Česká pošta propustí 7000 lidí. Hamáček: Komfort pro občany zůstane stejný

Aktualizováno -
4. října 2019
21:05
Autor: ČTK - 
4. října 2019
14:44

O sedm tisíc zaměstnanců chce ztenčit své stavy Česká pošta. Ne okamžitě, jde o plán, který má být realizován do roku 2025. Přesto vzbudil obavy. Ministr Jan Hamáček (ČSSD) tvrdí, že pošta nechystá redukci a dostupnost služeb. Se šéfem pošty Romanem Knapem jednal v pátek spolu s ním i premiér Andrej Babiš (ANO).

Jedním z prezentovaných závěrů jednání bylo vedle chystaného propouštění zaměstnanců České pošty i to, že stát dluží České poště 3,3 miliardy korun. Jejich vyplacení je podmíněno souhlasem Evropské komise a očekává se v příštím roce. Po pátečním jednání s generálním ředitelem pošty Romanem Knapem to uvedl premiér Andrej Babiš.

Podle Knapa jde o úhradu tzv. univerzální služby, tedy základních poštovních služeb, které si stát u pošty objednává. Za loňský a letošní rok je tato částka okolo 1,5 miliardy za každý rok a z minulých let stát podniku nedoplatil 300 milionů Kč.

Velké propouštění

Babiš dnes s Knapem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem jednal o chystané restrukturalizaci podniku. Jejím výsledkem má být to, že se v roce 2021 dostane zpátky k zisku, loni vykázal miliardovou ztrátu.

Podnik by měl snížit počet zaměstnanců z 29 000 až o 7000 do roku 2025 a zavést nové formy obsluhy zákazníků a distribuce. Snížením pracovních míst chce pošta mimo jiné reagovat na vysokou fluktuaci zaměstnanců, která dosahuje až 25 procent ročně.

„Česká pošta ale zároveň nechystá redukci a dostupnost poštovní pobočkové sítě. Chceme zachovat pro naše občany ten komfort, aby měli poštu v dosahu,“ uvedl Hamáček.

Video  Šéf pošty: Doručovatelé jsou pořád přetížení, ale Vánoce zvládneme výborně  - Blesk TV

Pirát Bartoš: Přetěžovaní zaměstnanci

Podle předsedy opoziční Pirátské strany Ivana Bartoše fluktuaci na poště výrazně umocňuje chronické přetěžování zaměstnanců nesmyslnými úkony a osobními plány, do nichž patří prodej losů, nabízení finančních služeb nebo distribuce reklamních letáků.

Jednou z příležitostí, jak služby pošty zkvalitnit, byl projekt Pošta partner, který měl umožnit provozování poboček obcemi nebo soukromými subjekty. „Bohužel přísná pravidla programu a pouhých 14 000 Kč měsíčně za měsíční provoz se ukázaly jako nedostatečná motivace,“ podotkl.

Pošta bude prodávat majetek

Poštu čeká v příštích třech letech prodej zbytného majetku za zhruba 2,7 miliardy korun. Výnos z prodeje zejména nepotřebných nemovitostí chce použít na investice do nových technologií.

Vedení pošty počítá se zachováním 3200 obslužných míst, změní ale jejich podobu, aby lépe odpovídala potřebám lidí a byla efektivnější. Zhruba 420 poboček bude zaměřených na expresní vydávání zásilek, 1300 poboček nabídne samoobslužnost. Počítá se zhruba 1500 partnerskými poštami, z toho 600 samoobslužnými, kde si zákazníci vyřídí poštovní a finanční záležitosti bez nutnosti být obslouženi personálem.

Česká pošta má podle ekonoma Lukáše Kovandy jednu z nejhustších sítí kamenných poboček na světě. „Hlavně v malých obcích by mohly poštovní služby více provozovat prodejci potravin nebo suvenýrů, v rámci programu Pošta Partner. Tak to už funguje v několika západních zemích. Je to něco na způsob partnerského byznysu,“ podotkl.

Od srpna platí novela poštovního zákona, podle které bude moci pošta požadovat od státu roční kompenzaci čistých nákladů za své služby až 1,5 miliardy korun místo půl miliardy. Zvýšení horního limitu kompenzací navrhl Hamáček, protože platný limit podle něj neumožňuje plnou kompenzaci nákladů. V letech 2018 až 2022 jsou odhadovány až na tři miliardy ročně. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

vrsrvrsr ( 5. října 2019 11:51 )

O jakém konfortu pro zákazníky ten dement mluví??? Kdy byl naposledy na poště??? Tam nefunguje téměř nic, na všechno fronty, neochota...

panda82 ( 5. října 2019 10:59 )

No Hamáčku, kdybyste dohlíd jak dodržují Zákoník práce, žena (pošťačka) může nosit břemeno 15 kg, přišel mi balík 21 kg, přinesla ho žena, když jsem se ptal jak to, řekla, že se na to u nich nehledí,

panda82 ( 5. října 2019 10:52 )

Balíky budou rozvážet manažéři, a 149K za balík je slušný peníz, tak se musí hýbat,

8vox8 ( 5. října 2019 08:45 )

Když si jdu vyzvednout balík, čekám min 45 min než se dostanu k okénku! Sice si navymýšlejí aparáty s pořadovými čísly, ale je to k ničemu. Tam kde je 5 přepážek, sedí většinou jen dva lidi a můžete si cvaknout jakékoliv číslo, prostě si tam vysedíte těch 45 min!!!! Vyházet slavný management, včetně Hamáčka!!! A ušetří se miliardy

anonym01 ( 5. října 2019 08:39 )

STATNI POSTA VYUZIVA SLUZEB BRIGADNIKU.VEDOUCI PRACOVNIK DYZ SI CLOVEK STEZUJE, NECHAJI SE RADEJI ZAPRIT .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud