Pátek 14. června 2024
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Oblačno 20°C

O Babišovi či Orbánovi píší v USA. Oligarchové prý „dojí“ milionové dotace z EU

Autor: ČTK - 
3. listopadu 2019
21:39

Andrej Babiš (ANO) předal své firmy do svěřenského fondu, v USA ho však nyní zahrnuli mezi oligarchy a populisty, kteří „dojí“ z EU miliony eur v dotacích. O Babišovi nebo také maďarském premiérovi Orbánovi píše v nedělní rozsáhlé reportáži slavný americký list The New York Times (NYT). Český premiér vytrvale upozorňuje na to, že firmy nejsou momentálně jeho.

Ve většině zemí střední a východní Evropy si unijní zemědělské dotace v neprůhledném prostředí rozděluje hrstka mocných, kteří mají styky, uvedl New York Times.

Podrobně v ní zejména rozebírá, jak systém zemědělských dotací podle něj zneužívá maďarský premiér Viktor Orbán. List dále uvádí, že největším příjemcem zemědělských dotací v České republice je premiér Andrej Babiš. V Bulharsku a na Slovensku stojí zemědělské dotace za přebíráním půdy mafiánským stylem.

Babišovi na Empire State Building. Premiérova žena Monika Babišová se na instagramu pochlubila fotkami z USA Babišovi na Empire State Building. Premiérova žena Monika Babišová se na instagramu pochlubila fotkami z USA | Instagram Moniky Babišové

Investigaci NYT vedl v devíti zemích po většinu letošního roku. Odhalila postupně „záměrně neprůhledný dotační systém deformovaný korupcí, který podkopává environmentální cíle Evropské unie“.

Společnou zemědělskou politiku, která hrála důležitou roli při formování EU, nyní podle amerického deníku zneužívají ty samé protidemokratické síly, které osmadvacítku ohrožují zevnitř.

Reportáž NYT dochází k závěru, že Orbán, „ikona evropské krajní pravice a zavilý kritik Bruselu, bere peníze od Evropské unie rád“. Unijní dotace podle amerického deníku používá jako systém patronáže, ze kterého těží jeho přátelé a rodina, chrání díky nim své politické zájmy a pomáhají mu trestat jeho soupeře.

Video  Babišovi a Trumpovi v Bílém domě: Blesk Zprávy byly u napjatě očekávané přijetí českého premiéra přímo v Oválné pracovně  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Společnosti Andreje Babiše (Agrofert vlastnil do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů - pozn. red.) loni podle NYT pobraly nejméně 42 milionů dolarů (959 milionů Kč) unijních dotací. Deník píše, že český premiér čelí dvěma auditům kvůli střetu zájmů a že česká vláda v posledních letech prosadila pravidla, která usnadňují velkým společnostem získat více dotací.

Bulharská akademie věd zjistila, že 75 procent hlavních unijních zemědělských dotací určených Sofii končí v rukou zhruba 100 subjektů. Zátahy úřadů letos na jaře rozkryly korupci mezi představiteli vlády a velkopodnikateli v oblasti zemědělství. Jeden z největších producentů mouky v zemi byl v souvislosti s dotacemi obviněn z podvodu a čeká ho soud.

Na Slovensku nejvyšší státní zástupce přiznal, že v zemi funguje „zemědělská mafie“. Drobní zemědělci policii hlásí, že kvůli půdě, na niž lze pobírat dotace, byli vystaveni bití a vydírání. Novinář Ján Kuciak psal, než byl zavražděn, o italské mafii, jež se infiltrovala do zemědělství, z dotací těžila a vybudovala si kontakty v politice.

Ze zprávy z května 2015, kterou zadala Evropská komise, vyplývá, že bohatí majitelé pozemků s politickými kontakty disponují mocí zabírat půdu. V Bulharsku například prosadili velcí majitelé půdy zákon, který jim umožňuje zabírat menší hospodářství.

Hromadění tisíců hektarů půdy vede k jevu, který NYT nazývá moderní feudalismus. List připomíná, že v roce 2015 Orbánova vláda prodala stovky tisíc hektarů státní půdy, přičemž většina z ní skončila v rukou politických spojenců maďarského premiéra. „Je to druh moderního feudalismu, kde drobní zemědělci žijí ve stínu obrovských, politicky mocných zájmů a Evropská unie to pomáhá financovat,“ napsal NYT.

Video  Babiše setkání s Trumpem nadchlo: Zasmáli jsme se, je to velice příjemný společník  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

xiioma ( 5. listopadu 2019 11:31 )

STBák mluví o udavačích, to se povedlo.

xiioma ( 5. listopadu 2019 10:51 )

Jo Američany těma svýma kecama jen tak neoblafneš, eštébáku. Na rozdíl od zdejších hloupých koblih. Ale jestli Babiš mluvil bez not od Máry, tak je jasné, že na sebe naprášil i to, co neudělal.

marmat ( 4. listopadu 2019 22:11 )

nautilus: je velmi svůdné uveřejnit UDÁNÍ,
pečlivě zpracovaná "důvěryhodnými prameny" z těch konkrétních lokalit..

marmat ( 4. listopadu 2019 22:04 )

Inspiraci s podklady poskytli TI Ondračka s Piráty jako vždy a všude,
nebo to je TENTOKRÁT z jiné hlavy... ???

koment ( 3. listopadu 2019 23:33 )

Do prčic.. Tak už se to doneslo i do USA, co teď?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa