„Sundejte“ Babiše, burcuje TOP 09. A hrozí hlasováním o nedůvěře vládě

Autor: ČTK, tva - 
11. 6. 2019
19:09

Pokud nebude vyměněn premiér Andrej Babiš (ANO), chtějí poslanci opoziční TOP 09 vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Hnutí ANO podle nich prezentuje problémy Babiše jako útok na Českou republiku a bere si všechny občany jako rukojmí svého předsedy. V úterý to sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pro vyslovení nedůvěry je ve Sněmovně nutných alespoň 101 hlasů, které opozice v tuto chvíli zřejmě nemá.

TOP 09 reaguje na návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Babiše. Podle předběžného návrhu zprávy, který zveřejnila média, má Babiš nadále vliv na koncern Agrofert, který vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů, a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se domnívá, že Česko čelí kvůli podezření na Babišův střet zájmů mezinárodní ostudě i riziku, že přijde o stamiliony korun. Současné programové období se chýlí ke konci a je třeba vyjednávat o dalším. „Jaká asi bude naše pozice při vyjednávání, pokud o dotacích pro Českou republiku bude v Bruselu jednat trestně stíhaný premiér, který je podle Evropské komise ve střetu zájmů a nelegálně čerpá evropské dotace?“ uvedl Pospíšil.

„Bude to důležité symbolické gesto,“ nedělá si Michálek naděje

Situace je podle TOP 09 natolik vážná, že by měl každý poslanec vstát a nahlas říci, zda podle svého nejlepšího vědomí a svědomí důvěřuje, nebo nedůvěřuje Babišovi.

Hlasování o nedůvěře vládě zmiňují opoziční strany už od minulého týdne. Občanští demokraté, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN ve středu uvedli, že chtějí před případným vyvoláním hlasování osobně jednat s předsedy ČSSD a SPD o jejich mantinelech spolupráce s ANO.

Navrhnout hlasování o nedůvěře vládě chtějí také Piráti, řekl v neděli v České televizi předseda jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek. I když se nepodaří dojednat potřebných 101 hlasů, bude to podle Michálka důležité symbolické gesto.

Předseda klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v neděli uvedl, že není optimista v tom, že by se podařilo 101 hlasů sehnat. „Přesto je naším stanoviskem, že by se o nedůvěře hlasovat mělo,“ řekl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

The_best_Babis ( 13. června 2019 10:13 )

Kalousku..ty bezpáteřní bestie...zas chceš ke korytu?? Využíváš a zneužívána ve svém špinavém boji i tupé, nevzdělané zrzavé 20-ti leté děti?? Kdy vrátíš 35mld ty??co IPB??ČKD?? proč nevystoupiš a veřejné neřekneš co a kdo jsi?? Bereš si rukojemi mladé nevzdělané studenty ty prase!!

Jan Brandis ( 13. června 2019 09:14 )

Co by chtěli? Sotva se tam dostali, ale chtěli by šéfovat. Ještě že tam máte Kalouska a tu prochcaninu. Ty vás táhnou dolů 💩

salto ( 12. června 2019 18:15 )

Chtělo by to zas změnu. Dřív kavárna a sluníčka dělili svou "přízeň" mezi Babiše a Zemana. Bohužel teď slyším jenom Babiš, Babiš...
To opoziční strany v PS nemaj nic jiného na práci než plivat a lít kýble špíny na Babiše?

pooresh ( 12. června 2019 13:54 )

Jooo mamrde,ten je tak pilnej,ze nevi kam skocit driv,co placnout ci kam uhnout! Vidim to u nej na burn out!Nebo Bahamas.

marmat ( 12. června 2019 13:50 )

SUNDEJTE NOHU Z PLYNU.....nebo Vás to převálcuje !

Zobrazit celou diskusi
Další videa