„Zkorumpovaná neziskovka“ žene Babiše k soudu. Na omluvu čekala marně

Autor: ČTK, tva - 
3. 7. 2019
16:20

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyhověl předžalobní výzvě organizace Transparency International (TI), která žádala 17. června do týdne omluvu za to, že o organizaci opakovaně mluvil jako o zkorumpované. TI tak připravuje žalobu, kterou pravděpodobně podá příští týden. Řekl to ve středu manažer fundraisingu a komunikace TI David Kotora.

Andrej Babiš předžalobní výzvě nevyhověl. Posílali jsme výzvy dvě, jednu na premiéra, jednu jako na fyzickou osobu Andreje Babiše. Od jeho advokáta jsme obdrželi odpověď, že tomuto tak nevyhoví,“ řekl Kotora.

Limitu, který jsme mu vystavili, tedy sedm dní plus nějaká doba na doručení dopisu ze strany České pošty, tak nebylo vyhověno. Aktuálně sepisujeme žalobu a počítáme, že zkraje příštího týdne či v druhé polovině týdne bychom ji podali,“ dodal.

TI po Babišovi chtěla omluvu za „nepravdivé osočení“

Organizace v předžalobní výzvě uvedla, že Babišova slova znamenají závažný zásah do její pověsti. Po Babišovi vyžadovala dopis, v němž by se omluvil za „nepravdivé osočení“. Obdobný dopis adresovala Úřadu vlády, který by se podle představ TI měl omluvit za premiéra jménem republiky.

Z výroční zprávy Transparency International za rok 2018 vyplývá, že náklady organizace činily 9,96 milionu korun, příjmy v podobě dotací, grantů či darů 10,22 milionu. Nejvíc peněz, téměř tři miliony, na projekty TI získala od ministerstva zahraničí, další finance poskytly například resorty vnitra a práce a sociálních věcí.

Ředitel české Transparency International David OndráčkaŘeditel české Transparency International David Ondráčka | Profimedia.cz

Mezi zdroji jsou také Evropský úřad pro boj proti podvodům nebo International Visegrad Fund. Z darů získala TI zhruba dva miliony, polovinu od členů klubu TI a polovinu od dalších individuálních či firemních dárců.

Transparency International dlouhodobě upozorňuje například na Babišův střet zájmů, kterým se zabývá Evropská komise a na podnět TI také Městský úřad v Černošicích. Ten v lednu Babišovi za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci. Ti koncem března rozhodnutí černošické radnice zrušili a věc vrátili k novému projednání.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

1912 ( 5. července 2019 07:48 )

kolik je jen zde na severu těch romských neziskovek a k čemu ????­??????­??????­??????­??????­?Jen sají peníze z rozpočtu ta hladová chátra !!!!!Nic stejně nekonají je to zde ještě rok a rok horší a ta POLIRTICKÁ VERBEŽ TO VŠE NECHÁVÁ NA TYTO NADACEI NEZISKOVKY ABY SE ZBAVILA ZODPOVĚDNOSTI !!!!!!!

marmat ( 4. července 2019 19:37 )

doorkjeli: Seznamte laskavě místní trolly- s kýmkoliv !!! když inzerujete, dokažte , že tento inteligentní systém přihraje i takovým !!! Aby měli co na práci

marmat ( 4. července 2019 19:33 )

houslista : OK, ale To není všechno....ještě se tím svinstvem chlubí !!!

marmat ( 4. července 2019 19:30 )

iFender: tento šílený troll je ONA a chvílemi hledá, chvílemi jen nadává...velmi nemocná Píše si i sama SE SEBOU !!! Dost často....

marmat ( 4. července 2019 19:26 )

iFender:A to jsou respondentům "přiznaní" fanouškové ANO....další si připočítejme, kteří se pořád nějak žinýrují a řeknou radši :" nevím ".....To můžeme klidně odhadnout min. na 3 %

Zobrazit celou diskusi
Další videa