Grospič se může smát. Komunisté nad smrtelnými „nehodami“ ze srpna 1968 mávli rukou

Aktualizováno -
29. října 2019
18:26
Autor: ČTK, kal - 
29. října 2019
12:40

Vedení KSČM se nedistancovalo od výroků místopředsedy strany Stanislava Gropiče. Grospič přitom uvedl, že obsazení Československa v roce 1968 nebylo okupací a lidé, kteří v důsledku invaze zahynuli, byli většinou oběti dopravních nehod. Předseda strany Vojtěch Filip po pravidelném jednání užšího vedení strany nicméně uvedl, že každý člen by měl být zdrženlivý ve svých prohlášeních a dbát na to, aby byla v souladu s oficiální linií strany. Personální důsledky pro Grospiče, který je ve Sněmovně předsedou mandátového a imunitního výboru, vyvozovat nehodlá. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se měl Grospič omluvit, jeho výrok považuje za neuvěřitelný.

Grospič o událostech z roku 1968 hovořil v Českém rozhlasu před hlasováním, kterým ve čtvrtek Sněmovna podpořila vyhlášení 21. srpna významným dnem. Jeho slova poté odsoudili představitelé jiných stran.

„On i v tom svém vlastním výroku vyslovil lítost nad oběťmi, takže jsme přesvědčeni o tom, že to rozvíření a vytržení z kontextu je spíše kampaň proti němu,“ řekl Filip na adresu Grospiče. Dodal, že právo na názor nikomu z KSČM brát nehodlá.

Stanjura vyzýval ke konci Grospiče v čele sněmovního výboru

Připustil však, že „úspora ve vyjádřeních“ je pro KSČM v současné době namístě a straníci by měli respektovat stanoviska kolektivního orgánu strany. Šéf komunistů v této souvislosti znovu odkázal na stanovisko strany k srpnu 1968, na jehož vypracování se v roce 1998 podílel. V dokumentu se hovoří o postupu vojsk Varšavské smlouvy jako o „násilném zásahu“, nikoliv okupaci.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v neděli vyzval, aby Grospič skončil v čele sněmovního mandátového a imunitního výboru. Filip se však zvýšeného tlaku na Grospičovo odvolání neobává. „Nemám obavu, protože platí princip poměrného zastoupení. ODS také zastává názor, že jí nemáme lustrovat jejich lidi, tak nechť nám nelustrují naše,“ řekl předseda KSČM.

Babiš: Měl by se omluvit

„Je to absolutní nesmysl a já ani nechci věřit, že to skutečně řekl ten pán. Pokud to myslel vážně, tak by se skutečně měl omluvit,“ řekl v úterý o Grospičových slovech Babiš novinářům v Olomouci. „Každý ví, že to byla invaze, že to byla okupace a že nás to poznačilo,“ podotkl premiér, podle kterého sovětské tanky v roce 1968 zničily naděje vkládané do Pražského jara.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 30. října 2019 16:10 )

Proc byse Putin omlouval za Warsavskou smlouvu?? Cesko se taky omluvilo Srbsku za "humanitarni bombardovani"??

satanas ( 30. října 2019 16:08 )

Ja slysel ze v Nejdku v 68 pochoval hrobnik vlastni vnouce!! Ale ze hopochoval hou hou v naruci taky nikdo nerekl!! Manipulovalo se, manipuluje a i bude!!

satanas ( 30. října 2019 16:06 )

Proc byse Putin omlouval za Warsavskou smlouvu?? Cesko se taky omluvilo Srbsku za "humanitarni bombardovani"??

satanas ( 30. října 2019 11:19 )

Tys ztoho kacarku vypadla a tohle jsou stale nasledky???

junkiexl ( 30. října 2019 04:48 )

A helemese, velka anonistka merdomatka prevleka bombardaky a bije vervou sobe vlastni do nejvetsich pratel Burese. Tento tyden bude muset delat prescasy nebo ji seberou kus dovolene, ale nejspise se bude jeste vic rvat az do roztrhani tela za velkeho vudce a cobolskeho estebaka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud