Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

„Nerozdýchal Hamáčka.“ Exnáměstek Ratha to v ČSSD zabalil, další se tu drží

Autor: Jiří Rys - 
15. července 2019
19:40

Marek Semerád, bývalý náměstek někdejšího sociálnědemokratického hejtmana Davida Ratha, ukončil koncem června členství v ČSSD. Oznámil to na svém facebookovém profilu. Kam se ale poděli další výrazní spolupracovníci středočeského hejtmana, který je pravomocně odsouzený k sedmi letům vězení za korupci? Někteří z nich jsou totiž stále ve vrcholové politice.

Semerád své oznámení o vystoupení začal dramatickým úvodem: „Rozvádím se, aneb sbohem a šáteček!“ Problém prý měl zejména se současným předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. „Přežil jsem Horáka, Zemana, Špidlu, Paroubka a nakonec i Sobotku, ovšem rozdýchat Hamáčka – to prostě nejde,“ zmínil, přičemž poukázal také na ne zcela ideální vztahy, které nyní v rámci sociální demokracie měl.

„Ostatně být ve straně, kde Vás většina nesnáší, je zkrátka složité,“ ulevil si. Členem sociální demokracie byl nynější starosta středočeských Cerhenic dle svých slov přes 23 let.

Semerád proslul jako blízký spolupracovník v roce 2012 zadrženého a letos pravomocně odsouzeného hejtmana Davida Ratha. Kromě toho i tehdy vedl zastoupení Středočeského kraje v Bruselu, za což byl terčem mnohé kritiky. Náměstkem zůstal i za dalších sociálnědemokratických hejtmanů, a to konkrétně Zuzany Moravčíkové, Josefa Řiháka a i Miloše Petery. Po krajských volbách v roce 2016 byl opět zvolen zastupitelem, nicméně na svůj mandát poté zanedlouho rezignoval.

Usiloval o návrat Paroubka do ČSSD

O rok později přišel s iniciativou na opětovný vstup bývalého stranického šéfa Jiřího Paroubka do sociální demokracie. Paroubek dokonce měl už i podepsanou přihlášku do Semerádovy místní organizace, i přesto se ale jeho opětovný vstup nakonec neuskutečnil.

Během posledních komunálních voleb Semerád s dalšími členy ČSSD kandidoval za nezávislé uskupení s názvem „Máme rádi Cerhenice 2018“, se kterým dokázal získat nadpoloviční většinu v zastupitelstvu a byl tak opět zvolen do funkce starosty. Obec byla často zmiňována v médiích kvůli svým získaným početným dotacím z kraje.

Rathovi náměstci stále pokračují v aktivní politice

V kariéře úspěšně pokračuje i Zdeněk Seidl, který byl v Rathově éře náměstkem pro oblast zdravotnictví. V roce 2014 kandidoval do Evropského parlamentu, ale nebyl zvolen. I nyní je náměstkem hejtmana, tentokrát pro oblast školství a to v krajské vládě hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů.

Video  Buď Šmarda, nebo konec. Hamáčka podpořilo i předsednictvo ČSSD.  - abl
Video se připravuje ...

V poslední době se diskutovalo o sporném jmenování jeho snachy Alice Seidlové na pozici ředitelky Památníku Karla Čapka, kdy mnozí poukazovali na její nedostatečnou kvalifikaci, což ona samotná odmítala. Koncem května tohoto roku ale ze své funkce rezignovala.

Poslanec, náměstek hejtmana a starosta zároveň

Blízkým Rathovým kolegou byl i Miloš Petera. V roce 2014 dokonce současně držel funkce náměstka hejtmana, poslance a i starosty Nymburka a ještě do toho řídil středočeskou ČSSD. V roce 2016 jím vedená kandidátka v krajských volbách u voličů propadla, sociální demokraté skončili až na třetím místě a zamířili tak do opozice.

Po rozmíškách s ODS a se STAN je hejtmanka Pokorná Jermanová z hnutí ANO povolala do krajské vlády, ve které se Petera stal vicehejtmanem. V komunálních volbách v roce 2018 v Nymburce vedl kandidátku ČSSD, která získala jen 6 %, nicméně se dokázal dohodnout na koalici s nezávislým uskupením „Nymburk s klidem“, které vede jeho spolustraník z ČSSD Tomáš Mach.

Náměstci Ratha se uchytili u Maláčové

Tehdejší členka Rathovy krajské rady Zuzana Jentsche Stőcklová začínala jako asistentka europoslance Libora Roučka. V roce 2014 nastoupila u tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové jako její náměstkyně. Následně dělala asistentku senátoru Jiřímu Dienstbierovi a krátce se o ní uvažovalo také i jako o možné ministryni v tomto rezortu. Stőcklová je v současnosti náměstkyní ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Dalším bývalým Rathovým spolupracovníkem, který se dokázal udržet ve vrcholné politice, je Robin Povšík, který také jako Stőcklová je náměstkem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a k tomu je také radní Mladé Boleslavi. Předsedá i středočeské krajské organizaci ČSSD, kterou převzal po Janu Hamáčkovi.

murQ ( 15. července 2019 21:51 )

Vopruz z Cerhenic, pobočník Dráta, stačí ho vidět.

zada ( 15. července 2019 20:49 )

ČSSD to je teda "sku­pina"­...ne­voli­telní­...a­ni se nedivím, že všichni berou roha, protože s lampasákem se vzděláním "gympl" to asi moc ve vrcholné politice nejde!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa