Schillerová si sype popel na hlavu za „opoziční špínu“. Kalousek tasil narušené jedince

29. září 2019
11:50

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) už citaci o opoziční a senátorské špíně v parlamentu nepoužije. Uvedla to v pořadu Partie televize Prima. Odmítla výzvu senátora a místopředsedy TOP 09 Tomáše Czernina, aby kvůli tomu na vládní funkci rezignovala.

„Je pro mě poučení, že takovou citaci už nepoužiji na půdě parlamentu, řekla ministryně. Připustila, že výrok byl „hodně silný“, byl ale podle ní reakcí na absurdní, nedůstojnou a hodně emotivní debatu ve Sněmovně o senátním návrhu ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu řekl, že „zprávy od mravně narušených jedinců“ chodí každému politikovi, „ale nebývá zvykem, aby se s takovou citací ztotožnil a citoval ji“. Výrok označil za útok na demokratickou ústavní instituci. „Tohle si prostě nesmí člen vlády v parlamentu dovolit,“ dodal.

Schillerová uvedla, že byla ztotožněna s tím, že žaloba a její projednávání byly nedůstojné Sněmovny, Senátu a prezidenta. Argumentovala tím, že hrubé porušení ústavy není v ústavě definováno a že „Sněmovna nejsou pošťák“. Podle Kalouska úkolem Sněmovny bylo dovolit nebo nedovolit, jestli žalobu posoudí Ústavní soud, nikoliv odsoudit nebo neodsoudit prezidenta.

Ministryně ve čtvrtek uvedla, že od lidí dostala různou formou vzkazy proti žalobě a o neužitečnosti debaty o ní. „A dokonce si dovolím - nepoužívám tvrdé výrazy - jeden z nich citovat: 'Je to opoziční a senátorská špína',“ uvedla. Za výrok sklidila kritiku od opozičních politiků. Podle Czernina „těmito výrazy častovali nacisté občany židovského původu a komunisté své politické protivníky“. „Je to rétorika totalitní,“ uvedl Czernin.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

8abdalaa20...@... ( 18. února 2020 15:08 )

Máte rádi krásné dívky? Nejlepší sex seznamka. pojď a užívej si http­://fre­exxx­.x251­.best

Frantisek13 ( 1. října 2019 18:25 )

A nikomu to nevadilo.Takže špinavost je jenom ostřejší slovo pro realitu v politice u nás.

Frantisek13 ( 1. října 2019 18:23 )

Mám taky velmi špatný názor na senát a dlouhodobě navrhuji jeho zrušení.Tak malé zemi bohatě stačí parlament.A i tam bych snížil počet poslanců.Paní Schillerové držím palce.Zatím nejschopnější politička po takzvané sametovce.

marmat ( 30. září 2019 17:54 )

Je to KRUTOPŘÍSNÁ realita......Sedět ve studiu s místopředsedkyní vlády, za hnutí, které má dle posledního průzkumu o 25,5 % víc preferencí, než VY (TOP 09)je samo o sobě velmi, ale velmi frustrující

satanas ( 30. září 2019 17:32 )

Ale neprestrelila,,to pouze potrefene husy se citi dotceny!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud