Staňkův „dárek“ na rozloučenou. Exministr před odchodem odvolal kritika, knihovníci zuří

Aktualizováno -
12. 8. 2019
22:05
Autor: ČTK, for - 
12. 8. 2019
21:09

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) poslední den ve funkci odvolal šéfa Ústřední knihovnické rady Víta Richtera, který tento ministrův poradní orgán vedl více než 20 let. Napsal to v pondělí server Deníku N. Richter deníku řekl, že mu odvolání dorazilo do datové schránky až dnes. Domnívá se, že skončil kvůli kritice ministerstva kultury a Národní knihovny. Staněk serveru řekl, že jde o principiální změnu doporučenou jeho poradci, k níž se chystal delší dobu.

„Myslím, že ministr neměl zájem na tom, aby někdo upozorňoval na problémy,“ řekl serveru Richter. Knihovnická rada se podle něj nyní zabývá tím, jestli je možné odvolání nějak zabránit. 

Antonín Staněk, exministr kultury v červnu do Národní knihovny zavítal, aby viděl svitek z 15. století.Antonín Staněk, exministr kultury v červnu do Národní knihovny zavítal, aby viděl svitek z 15. století. | Profimedia

Richter vedl Ústřední knihovnickou radu od roku 1998. Deníku N řekl, že ve zprávě o odvolání z funkce nebylo žádné vysvětlení. Staněk mu podle něj žádné výhrady nesdělil a odůvodnění neobsahovalo ani jeho rozhodnutí. „Změnili statut Ústřední knihovnické rady, což je poradní orgán ministra zřízený ze zákona a ministerstvo kultury vydává statut a jednací řád. Oni změnili statut a jednací řád, mě odvolali a nastavili to tak, že předsedou Ústřední knihovnické rady je ředitel Národní knihovny, kterého rovnou jmenovali,“ řekl Richter.

Své odvolání Richter podle serveru považuje za problematické, protože jako předseda rady upozorňoval na nešvary, které se podle něj dějí v Národní knihovně. Předpokládá, že kritika NK nyní utichne.

Ústřední knihovnické radě šéfoval Richter několik desítek let.Ústřední knihovnické radě šéfoval Richter několik desítek let. | Pavel Klikar - Městská knihovna v Praze

Staněk uvedl, že Ústřední knihovnická rada je poradním orgánem ministra kultury v koncepčních záležitostech knihovnictví, ale knihovní zákon zároveň stanovuje povinnosti Národní knihovně jako metodickému a koncepčnímu pracovišti pro systém veřejných knihoven. „Rozhodl jsem se proto pro principiální změnu, kdy napříště bude Ústřední knihovnické radě předsedat generální ředitel Národní knihovny,“ cituje bývalého ministra Deník N.

Staněk také uvedl, že Richtera neodvolal, pouze bude radě předsedat někdo jiný, konkrétně ředitel Národní knihovny. Richter podle něj navíc v knihovnické radě zůstává.

Na Staňkovo rozhodnutí upozornil na twitteru Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který se za Richtera postavil.

„Knihovnická obec je šokována a vyjadřuje Vítu Richterovi plnou podporu,“ uvedl svaz. Předseda svazu a zároveň člen knihovnické rady Roman Giebisch serveru řekl, že Staňkův krok nechápe a nečekal jej. O důvodech, které jej k rozhodnutí vedly, spekulovat nechtěl.

Ústřední knihovnická rada se situací v Národní knihovně zabývala opakovaně. Naposledy na svém zasedání loni v listopadu přijala usnesení, že situace v knihovně se nadále zhoršuje, přestože na ni byl upozorněn dřívější ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Rada kritizovala například nedostatek peněz na nákup nových knížek, nedostatečné kapacity na skladování svazků a také upozorňovala na délku rekonstrukcí, která například v budově Klementina trvá už od roku 2010.

Staněk v poslední den ve funkci 31. července podle serveru Neovlivní.cz také vydal rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou. Rozhodl tak navzdory památkářům letitý spor a vyšel vstříc majiteli lázní a teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi, napsal server. Třešňák, který patřil mezi nejštědřejší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana, chce do lázní investovat až 200 milionů korun.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

yarda ( 13. srpna 2019 09:32 )

ČSSD, to je taky spolek., Ať se všichni navzájem vyloučí a poslední ať za sebou zhasne.

prasatkopepicek ( 13. srpna 2019 08:47 )

Klasicka zemanovina. Vzdycky to byl smejd a dokud bude dychat, smejdem zustane.

agfor ( 12. srpna 2019 23:19 )

Že se někdo povaluje ve zbytečném úřadě 20 let neznamená, že se tam bude flákat až do penze.

midloch ( 12. srpna 2019 22:46 )

Zcela jasně dvě akce objednané Emanem z hradu.Proto nemohl dříve jmenovat nového ministra.Ten by asi nešel tolik na ruku . . . . Jdu zvracet . . .. .

anonym01 ( 12. srpna 2019 22:43 )

Je trEstný se chovat jako to dělají FOLDYNOVE , BABIŠOVÉ, ZEMANOVCI S KSČM. BOHUZEL OPOZICE ZASAHNOUT NEMUZE. LIDE TAK ROZDALI KARTY. JEN SE BOJIM ABY TO NEDOPADLO JAKO V RUSKU.

Zobrazit celou diskusi
Další videa