Zaorálek si „vyšlápl“ na Číňany: Poškozujete vlastní obraz

Autor: ČTK - 
9. 9. 2019
12:16

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se při d jednání s čínským velvyslancem v ČR Čang Ťien-minem ohradil proti rušení koncertů českých souborů v Číně. Podle Zaorálka to poškozuje obraz Číny u české veřejnosti a velvyslanec jako zástupce čínské strany v Česku nese za tyto kroky odpovědnost. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo kultury.

Bývalý šéf české diplomacie Zaorálek řekl, že je připraven vrátit se k pozitivní spolupráci obou zemí v kultuře pouze za podmínky, že obě strany k sobě budou přistupovat se vzájemným respektem a budou vnímat své odlišnosti.

Čínské úřady odložily turné orchestru PKF - Prague Philharmonia a zrušily plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a naposledy Guarneri Trio Prague. Důvodem je zřejmě dřívější prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o změně takzvané sesterské smlouvy. Z ní chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

Zaorálek velvyslance upozornil, že v posledních letech bylo vykonáno mnoho pro rozvoj česko-čínských vztahů ve všech oblastech včetně kulturní. Poslední vývoj ale podle ministra vztahy poškozuje a zpochybňuje dosavadní úsilí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

satanas ( 10. září 2019 09:24 )

Kde se tu vyskytnul ten kosoctverec s nickem AliAlice?? Toho bych chtel jednou videt nazivo,,,

satanas ( 10. září 2019 09:08 )

Ty segro Kochnessky prisery, byt vsechny baba odporny jako ty tak se chlapi nikdy neozeni!! Alles klar??

satanas ( 10. září 2019 09:05 )

Protektoratni Vlada Karlstejn nikdy nevyda!! Prave to Angela dohodla pri navsteve CINY se Si Tin Pchingem!! Takze,­klidek­..Za­tim!!

satanas ( 10. září 2019 09:02 )

Vysmidlaj, mozna ..Ale maloktera zeme sveta stoji za navstevu jak Cina..Muzou jet i do AMeriky..Doufejme ze je nekdo nazastreli!!

AIiAIice ( 10. září 2019 00:37 )

Co je ti po tom kriple zejebanej. Hleď si svýho a nestarej se kam a po čem lezu. Radši ty někam zalez a nevystrkuj rypák.

Zobrazit celou diskusi
Další videa