Kuberu na Slovensku přijal i Kiska. Před Hradem přibrzdil, pero poctivě vrátil

Aktualizováno -
6. února 2019
18:00
Autor: Jakub Veinlich - 
6. února 2019
10:00

Jaroslav Kubera (ODS) vyrazil na svou první zahraniční cestu v roli předsedy Senátu. Dodržel letitou tradici a zamířil na Slovensko, kde ho přijal prezident Andrej Kiska a poobědval šéfem Národní rady SR Andrejem Dankem. Právě k našim nejbližším sousedům zamířil vždy hned po svém zvolení každý český prezident, premiér i šéf Sněmovny.  Kubera si cestu pochvaloval a těsí se na společné oslavy 30 let od Sametové revoluce. 

Vášnivý kuřák Kubera musel za letu vydržet víc než hodinu bez své největší neřesti. I když sám pro takové chvíle nosí u sebe umělou cigaretovou náhražku, která při popotáhnutí svítí a vydává dým.

Exšéf policie Tuhý v nové roli

Letecký speciál s Kuberou a dalšími čtyřmi senátory na palubě přistál na slovenském letišti Milana Rastislava Štefánika krátce před desátou hodinou. Českou delegaci uvítal i nový český velvyslanec působící na Slovensku – Tomáš Tuhý. Dosud ho přitom všichni znali především v policejní uniformě. Ještě před pár měsíci byl v Česku policejním prezidentem. Ale loni na konci listopadu nastoupil do diplomacie. V křesle přitom vystřídal bývalou první dámu Livii Klausovou, která skončila loni v dubnu na vlastní žádost.

Video Klausová u Kisky: Skočila jako velvyslankyně na Slovensku. - tv Joj

Rovnou z letiště pak Kubera i s celou delegací zamířil přímo za slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Je to přitom jedna z mála oficiálních příležitostí, kdy se oba státníci mohou takto potkat. Na Slovensku budou totiž v polovině března prezidentské volby a Kiska už nebude mandát obhajovat, i když by mohl, protože byl prezidentem pouze jednou.

Kubera jednal s Kiskou zhruba 20 minut za zavřenými dveřmi. Ještě před tím se ale podepsal do pamětní knihy. Pero poctivě vrátil. 

Cestou za Dankem musela kolona nabrat čas

Od slovenského prezidenta odjel Kubera i s kolonou s pětiminutovým předstihem. Na nedalekém Bratislavském hradě ho čekal předseda Národní Rady Andrej Danko. Protože protokol je protokol a musí klapnout vše na čas a i brzký příjezd může znamenat drobné faux pas, objela všechna auta s celou delegací jednou dokola cela ulici. Kuberu tak připravili alespoň o jednu cigaretu. 

„Zdravím, pane předsedo, moc mě těší, jsem tu jako doma,“ zdravil se Kubera s šéfem Národní rady Andrejem Dankem. Hned po té zmizeli za dveřmi Porcelánového salónku, kde jednali v takzvaném formátu tête-à-tête, tedy jen mezi čtyřma očima.

Video Kubera na Slovensku: Přijal ho šéf Národní rady Danko - Národní rada SR

V 11:45 hostil Danko české Senátory obědem. U stolu seděli vedle Kubery a velvyslance Tuhého také senátoři Petr Holeček (za STAN), Jiří Dientstbier (ČSSD), Zdeněk Nytra (za ODS) a Alena Šromová (KDU-ČSL). 

Oslavy Sametové revoluce

Jedním z témat jednání je připomínka 30 let od Sametové revoluce. 17. listopadu by měli do České republiky přijet i šéfové parlamentů z okolních států - tedy včetně Slovenska. 

„Řešili jsme, jak připravit důstojné oslavy, které máme v letošním roce – vstup do NATO – jednali jsme, jak to udělat důstojněji, než to bylo v loňském roce, což mi velmi vadilo,“ narážel Kubera na vyhazování květin od prezidenta Miloše Zemana, nebo premiéra Andreje Babiše 17. listopadu 2018.  

„Na přípravách se podílí ministerstvo zahraničí a vláda. Ale Senát připravuje pozvat předsedy Sněmoven a parlamentů V4 a je plán, že bychom společně položili květiny k památníku 17. listopadu na Národní třídě,“ řekl Kubera po absolvování všech schůzek s tím, že podporu k oslavám už našel jak u Slováků, tak i Poláků. Přemýšlí se také nad pozvánkami pro Rakousko, Německo nebo baltské země. 

„Minimálně ve složení V4 by ta akce měla proběhnout. Já za sebe bych chtěl, abychom si to užili a oslavili a neudělali z toho jen politickou věc. Zažil jsem pár státních svátků v cizině a tam opravdu slaví, veselí se a to my už pomalu ani neumíme,“ netají se Kubera, že chce mít letošní oslavy především v klidné atmosféře.  

S Kuberou a jeho delegací jednali zástupci Slovenska skoro dvě hodiny. „I dnes odejdu obohacený o zkušenosti našich českých bratrů a nesmím zapomenout na Moraváky“ dodal Danko.

Česko má podle předsedy Národní rady před sebou velké výzvy. „Například jak zlepšit spolupráci mezi Senátem a evropským parlamentem,“ dodal Danko.

Slováci budou Čechům také předávat předsednictví Visegradské čtyřce. „Chci deklarovat, že pokud budu předseda NR, budu se radit při prosazování legislativy se zástupci českého parlamentu,“ ukázal na blízkou spolupráci mezi Českem a Slovenskem Danko.

Mlžení kolem schůzky se Zemanem

Danko po setkání s Kuberou zamíří naopak do Česka - za prezidentem Milošem Zemanem. Jeho mluvčí Tomáš Kostelník o Dankově cestě na Pražský hrad nejprve mlžil, až když ho naše redakce upozornila, že má návštěvu z Prahy potvrzenou, šel si informaci ověřit. 

„Pan prezident se dnes v 16 hodin setká na Hradě s předsedou NR SR Andrejem Dankem, který o schůzku požádal,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.  

„Mám dnes český den – teď pana předsedu, odpoledne u pana prezidenta Zemana, předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka a možná i s ministrem vnitra,“ potvrdil nakonec cestu do Prahy i šéf Národní rady Danko.

Československé pondělky

A řeč přišla také na přímou volbu starostů, či hejtmanů, s čímž mají na Slovensku své zkušenosti. Tradiční otázkou je pak vzájemná jazyková bariéra, která narůstá především u mladších generací.

„České děti přestávají rozumět slovenštině – mluvili jsme o tom, co bychom pro to mohli udělat,“řekl šéf českého Senátu a zmínil kdysi populární slovenské pondělky ve vysílání televize.

„Je mnoho prostoru v kultuře. My starší vzpomínáme na slovenské pondělky, na které teď všichni nadávají,“ zavzpomínal Kubera. 

Právě Kubera slovensky rozumí víc než dobře. Na Slovensku totiž přes dvacet let pracoval. „Strávil jsem tu 20 let jako zaměstnanec národního podniku Nové zámky. A už jsem si naplánoval neformální cestu, abych se podíval, jak to tu chodí po 25 nebo skoro už po 30 letech,“ zavzpomínal Kubera.

„Abychom našli téma, při kterém se pohádat, tak to byl velký problém,“ zažertoval na závěr společné tiskovky. A připomněl, že český Senát je teď v opozici vůči české Poslanecké sněmovně a že si prý málo kdo uvědomuje, že může přijít v dohledné době krize.

Video Kubera národu: Chybí nám pokora a víc sebevědomí, země je plná úžasných lidí. - Senát ČR

Po společné tiskové konferenci zamířila česká delegace do přilehlých prosluněných zahrad. V Bratislavě dnes mají slunečno a čtyři stupně nad nulou. Před cestou k úřadu vlády, kde na českou delegaci čekal slovenský premiér Petr Pellegrini nemohl Kubera vynechat příležitost dát si oblíbenou cigaretu.

„Je pro mě ctí, že vás mohu přivítat na jednání na Slovensku. Jsem rád, že zachováváte tradice, které mezi našimi zeměmi fungují, a první cesty směřujete vždy na Slovensko,“ přivítal slovenský premiér Kuberu.  

 

Video Kubera na Slovnesku: Pellegrini ocenil tradici - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Ve středu Kubera, ve čtvrtek Babiš

Odpoledne se šéf českého Senátu setká také se slovenským premiérem Petrem Pellegrinim, který nastoupil do čela vlády téměř před rokem – 15. března 2018 – poté, co podal po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky tehdejší premiér Robert Fico demisi.

Návštěvu Slovenska pak Kubera zakončil u slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka. Ten přitom v listopadu podal prezidentu Kiskovi demisi. A to těsně poté, co slovenský parlament odmítl migrační pakt OSN. Na jeho formulaci se přitom Lajčák podílel z pozice předsedy Valného shromáždění OSN, kterým byl až do konce loňského září. Premiér Pellegrini ale nakonec Lajčáka přemluvil a ten ve vládě zůstal.

Kubera zhodnotil svou první oficiální návštěvu ve funkci předsedy Senátu jako především přátelskou. Schůzky s představiteli Slovenska prokládal cigaretami, vše ale klapalo podle plánu. Najít problém bylo prý hodně obtížné. „Ono fakt všechno mezi námi funguje,“ pochvaloval si cestu Kubera.

A svou velkou premiéru má za sebou také český velvyslanec Tomáš Tuhý. Malému speciálu air force czech na letišti M. R. Štefanika zamával ve středu okolo půl páté, ale ve čtvrtek po poledni se vrátí  na letiště zpět. „Čeká nás návštěva premiéra, který přiletí na summit V4, kam má přiletět také kancléřka Merkelová,“ řekl Tuhý Blesk Zprávám během dne.

„To víte, že každá návštěva je jiná, ale hlavní cíl, je vždy stejný. Aby se ten který státník cítil dobře a měl zajištěný veškerý servis,“ pokračoval Tuhý pro Blesk Zprávy. V rozhovoru s ním vám brzy přineseme i odpověď na otázku, jestli mu nechybí policejní uniforma i tajemství kravat s trikolorou, které měli všichni zaměstnanci ambasády, kteří doprovázeli Kuberu.

dobry-cIovek ( 6. února 2019 19:17 )

Někdo krade pera, někdo padesátimilionové dotace a někdo sedm milionů úplatek ve škatuli od vína. To pero je ale nejdůležitější, na něm stojí celá ekonomika

boxer ( 6. února 2019 19:06 )

Pokud se Tubera -Kubera cítí na Slovensku jako doma ,tak ať si ho tam nechají smraďocha nasáklého nikotinem!! KUŘÁKU KUBERO SMRDÍŠ !!!!!

trrpetr ( 6. února 2019 18:22 )

._Najděte žhavé ženy k dispozici pro vás ve vašem městě Tady na : My.Su/Zeny

onanym01 ( 6. února 2019 17:40 )

KECÁ MU TO STEJNĚ JAKO KDYŽ BYL KOMUNISTOU.

zkratik ( 6. února 2019 13:09 )

ale neroste,Kubera je furt,pořád,stále SKUTR

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud