Sobota 10. prosince 2022
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Do škol se zřejmě vrátí nekvalifikovaní učitelé. Ministerstvo: Nejsou lidi

Autor: ČTK, tva - 
27. května 2019
17:30

Na středních školách a na druhém stupni základních škol možná budou smět opět začít učit i lidé bez pedagogického vzdělání. Vyplývá to z novely zákona o pedagogických pracovnících, kterou v pondělí schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO). Noví učitelé by si museli vzdělání doplnit do tří let, první dva roky by na ně měli ve školách dohlížet zkušenější kolegové. Novela by podle ministerstva měla platit od září.

Podle současného zákona mohou učit jen lidé s pedagogickým vzděláním. Nepedagogové s praxí proto museli školy před několika lety opustit. Výjimkou jsou případy, kdy se řediteli nedaří sehnat kvalifikovaného učitele. V takové situaci může dočasně zaměstnat člověka, který učitelské vzdělání nemá.

Podle Plagy se ukazuje, že ředitelé škol řeší nedostatek kvalifikovaných učitelů poměrně často. Dětí v posledních letech přibylo, zatímco učitelé stárnou a mladých nenastupuje do škol dost. Podle výsledků průzkumu ministerstva může ve výhledu pěti let ve školách chybět až 11 tisíc pedagogů. Přibližně devět procent výuky by pak ředitelé museli zajišťovat pomocí lidí bez požadovaného vzdělání nebo přesčasů stávajících pedagogů.

Učit by mohl každý s magisterským studiem

Chceme, aby se to týkalo všeobecných předmětů, není to jen na odborné vzdělávání. Situace je velmi vážná, dnes je na výjimku v některých krajích zajišťována výuka v rozsahu deset procent,“ řekl novinářům Plaga při příchodu na jednání vlády. Místo institutu nouze, který ředitelé musejí využívat, jim chce nabídnout systémové řešení. Předměty mají dostat možnost učit absolventi jakéhokoli magisterského studia vysoké školy. Pedagogickou kvalifikaci by si museli doplnit do tří let.

Plaga avizoval, že na pondělním jednání načte kompromisní změnu, podle které by doplňující studium poskytovaly pouze pedagogické fakulty. „Zároveň poskytneme ředitelům škol na adaptační období dvou let prostředky, aby mohli novému učiteli dát uvádějícího učitele, který mu pomůže v těch prvních dvou letech s učitelským posláním a povoláním,“ řekl Plaga.

Nedostatek učitelů si vyžádal změny v zákoně

Adaptační období předpokládal už kariérní řád, který Sněmovna za bývalé vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL neschválila. Zkušenější učitelé by podle aktuálního návrhu měli od ledna 2020 dostávat za podporu nových kolegů asi tisíc korun měsíčně navíc.

S předlohou nesouhlasily školské odbory ani spolek Pedagogická komora. Vadí jim zejména změna, která se týká učitelů všeobecně vzdělávacích předmětů. Tvrdí, že to může ohrozit kvalitu vzdělávání či zájem o studium učitelství.

Asociace děkanů pedagogických fakult ČR, která novelu rovněž považuje za riziko, nicméně podle svého bývalého předsedy Miroslava Randy po jednání s ministerstvem připustila, že vzhledem k nedostatku učitelů jsou změny v zákoně nutné. Podobný názor mají i zástupci ředitelů škol.

nestranny ( 27. května 2019 20:14 )

Mezi ty ,,nekvalifikované" předchozí pokustoni zařadili i učitele,kteří
dlouhé roky učili(většinou kvalitně),ale neměli titul Mgr z pedagogického
institutu.Nejprve je začali jinak­(méně)­platit­,potom museli školy opustit.
To samé stejní pokusrtoni přece udělali i se zdravotními sestrami.A dneska
by za obojí byli vděční,ale ti lidé se po předchozích zkušenostech ke svým oborům už nevrátí.Od plyšáku to tady jde od deseti k pěti.

malenabald ( 27. května 2019 19:18 )

Opravdu kvalitativnější? Ne jen kvalitnější?

candle ( 27. května 2019 18:57 )

Jak jako by se tím mohla snížit kvalita výuky? Není tomu tak dlouho, kdy jsem byla na praxi v 6. třídě běžné ZŠ jako studentka PF UK a viděla jsem, že kvalifikovaná pedagožka věkem cca 45 - 50 let (a nebyla jediná) místo své vlastní výuky dětem pouštěla videa přes multifunkční tabuli. Když děti měly vysvětlit význam vyjmenovaných slov, tak nevěděly, která bije. Znám několik magistrů z jiných oborů, kteří učí třeba jazyky v jazykových školách a byli by kvalitativnější, než zmíněná kantorka. To je můj názor podle osobních zkušeností.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa