Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno, déšť 15°C

Grospič se může smát. Komunisté nad smrtelnými „nehodami“ ze srpna 1968 mávli rukou

Aktualizováno -
29. října 2019
18:26
Autor: ČTK, kal - 
29. října 2019
12:40

Vedení KSČM se nedistancovalo od výroků místopředsedy strany Stanislava Gropiče. Grospič přitom uvedl, že obsazení Československa v roce 1968 nebylo okupací a lidé, kteří v důsledku invaze zahynuli, byli většinou oběti dopravních nehod. Předseda strany Vojtěch Filip po pravidelném jednání užšího vedení strany nicméně uvedl, že každý člen by měl být zdrženlivý ve svých prohlášeních a dbát na to, aby byla v souladu s oficiální linií strany. Personální důsledky pro Grospiče, který je ve Sněmovně předsedou mandátového a imunitního výboru, vyvozovat nehodlá. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se měl Grospič omluvit, jeho výrok považuje za neuvěřitelný.

Grospič o událostech z roku 1968 hovořil v Českém rozhlasu před hlasováním, kterým ve čtvrtek Sněmovna podpořila vyhlášení 21. srpna významným dnem. Jeho slova poté odsoudili představitelé jiných stran.

„On i v tom svém vlastním výroku vyslovil lítost nad oběťmi, takže jsme přesvědčeni o tom, že to rozvíření a vytržení z kontextu je spíše kampaň proti němu,“ řekl Filip na adresu Grospiče. Dodal, že právo na názor nikomu z KSČM brát nehodlá.

Stanjura vyzýval ke konci Grospiče v čele sněmovního výboru

Připustil však, že „úspora ve vyjádřeních“ je pro KSČM v současné době namístě a straníci by měli respektovat stanoviska kolektivního orgánu strany. Šéf komunistů v této souvislosti znovu odkázal na stanovisko strany k srpnu 1968, na jehož vypracování se v roce 1998 podílel. V dokumentu se hovoří o postupu vojsk Varšavské smlouvy jako o „násilném zásahu“, nikoliv okupaci.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v neděli vyzval, aby Grospič skončil v čele sněmovního mandátového a imunitního výboru. Filip se však zvýšeného tlaku na Grospičovo odvolání neobává. „Nemám obavu, protože platí princip poměrného zastoupení. ODS také zastává názor, že jí nemáme lustrovat jejich lidi, tak nechť nám nelustrují naše,“ řekl předseda KSČM.

Babiš: Měl by se omluvit

„Je to absolutní nesmysl a já ani nechci věřit, že to skutečně řekl ten pán. Pokud to myslel vážně, tak by se skutečně měl omluvit,“ řekl v úterý o Grospičových slovech Babiš novinářům v Olomouci. „Každý ví, že to byla invaze, že to byla okupace a že nás to poznačilo,“ podotkl premiér, podle kterého sovětské tanky v roce 1968 zničily naděje vkládané do Pražského jara.

1912 ( 30. října 2019 04:41 )

kolik invazí provedla zločinecká USA po světě od r,1945??A kolik jich ještě bude !!!!!

marmat ( 29. října 2019 20:21 )

je to klika, že tam nejsou 2x "S"........GROSS v překladu velký/á

marmat ( 29. října 2019 20:19 )

Je geniální....jak admin nahradil tu"zajímavou" půlku jména hvězdičkami....
To je gól a třešinka/ky na tom správném místě....teprve pak je to pikantní

marmat ( 29. října 2019 20:14 )

nautilus: Vám se úplně poj.ebala psychika....
Vypadá to, že nevratně, ale stejně, ať Vás vezme máma k doktorovi...
A neříkejte tam, že jste fanda Gros***....ve vlastním zájmu.

marmat ( 29. října 2019 20:09 )

KDO napíše pochvalu Grospičovým sci-fi teoriím, tak je buď placený provokatér,
nebo nemocný deviant...který byl v té době "na houbách" u maminky a tatínka z
Lidových milic.Soudruh Grospič čekal na okupanty na těch "houbách" celé 4 roky

Zobrazit celou diskusi
Další videa