O Babišovi či Orbánovi píší v USA. Oligarchové prý „dojí“ milionové dotace z EU

Autor: ČTK - 
3. listopadu 2019
21:39

Andrej Babiš (ANO) předal své firmy do svěřenského fondu, v USA ho však nyní zahrnuli mezi oligarchy a populisty, kteří „dojí“ z EU miliony eur v dotacích. O Babišovi nebo také maďarském premiérovi Orbánovi píše v nedělní rozsáhlé reportáži slavný americký list The New York Times (NYT). Český premiér vytrvale upozorňuje na to, že firmy nejsou momentálně jeho.

Ve většině zemí střední a východní Evropy si unijní zemědělské dotace v neprůhledném prostředí rozděluje hrstka mocných, kteří mají styky, uvedl New York Times.

Podrobně v ní zejména rozebírá, jak systém zemědělských dotací podle něj zneužívá maďarský premiér Viktor Orbán. List dále uvádí, že největším příjemcem zemědělských dotací v České republice je premiér Andrej Babiš. V Bulharsku a na Slovensku stojí zemědělské dotace za přebíráním půdy mafiánským stylem.

Babišovi na Empire State Building. Premiérova žena Monika Babišová se na instagramu pochlubila fotkami z USABabišovi na Empire State Building. Premiérova žena Monika Babišová se na instagramu pochlubila fotkami z USA | Instagram Moniky Babišové

Investigaci NYT vedl v devíti zemích po většinu letošního roku. Odhalila postupně „záměrně neprůhledný dotační systém deformovaný korupcí, který podkopává environmentální cíle Evropské unie“.

Společnou zemědělskou politiku, která hrála důležitou roli při formování EU, nyní podle amerického deníku zneužívají ty samé protidemokratické síly, které osmadvacítku ohrožují zevnitř.

Reportáž NYT dochází k závěru, že Orbán, „ikona evropské krajní pravice a zavilý kritik Bruselu, bere peníze od Evropské unie rád“. Unijní dotace podle amerického deníku používá jako systém patronáže, ze kterého těží jeho přátelé a rodina, chrání díky nim své politické zájmy a pomáhají mu trestat jeho soupeře.

Video  Babišovi a Trumpovi v Bílém domě: Blesk Zprávy byly u napjatě očekávané přijetí českého premiéra přímo v Oválné pracovně  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Společnosti Andreje Babiše (Agrofert vlastnil do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů - pozn. red.) loni podle NYT pobraly nejméně 42 milionů dolarů (959 milionů Kč) unijních dotací. Deník píše, že český premiér čelí dvěma auditům kvůli střetu zájmů a že česká vláda v posledních letech prosadila pravidla, která usnadňují velkým společnostem získat více dotací.

Bulharská akademie věd zjistila, že 75 procent hlavních unijních zemědělských dotací určených Sofii končí v rukou zhruba 100 subjektů. Zátahy úřadů letos na jaře rozkryly korupci mezi představiteli vlády a velkopodnikateli v oblasti zemědělství. Jeden z největších producentů mouky v zemi byl v souvislosti s dotacemi obviněn z podvodu a čeká ho soud.

Na Slovensku nejvyšší státní zástupce přiznal, že v zemi funguje „zemědělská mafie“. Drobní zemědělci policii hlásí, že kvůli půdě, na niž lze pobírat dotace, byli vystaveni bití a vydírání. Novinář Ján Kuciak psal, než byl zavražděn, o italské mafii, jež se infiltrovala do zemědělství, z dotací těžila a vybudovala si kontakty v politice.

Ze zprávy z května 2015, kterou zadala Evropská komise, vyplývá, že bohatí majitelé pozemků s politickými kontakty disponují mocí zabírat půdu. V Bulharsku například prosadili velcí majitelé půdy zákon, který jim umožňuje zabírat menší hospodářství.

Hromadění tisíců hektarů půdy vede k jevu, který NYT nazývá moderní feudalismus. List připomíná, že v roce 2015 Orbánova vláda prodala stovky tisíc hektarů státní půdy, přičemž většina z ní skončila v rukou politických spojenců maďarského premiéra. „Je to druh moderního feudalismu, kde drobní zemědělci žijí ve stínu obrovských, politicky mocných zájmů a Evropská unie to pomáhá financovat,“ napsal NYT.

Video  Babiše setkání s Trumpem nadchlo: Zasmáli jsme se, je to velice příjemný společník  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

xiioma ( 5. listopadu 2019 11:31 )

STBák mluví o udavačích, to se povedlo.

anonym01 ( 5. listopadu 2019 11:24 )

Bohate firmy prispivaji Babisovi aby vykoupil jejich firmy /nemeckou pekarnu ODKOLEK/ a co vic? bere i chudym rodinam ve forme dani!

anonym01 ( 5. listopadu 2019 11:21 )

zastavte ty dotace pro bohaty! Setreni OLAFu bylo uzavreno, dotace se v čr skutecne zneuzily. Tedy neplýtvejte penezi dan poplatniku EU a zastavte dotace pro tyto staty!!!

anonym01 ( 5. listopadu 2019 11:10 )

aMERICKE JEDNOTKY jsou v Polsku, Litve a vidi je tam radi. Jen to československo je v rukou ficka a dalsi rude mafie!

anonym01 ( 5. listopadu 2019 11:06 )

PROŠ SE PORAD TOCIME OKOLO PAPALASU BABIS A SPOL ? CO NAM DELAJI? NAS DOLE SE ZASTANOU JEN TI I.T. A PIRATI!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud