21. srpen bude Památný den, rozhodla Sněmovna. Podpořil to i komunista

Autor: ČTK - 
24. října 2019
12:15

V kalendáři zřejmě přibude další významný den, každoročně 21. srpna bude připomínat oběti invaze a následnou okupaci někdejšího Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy v roce 1968. Předpokládá to poslanecká novela, kterou  schválila Sněmovna zrychleně už v prvním čtení. Předlohu podepsalo devět desítek poslanců ze všech klubů kromě KSČM, nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Poslanci navrhli, aby se oficiálně připomínal Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Kabinet doporučil úpravu formulace na "den památky obětí," jak je běžné i v jiných případech, s čímž lidovecký poslanec Jiří Mihola za předkladatele souhlasil.

Pro novelu zvedlo ruku 130 ze 137 přítomných poslanců. Z komunistů ji podpořil Jiří Dolejš.

Noc z 20. na 21. srpna 1968, kdy do tehdejší ČSSR vtrhla vojska armád Varšavské smlouvy, patří podle předkladatelů k nejtragičtějším datům československé moderní historie. „Bezdůvodný vpád vojsky Varšavské smlouvy znamenal nejen konec demokratizačních a humanistických snah o reformu socialistického systému v Československu, ale také značné oběti na životech nevinných civilistů,“ stojí ve zdůvodnění. Proto chtějí 21. srpen připomínat i jako památku obětí invaze, které ve svém návrhu i vyjmenovávají.

Poslanci v nynějším volebním období už rozhodli o přejmenování svátku 17. listopadu ze Dne boje za svobodu a demokracii na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Mezi významné dny zařadili i 8. říjen jako Památný den sokolstva. Na své projednání čeká ve Sněmovně také poslanecký návrh, aby mezi významné dny patřil 17. leden jako Den mateřských škol. Poslanci STAN předložili návrh, podle kterého by se 1. květen slavil nejen jako Svátek práce, ale i jako Den vstupu ČR do Evropské unie.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 25. října 2019 18:09 )

jestlipak mají také státní svátky po světě ve státech kam vkročila zločinecká USA ????­??????­??????­??????­??????­??????­??????­??????­??????­??????­??????­??????­??????­?????

stbakbures ( 25. října 2019 17:05 )

Satanáši, studentu ŠmídovY může napsat jen b.b s IQ houpacého koně!!!

stbakbures ( 25. října 2019 17:00 )

Soudruhu satanáši, kolik tříd pomocné školy se ti podařilo dokončit, že v každém svém příspěvku nasekáš chyby? Takový hlupák, jako jsi ty, by neměl přispívat do diskuse.

tomik007 ( 24. října 2019 18:30 )

TAKZE se bude slavit !!!!

satanas ( 24. října 2019 17:10 )

Proc?? ANi si nedovedes predstavit jak tehda ta vojna byla srandovni!! Mohl bych napsat "Cerne Barony aneb Valcili jsme za Dzura!!l!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud