Zeman podepsal zdanění církevních restitucí. Zruší ho Ústavní soud?

2. 5. 2019
13:37

Církve budou od příštího roku hradit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Novelu poslanců KSČM, jež zdanění zavádí, ve čtvrtek podepsal prezident Miloš Zeman, informoval v tiskové zprávě mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zdanění náhrad ale ještě může zrušit Ústavní soud. Napadnout je chce část senátorů i poslanců, podle nichž je protiústavní.

Zastánci zdanění náhrad, které církve od státu každoročně dostávají, argumentovali jejich nadhodnocením a nerovností s ostatními restituenty. Stát by mohl podle předkladatelů z KSČM získat zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím na náhradách majetku ročně vyplácí. Církve budou muset podle novely zahrnovat státní náhrady do zdanitelných příjmů.

Kritici i s odkazem na dřívější smlouvy mezi státem a církvemi o majetkovém vypořádání mluví o porušování principu právního státu a o zásahu do majetkových práv. Komunistům podle jejich oponentů nejde o zdanění církví, ale o vyvolání pocitu, že si církve majetek nezaslouží a že jej dostaly moc.

Malé církve to zničí, varuje Duka

Restituční zákon schválený za bývalé vlády premiéra Petra Nečase (ODS) počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Předsedové České biskupské konference Dominik Duka, Ekumenické rady církví Daniel Ženatý a Federace židovských obcí Petr Papoušek ve společném prohlášení minulý týden uvedli, že zdanění finančních náhrad způsobí církvím vážné finanční obtíže, a pro některé menší může být dokonce likvidační. Novelu považují za nemravnou a protiústavní.

Zdanění náhrad církvím je jednou z podmínek KSČM pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD.

Video Faltýnek o církevních restitucí: Přemrštěné! Navezl se do jejich "architekta" a "nejlepšího ministra" Kalouska a hájí spolupráci s KSČM. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

PPP150W ( 2. května 2019 19:36 )

Máte nějaké jiné? Hoďte čísla do placu.

zdenekksamohonka ( 2. května 2019 18:46 )

estébák, zloděj Babiš, Zeman, kobliha, pšouky

Už mi z toho jentakjen zase hrabe.

zdenekksamohonka ( 2. května 2019 18:44 )

To máte asi statistiky od církve.

satanas ( 2. května 2019 18:37 )

Vem plavky! Na Guantanamu ti bude horko!

satanas ( 2. května 2019 18:34 )

K sebevrazde dohnani bidou a exekttory nutno mpocitat..Pocitat nelze ty, co se

dobrovolne stavaly tercemm pohranicniku branicich vlast!I to byly sebevrazi.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa