Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Web radí lidem, na co mají od státu nárok. Piráti s ním předběhli Maláčovou

Autor: ČTK, tva - 
11. června 2019
17:21

Ministerstvo práce připravuje nový resortní portál. Měl by zastřešit informace o postupu při řešení různých životních situací a umožnit elektronickou komunikaci s úřady. Fungovat začne 28. června. Resort to v úterý uvedl na svých internetových stránkách. Informace o tom, na jakou pomoc od státu by mohli mít lidé v určitých životních situacích nárok, nabízí už web www.socialnisystem.cz. Spolu s odborníky ho připravili Piráti.

„Mělo by to dělat ministerstvo práce. Jsou oficiální weby úřadů, nepřišly nám ale přehledné a jednoduché,“ řekla novinářům místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Impulzem k vytvoření webu byly podle ní stížnosti lidí, kteří říkali, že „některé skupiny vědí, na co mají nárok“, oni ale pomoc nedostanou. „Ten, kdo je lépe informovaný, vyhraje. Nechci, aby tu byl pocit nespravedlnosti,“ uvedla Richterová.

Podle ní pracovníci úřadů práce lidem vždy neporadí, jakou pomoc by mohli využít, aby se dostali z potíží, zlepšili svou situaci a mohli se vrátit k běžnému životu. Na pirátském webu si zájemci mohou zaškrtnout, v jaké jsou situaci - zda jsou sami, v páru, čekají dítě, někdo jim zemřel, jsou pěstouni, bez práce či po úrazu. Podle toho pak zjistí, jaké příspěvky by mohli získat. Nechybí formuláře žádostí a rady, jak je třeba postupovat.

Portál ministerstva se nejspíš zpozdí

Podobné informace by měl nejspíš nabídnout i nový portál ministerstva práce. Zastřešit má údaje z úřadů práce i z České správy sociálního zabezpečení. „Největší výhodou má být rychlé vyhledávání informací k řešení různých životních situací a nově také možnost elektronického podání žádostí,“ uvedlo koncem dubna tiskové oddělení ministerstva. Zprávu tehdy šířila i ČSSD, která má resort ve správě. Podle informací médií se termín ale zřejmě nestihne a nový resortní web začne fungovat až někdy o prázdninách.

„Nové portálové řešení bude pro veřejnost dostupné již od 28. 6. 2019 na adresách web.mpsv.cz a web.uradprace.cz,“ uvedl v úterý resort na svém webu. Informaci umístil do důležitých sdělení na úvodní stránku. Informuje, že se lidé budou moci přihlašovat přes e-identitu či datové schránky. Jednodušší by pak mělo být vyplňování elektronických formulářů, v nichž by měly být některé údaje už předem zapsané.

Rudolf Tvrdon ( 14. června 2019 22:38 )

A tam mě mich... alek vykouří???? Nebo co za sracky tam bude. Sledovat odpad společnosti tak nato já nemám chuť a čas.

defakto ( 11. června 2019 21:03 )

... když vidím Richterovou musím se smát , vypadá jako velikonoční zajíc !
A vůbec piráti jsou všichni pošahaní !

The_best_Babis ( 11. června 2019 19:35 )

Mina­ři.Pi­rati­...br­nkně­te kamarádům Kalouskovo.. Fialo­vi..­.Staj­nuro­vi..km­otrum z .ODS .Nebo kolegům z ČSSD ať vrátí 35mld..10mld ROP severozápad..další miliardy slavná IPB další mld.ČKD...koupite si za to tak 500 Agrofertu a asi 5000 Čapich hnízd...zbyde vam ještě vyrovnat rozpočet ČR a pak na jízdenku do Dobřan kam patříte..

Rudolf Tvrdon ( 11. června 2019 19:30 )

A co na té Letné budeme dělat???? Pokud tam bude dobrý koncert rád přijdu, ale pokud tam nějaký placený trouba co se neumí podepsat bude mlet nějaký piii... Oviny, tak to určitě nemám čas.

BABISE_NECHCEME ( 11. června 2019 19:18 )

Podle vás tedy Piráti pokračují v kolejích Babiše? Potom vám moc nerozumím.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa