„Neuctivé, rezignujte!“ Kubera to od senátorů schytal za slova o totalitě

Autor: ČTK, tva - 
21. 5. 2019
15:43

Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se v úterý distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery, že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná.

Ještě dále šli potomci protinacistického odbojáře Evžena Šterna, kteří výroky šéfa Senátu označili za skandální a vyzvali ho k omluvě a rezignaci na jeho ústavní funkci.

Šestnáctka senátorů ve společném prohlášení označila Kuberova slova za jeho soukromý názor. „Slova Jaroslava Kubery považujeme vzhledem k utrpení obětí totalitárních režimů za vysoce neuctivá, vzhledem k místu piety, kde bylo ve jménu nacistické ideologie zavražděno několik tisíc našich spoluobčanů, za nemístná, vzhledem k absurditě použité analogie za scestná a vzhledem k funkci předsedy Senátu a druhého nejvyššího ústavního činitele také za nedůstojná,“ uvádí se v prohlášení.

Kubera podle čtveřice potomků Šterna „svými neuváženými výroky urazil a zneuctil památku všech československých i zahraničních obětí holokaustu, které prošly Terezínem.“

Kuberův příměr pohoršil potomky protinacistického odbojáře

Kubera při pietním aktu připomenul oběti nacistické zvůle a varoval před lhostejností a potíráním odlišných názorů. „Jsme lhostejní k opětovnému nárůstu totalitního uvažování, ve kterém tak nepokrytě platí: ‚kdo není s námi, je proti nám a je potřeba ho umlčet‘. Vždyť totalita, nesnášenlivost k jiné rase, k jinému názoru může a má dnes zcela jinou podobu. Třeba zahalenou do slov ekologie, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus,“ uvedl Kubera v projevu.

Šternovi potomci v prohlášení uvedli, že témata ekologie, rovnosti pohlaví, multikulturalismu a politické korektnosti patří zcela běžně do programů a také zákonů demokratických zemí. Politická korektnost podle nich vznikla především jako ochrana, aby se nikdy už nemohl opakovat holokaust a nikdo už nemohl zneužívat jazyk a komunikaci jako postupnou přípravu na genocidu a průmyslové vraždění.

Senátoři ve své prohlášení uvedli, že ústavní pořádek zaručuje základní práva a svobody všem bez rozdílu pohlaví a také právo obyvatel na příznivé životní prostředí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jardanemec@... ( 22. května 2019 21:31 )

Na ten projev je možno říci jen....kéž by na naší politické scéně bylo víc takových Kuberů....a méně Drahoušů a Hilserů...

yarda ( 22. května 2019 19:31 )

Potrefené husy kejhají.

salto ( 22. května 2019 15:53 )

Je zajímavé, že pořád kvičí titíž

junkiexl ( 22. května 2019 12:57 )

Pravda boli. Kdo vi, jak to na politicky korektnim rudohnedem Zapade chodi, musi s Kuberou jen souhlasit. Jak rekl Churchill
” Antifasisti jsou novi fasisti”.

anonym01 ( 21. května 2019 21:56 )

PODLE KUBERY JSOU TYTO HODNOTY TOTALITA

Zobrazit celou diskusi
Další videa