„Osvoboďte Hongkong,“ řičí demonstranti na Trumpa. Policie nasadila slzný plyn

Aktualizováno -
8. 9. 2019
13:52
Autor: ČTK, for - 
8. 9. 2019
10:16

Demonstranti v Hongkongu v neděli pochodovali k ambasádě Spojených států a vyzvali amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby jejich město osvobodil. Mnozí demonstranti mávali americkými vlajkami a nesli plakáty s nápisem „Prezidente Trumpe, osvoboďte prosím Hongkong“. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Americká hlava státu ale naznačila, že se USA bude držet stranou. Někteří členové jeho vlády ale na dálku protestující podporují a žádají Peking, aby se k nim choval humánně. Protesty provází násilnosti, policie nasadila slzný plyn.

Hongkong se už několik měsíců potýká s masovými protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy ze ztráty svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu. Tisíce demonstrantů za dohledu policie v neděli zpívaly americkou hymnu a skandovaly slogany jako „Bojujte za svobodu, stůjte na straně Hongkongu“ či „Vzdorujte Pekingu, osvoboďte Hongkong“.

Někteří američtí zákonodárci vyslovují podporu hongkongským demonstrantům a vyjadřují obavy z hrozby brutálního zákroku ze strany Číny. Trump nicméně podle agentury AP naznačil, že Spojené státy se budou držet stranou. Americký prezident vyjádřil přesvědčení, že obchodní válka, kterou nyní Spojené státy s Čínou vedou, přiměje Peking k obezřetnému postupu.

„Chceme, aby americká administrativa pomohla chránit v Hongkongu lidská práva,“ citovala agentura Reuters jednoho z demonstrantů. Americký ministr obrany Mark Esper v sobotu vyzval Čínu, aby v Hongkongu postupovala umírněně. Viceprezident Mike Pence už dříve nabádal Peking k humánnímu přístupu k demonstrantům a varoval, že použití násilí by zkomplikovalo dosažení obchodní dohody.

„Hongkong stojí v čele boje proti čínskému totalitnímu režimu,“ uvedl jeden z organizátorů dnešního pochodu. „Prosím, podpořte nás v našem boji,“ dodal.

 

Protestující vyzývají Trumpa: Osvoboďte nás a nenechte se Pekingem zastrašitProtestující vyzývají Trumpa: Osvoboďte nás a nenechte se Pekingem zastrašit | Reuters

Protesty v Hongkongu pokračují od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tento týden slíbila úplné stažení návrhu tohoto zákona, její slib však aktivisty neuspokojil.

Demonstranti v neděli vyzvali Washington, aby schválil návrh zákona, který by sankcionoval hongkongské a čínské představitele, kteří potlačují demokracii a lidská práva.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“ a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Včetně možnosti demonstrovat. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

santikxauz ( 8. září 2019 17:07 )

V EU by si s nimi rychle poradili,nasadili by vodní děla,slzný plyn a gumové projektili,sanitky by nestíhali jezdit.Francie a Španělsko jsou toho příkladem.

asijo ( 8. září 2019 13:59 )

Váleční štváči by dostali od Číny pěkně na***,kdyby chtěli zasáhnout

zlymikes ( 8. září 2019 12:44 )

a šídlo je z pytle venku. Ale jinak názorný příklad postupu zrzavého šaška a snad i pro něho vzor postupu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa