Rath má dostat zpět nemovitosti v Hostivici a „drobné“ zabavené ve valutách

Autor: ČTK, kal - 
25. října 2019
20:30

Krajský soud v Praze vrátil bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi, který si za korupci odpykává sedmiletý trest vězení, vlastnické podíly v nemovitostech a část peněz zabavených při domovní prohlídce. Uvolnil také peníze, které Rathova manželka převedla na účet obhájce Adama Černého, uvedl server iRozhlas.cz.

Rozsudek není pravomocný. V úschově soudu stále zůstává v přepočtu dohromady zhruba 9,5 milionu korun.

Rath získal zpět podíly v několika budovách a parcelách v Hostivici u Prahy. Na peníze zabavené při prohlídce neuplatnil právo nikdo další. Jde o eura, dolary, libry, švýcarské franky, izraelské šekely a 300 korun. Dohromady jde v přepočtu zhruba o 175 000 korun.

O peníze z dědictví se Rath pře s bratrem

Naopak o peníze, které zůstávají v soudní úschově, v červenci požádal správce pozůstalosti po otci Davida Ratha Jan Vondráček. Bývalý hejtman při prohlídce uvedl, že milion patří jemu a jeho manželce, zbytek jeho zesnulým rodičům. „Soud nemá žádné vodítko, které by mu umožňovalo klasifikovat přesnou částku, kterou je namístě vrátit odsouzenému a kterou je namístě vydat správci pozůstalosti po prof. MUDr. Ratmíru Rathovi,“ píše se podle webu v usnesení soudu.

O penězích se tak rozhodne v dědickém řízení. Rath se o pozůstalost už několik let pře se svým bratrem Michalem.

Ratha zadrželi se „sedmičkou“ v krabici

Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pravomocný rozsudek vynesl letos v červnu pražský vrchní soud. Exhejtmanovi snížil původně uložený trest 8,5 roku vězení a zprostil ho obžaloby ze čtyř dalších žalovaných skutků. Vedle desetimilionového peněžitého trestu mu uložil sedmiletý zákaz působení ve výkonných funkcích v samosprávě.

Video  Rath si užíval poslední doušky svobody: Kolo, zubař a klidný spánek.  - Aktu.cz

V kauze bylo kromě Ratha obžalováno dalších deset lidí. Také některé z nich uznal soud vinnými. Bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra poslal na šest let do vězení. Každý má také zaplatit 15 milionů korun. Soud je potrestal za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici. Podle odvolacího senátu žádali Kottovi úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi.

Rath v první polovině října nastoupil k výkonu trestu do vězení v Teplicích. Na začátku tohoto týdne nastoupili do věznice i manželé Kottovi.

Video  Rath komentuje své odsouzení  - Blesk TV

Zeman kvůli odposlechům podal dovolání k nejvyššímu soudu

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v pátek podal v kauze dovolání k Nejvyššímu soudu v neprospěch všech obviněných. Opírá se o dva okruhy námitek. Prvním je údajně nesprávná právní kvalifikace jednání Ratha v tom bodě, v jakém byl Vrchním soudem v Praze uznán vinným. Druhým okruhem námitek je podle Lenky Jirgalové ze sekretariátu nejvyššího státního zástupce nesprávnost rozhodnutí vrchního soudu v tom rozsahu, v jakém obviněné zprostil podané obžaloby.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pooresh ( 27. října 2019 13:45 )

V poradku.Ve srovnani s Babisem,je ozebracena,chuda obet Zemanovske justice!

satanas ( 26. října 2019 18:45 )

Ja to tusil, ze to skonci "vykonstrovanym politickym procesem" a stat se omluvi a odskodni ho,,,to Kramny bude brucet jeste 26 let protoze neni "politickej" ale pouze nevinnej a tipadem pro odskodneni drahej!!

VoIdemord ( 26. října 2019 08:13 )

Na půlce ho z basy vykopnou a může užívat takradených peněz.

panda82 ( 26. října 2019 08:05 )

Jojo není soudce jako soudce, každý § je jinak pokroucený ,

starypes ( 26. října 2019 07:30 )

Jak jinak. Vítejte v nezkorumpovatelném Čechistánu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud