Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Babiš: V Česku se na základě demonstrací vláda měnit nebude. Zpochybnil účast

Aktualizováno -
8. června 2019
14:45
Autor: ČTK, kal - 
8. června 2019
14:30

Ulice si výměnu vlády nevykřičí, naznačil premiér Andrej Babiš (ANO) v době, kdy si Česko připomíná 30 let od sametové revoluce. Předseda vlády uvedl, že v Česku se nebude měnit vláda na základě demonstrací. Reagoval tak na protesty za jeho demisi, při kterých se v úterý v Praze na Václavské náměstí sešly desítky tisíc lidí – podle organizátorů jich bylo až 120 tisíc. Další velký protest má přitom proběhnout 23. června na Letné, kde se před 30 lety lámal řežim.

Na konferenci Globsec v Bratislavě Babiš také uvedl, že do politiky by nevstoupil, pokud by neselhaly tradiční strany. „Česká republika není Slovensko. V České republice se nebude měnit vláda na základě demonstrací,“ řekl Babiš na dotaz moderátora odpolední diskuse, ve které Babiš vystoupil spolu se slovenským kolegou Peterem Pellegrinim (Smer-SD).

Pellegrini zase byl tázán v souvislosti s vývojem v zemi po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, po které v zájmu řešení politické krize a v době mohutných protivládních demonstrací rezignoval z postu premiéra šéf nejsilnější vládní strany Smer-sociální demokracie Robert Fico. Do čela vlády se postavil Pellegrini, který je jejím místopředsedou.

Podle Babiše není žádný důvod, aby lidé protestovali, protože se mají skvěle. „Chápu, že jsou protesty, já to akceptuji. V tomto prostoru je plno nepravd. Za to období, co jsem v politice, se nashromáždilo ohromné množství lží,“ řekl Babiš. Dodal, že pokud pokud by neselhaly tradiční politické strany, nikdy by nešel do politiky.

Video Babiš se omluvil demonstrantům. A zase se do nich pustil: Nejsem zloděj - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Bylo tam 70-90 tisíc lidí, ukázal Babiš na Hamáčka

Český premiér už dopoledne na jiné konferenci v Bratislavě zpochybnil, že by za jeho demisi tento týden v Praze protestovalo 120 tisíc lidí. Řekl, že podle policie se demonstrace zúčastnilo na 70 tisíc osob. „Nedokážu říct, kde premiér toto číslo získal,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Od úterý, kdy se demonstrace konala, policie žádný odhad účasti nezveřejnila.

Babiš ale na upřesňující dotaz Blesk Zpráv odkázal na svého vládního kolegu, vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD): „Podle pana Hamáčka tam bylo v 18:30 70 tisíc lidí a koncem demonstrace 90 tisíc lidí, odkazuji na jeho rozhovor v médiích a také na informace od něj.“

Západní agentury Reuters, DPA či APA v den protestu psaly o desítkách tisíc účastníků demonstrace, agentura AFP o zhruba stovce tisíc.

Paragrafy ( 14. června 2019 20:10 )

§ 198

Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení
(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou etnickou skupinu nebo rasu, nebo

b) skupinu obyvatelů republiky pro jejich politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami.


Podle tohoto paragrafu je tedy trestně stihatelna většina příspěvků pod Babišem, Zemanem když se tam lidé vyjadřují k demonstracim kriticky, napadají ty co volili Babiše atd atd, nebo se mýlím?Kdo mi to vysvětlí? Jak mám napsat vlastní názor aniž bych se nemusel bát tohoto paragrafu?

BABISE-NECHCEME ( 10. června 2019 08:53 )

Pojďme společně intrikama a lží zničit nejlepšího premiéra všech dob pana Babiše který nám nedovoluje rozkrast státni kasu! Sraz zlodějů a šmejdu na Letné.
Váš zrzavej šmejd z Vaclavaku

Vim_jak_na_to ( 9. června 2019 17:43 )

Ty trosky z Vaclavaku jsou pouze tím, že se pár pitomcu buď nudí anebo chce na sebe za každou cenu upoutat pozornost,anebo mají vyplachnuté duté hlavy,,,,,vyhuleny trávou, stačilo se na ně podívat na tom Vaclavaku. Jsou to trolove kterým vadí obrovský úspěch a oblíbenost p. Babiše a jeho oblíbenost u lidí a jeho politika, která je oproti minulosti velmi, velmi, VELMI úspěšná. Fetky mají naučených pár vět, vygumovany mozeček a jako zasekla deska melou jedno a to samé stále dokola. Každý normální člověk si svůj názor udělá sám .. Jsou to škoďiči za úplatu co nemají vlastní názor, jen ten, co jim řekne špína z demožumpy a pražské kavárny . Trubky a nemakačenka z Prahy. Vlastně takové zbytečné nuly jako ta zrzava opice z Vaclavaku

tomik007 ( 8. června 2019 23:01 )

GURU - ma skvely smysl pro zvraceny humor

PPP150W ( 8. června 2019 21:33 )

Turbína není totéž co generátor. Chcete být vtipný, ale jen neustále dokazujete co jste za hlupáka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud