostane do druhého kola. Ale ono se ukázalo, že mu společnost stále řadu věcí neodpustila. Ani časový odstup nepomohl,“ dodává Kubáček.

Průzkum Phoenix Research probíhal od 8. do 11. listopadu a zúčastnilo se jej 811 respondentů napříč Českem.

Video Zavzpomínejte na české premiéry: Jen málo z nich překonalo celé čtyři roky - Blesk Zprávy

robyno1 ( 17. listopadu 2019 13:03 )

I kdybych Babišáka ze srdce nenáviděl, nikdy, opakuji NIKDY, nepůjdu demonstrovat spolu s odSTOP09STANKDU. Navíc když to vede pošuk, který rozškubal Ústavu ČR.

robyno1 ( 17. listopadu 2019 12:58 )

Kde proběhl ten "průzkum", v pražských kavárnách a putykách?

hujer.z.blesku ( 15. listopadu 2019 16:42 )

Tak potom ho ale nechtěla většina, ale jen pouhých 30% pomatenců, jak píšete a žádný boj proti zlu není zbytečný.

BABISE_NECHCEME ( 15. listopadu 2019 16:18 )

HLAVNÍ SDĚLENÍ

1) Požadavek na demisi trvá. Důvodů k ní za poslední měsíce neubylo, ale přibylo. Naše obavy z účelové výměny ministra spravedlnosti se potvrdily. Proto budeme opět zcela jasně žádat DEMISI ANDREJE BABIŠE A MARIE BENEŠOVÉ ‼️

2) Obrátíme se i na demokratickou opozici a vyzveme ji, aby v dohledné době přišla s řešením velkého problému, kterým je obrovské množství hlasů, které se ve volbách v roce 2017 kvůli roztříštěnosti demokratických stran nakonec přetavilo na mandáty pro ANO (www­.hlas­prode­mokra­cii.cz­).

3) Představíme dlouhodobou vizi Milionu chvilek pro demokracii a novou podpisovou výzvu, díky níž se bude moci do obrany a zlepšování demokracie zapojit skutečně každý. Zároveň představíme čtyři konkrétní nepřekročitelné čáry. Pokud je politici překročí, vyjdeme do ulic a budeme demokracii bránit.

Proto má smysl přijet na Letnou. Rozpínavosti oligarchů a populistů je třeba stanovit hranice. Dobré tendence ve stranách demokratické opozice je třeba podpořit. A konečně je třeba pozitivně formulovat, oč usilujeme a dát najevo připravenost demokracii bránit, bude-li to třeba.

V sobotu 16. listopadu ve 140 potkáme na Letenské pláni!

V neděli 17. listopadu potkáme na náměstích a návsích po celé zemi!

hradnihulvat ( 15. listopadu 2019 15:19 )

Babiš se samozřejmě demonstrací nebojí a to kdyby se na nich sešly 2 miliony lidí. Jako agent STB byl vycvičen k ignorování veřejnosti a k prosazování zájmů strany. Tehdy KSČ, které věrně sloužil 10 let, dnes jeho strany, srandovně nazývané ANO. Ovšem před zájmy své strany navíc dává přednost svému impériu ve státě. Toto impérium se nazývá Agrofert. Včetně Potěmkinovy vesnice Čapí hnízdo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa