Poslanci chtěli z Benešové dostat „výbušnou“ zprávu pro Zemana. Nedala ji

9. 5. 2019
16:15

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) odmítla poslaneckou žádost, aby zveřejnila svou „výbušnou“ zprávu o tom, že si lze v Česku objednat trestní stíhání. Tvrdili to prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Jejich výroky tehdy odmítla policie, Česká advokátní komora i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Benešová ve čtvrtek uvedla, že zprávu vypracovala pro Zemana jako jeho poradkyně a že dokument je neveřejný.

„Nelze tuto zprávu zveřejnit. Je to neveřejná listina určená pro prezidenta, takže z mé strany ji nedostanete. A můžete se obrátit na prezidentskou kancelář,“ řekla Benešová na žádost předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka. Ten už v rámci své otázky uvedl, že o zprávu žádal úřad hlavy státu neúspěšně. „Já jsem dostal odpověď od Kanceláře prezidenta republiky, že tou zprávou nedisponuje,“ řekl Michálek.

Benešová uvedla, že materiál vypracovala jako „oponentní zprávu ke koncepci a cílům ministerstva spravedlnosti se zaměřením na státní zastupitelství“. Zpracovala ji kvůli Zemanově schůzce s jejím předchůdcem Janem Kněžínkem (za ANO), která se konala 17. března letošního roku v Lánech. Prezidentovi ji předala o šest dní dříve.

Video Zeman hájí novou ministryni „Marušku“ Benešovou: Nejlepší volba, nebojí se ani mě. - Redakce Blesk
1080p 720p 360p

Benešová ukázala na kauzy Beretta i Neograph

„Já jsem tam popisovala různé jevy, které jsou v současné době aktuální, co se týče státních zástupců. Popsala jsem tam třemi větami dvě kauzy, které jsou dostupné z veřejných zdrojů,“ uvedla Benešová. První z nich byla podle ministryně kauza Beretta, která se týká vynášení informací z trestních řízení. „Bylo skutečně vytvořeno usnesení o zahájení trestního stíhání na advokáta v kauze Škoda Transportation versus České dráhy. To trestní oznámení směřovalo na jeho (advokátův) postih pro podvod,“ řekla Benešová.

„Šlo o to, že – tady už se v podstatě podmíněné tresty nemohou dávat, tam už by hrozil trest nepodmíněný – a to bylo smyšlené usnesení o zahájení (trestního stíhání), které bylo jedním policistou dáno do systému policie, a státní zástupkyně to akceptovala,“ uvedla Benešová. „Jak asi budeme nazývat takovéto jednání než objednávkové trestní stíhání,“ dotázala se.

Video Babiš o Benešové - Jakub Veinlich, Blesk
1080p 720p 360p

Druhou kauzou, kterou ministryně zmínila, byl případ údajného tunelování papírenské společnosti Neograph, v němž byl obžalován její bývalý obchodní ředitel Vladimír Sitta mladší. Vrchní soud v Praze ho osvobodil. „Popisuje to i ten soudce, že se jednalo o takovýto neblahý jev. A to je celá analýza,“ dodala ministryně spravedlnosti.

Video Prezident Zeman jmenoval nové ministry. Každému dal "knížecí" rady - Blesk TV
1080p 720p 360p

 

satanas ( 10. května 2019 14:32 )

Nestras, zrudicko,,vy uz mate CUCKARE i v RISI PEKELNE???

satanas ( 10. května 2019 13:23 )

Nemas se zaco stydet? Tak proc jsi ANonymni??

satanas ( 10. května 2019 13:18 )

Benesova Marie-me zlociny zakryje! maji na transparentech!! Tak to se pletou!! Treste se, zlocinci!! Beda muzum kterym zena vladne!!!

socha_svobody ( 10. května 2019 10:11 )

není se čemu divit. Má dost rozumu, obezřetnosti i důvtipu, aby s noblesou čelila partajním zájmům chytrolínů z poslaneckých lavic.

anonym01 ( 10. května 2019 01:10 )

BENEŠOVA PODKOPAVA DUVERU V JUSTICI A TENTO STAT STEJNE JAKO ZEMAN BIS. JE TO VLASTIZRADA. UZ NEKOLIK LIDI OKOLO MNE TO TAK POJMENOVALO.USTAVNI SOUD BY SE TIM MEL ZABYVAT. KUBERO! ZEMAN SE VYSMIVA NAM VSEM.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa