Ruská ambasáda běsní z poničené Koněvovy sochy. Viní radnici Prahy a předvolala si velvyslance

Aktualizováno -
23. 8. 2019
18:41
Autor: ČTK, tva - 
23. 8. 2019
15:34

Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ambasáda požaduje uvedení pomníku do původního stavu, uvedla v prohlášení na svém webu. Socha je terčem vandalských útoků opakovaně a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se tentokrát rozhodl, že ji nenechá očistit, chce jednat o jejím přesunu na zahradu ruské ambasády. Velvyslanectví to odmítá a zaslalo diplomatickou nótu českému ministerstvu zahraničí. Česká diplomacie sdělila, že nemůže do věci samosprávy zasahovat. Ruské ministerstvo zahraničí si navíc předvolalo vedoucího diplomatické mise českého velvyslanectví v Moskvě.

Ruská diplomacie v demarši vyzvala Prahu, aby „učinila konec podobným provokacím a aby incident vyšetřila a vandaly potrestala“. Zároveň podle agentury ministerstvo vyzvalo, aby byl památník uveden do „patřičného stavu“ a v budoucnu byla zajištěna jeho bezpečnost.

Koněvovu sochu neznámý vandal v noci na čtvrtek polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Kolář ve čtvrtek řekl, že pomalování sochy je sice vandalstvím, ale pro lidi, kterým socha vadí, má pochopení. Proto chce s ruskou stranou znovu jednat o jejím přesunutí. Na stanovisku trvá nadále, potvrdil v pátek.

Ruské velvyslanectví vandalství ostře odsoudilo, podle něj podobné činy nezapadají do elementárních norem civilizovaného chování. Útok na pomník ambasáda označila i za znesvěcení obětí holokaustu, protože vojska prvního ukrajinského frontu vedená Koněvem v roce 1945 osvobodila vězně v koncentračních táborech Osvětim a Terezín.

Sochu má na starost samospráva, nikoli ministerstvo

Ambasáda také odmítla návrh radnice Prahy 6 na přestěhování sochy a poslala nótu českému ministerstvu zahraničí se žádostí o oficiální stanovisko. Mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová sdělila, že diplomacie lituje vandalského činu a váží si obětí vojáků Rudé armády při osvobozování Československa. „Zároveň upozorňujeme, že socha není válečným hrobem dle Dohody mezi vládami ČR a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů ani nepodléhá žádné jiné ochraně dle mezinárodního práva a je výlučně v kompetenci místní samosprávy,“ uvedla Štíchová. Ministerstvu zahraničí podle ní nepřísluší komentovat stanoviska samosprávy. Ruské straně ministerstvo v nejbližší době na nótu odpoví.

Radnice nepřímo nabádala k vandalismu, tvrdí Rusové

Diplomatické zastoupení Moskvy rovněž tvrdí, že vandalský čin de facto zavinila radnice Prahy 6. „Vzhledem k datu incidentu je zřejmé, že byly vyprovokovány městské části vedením Praha 6, které umístilo u pomníku tak zvané ‚vysvětlující cedule‘, jež obsahují ničím nepotvrzené spekulace na téma účasti I. S. Koněva na přípravě vpádu vojsk zemí Organizace Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968,“ napsalo.

Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.

Ruské velvyslanectví pomalování sochy spojuje i s rozhodnutím magistrátu nevrátit na Staroměstskou radnici pamětní desku k osvobození Prahy maršálem Koněvem. „Pražské vedení svým jednáním přímo přispívá k vytlačení z paměti českého národa pravdy o osvobozovací misi Rudé armády během druhé světové války,“ uvedlo. Text na desce je podle Vojenského historického ústavu Praha fakticky nepřesný, vysvětlil dříve primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

kobyla1 ( 9. září 2019 20:53 )

bostonskyvitr: Ještě že existují tyhle anonymní diskuze co? Jinak by si to své propadlé sebevědomí nikde zvednout nemohl ty fašistickej srá.či

kobyla1 ( 9. září 2019 20:48 )

anonym01: No ty ksidl jsi....a korunovanej

satanas ( 31. srpna 2019 08:58 )

Sochu je treba chranit red vandaly docasne usazenymi na Prazskem magistratu..Dejte blbcum moc, oni vam ukazi kde je pravda..

anonym01 ( 27. srpna 2019 21:04 )

VIDÍŠ SATANE? TA BRITANIE SE SE V DEJINACH NEKOLIKRAT SEKLA! SEKLA SE I TED BREXITEM!

anonym01 ( 27. srpna 2019 11:15 )

OMEZENEC KOPE DO ČECHA A VYZDVIHUJE OKUPACI 1968. ZAKON EXISTUJE, POLICIE NEPOSTIHUJE . TO RADEJI TU BUDEME MIT V KAZDYM OKRESE BLAZINEC KAM TE STRCI KDYZ NEBUDES MLCET

Zobrazit celou diskusi
Další videa